איך הוידאו יפסיק לגמגם ויתחיל לדבר

                          traffic-jam-110x90.jpg

התפתחות הוידאו באינטרנט דורשת העברת כמויות גודלות והולכות של מידע בנתיבים שנועדו לאכלס תמונות ומיילים. אם העתיד הנראה לעין הוא זה שבו נוכל לצפות בשידורי טלוויזיה באינטרנט או בשידורי אינטרנט במסכי הטלוויזיה אז המהמורות בדרך הם בעיקר טכנולוגיות, אלו התרבותיות יתקדמו בדרך שלהם, באבולוציה איטית ובטוחה. 

הצפייה בסרטונים היא לעיתים קרובות מגומגמת כתוצאה מאלמנטים כגון גודל הקבצים, שעות העומס ואיכות התשתית. הנתיבים המסורתיים כבר פקוקים והדרישה ליותר מידע שיעבור בהן רק גודלת. הפתרונות המתבקשים הם הגדלת רוחב הפס או פיזור של יותר שרתים מרכזיים (מה שאומר שבקשה לתוכן תעבור במרחקים קצרים יותר) אבל שני הפתרונות יקרים ולא עומדים בקצב עליית הדרישה בתכנים.  

השוק פונה לפתרונות קריאיטיבים להעברת תכנים "כבדים" ואפרט בקצרה על שלושה כיוונים עתידיים שרלוונטים לצפייה בוידאו ברשת שחברות ישראליות נמצאות בחזית הפיתוח שלהם.

1.יוזרים כנקודות שידור- חברות כמו RayV מאפשרות חווית צפייה רצופה שאידיאלית לטלויזיה אינטרנטית בשידור חי,  דרך שימוש בכל מחשב לקוח בתור שרת משני. אם בחרת לצפות באחד מהערוצים שמתשמשים בטכנולוגיה (כמו למשל Virv המומלץ שמשדר קליפים של סצנת האינדי) אתה מוריד למחשב תוכנה שרצה ברקע, ומשמשת  כנקודת שידור קטנה שמקצרת את המרחק בין השרת הראשי והמחשב האישי הבא (על ידי יצירת שרשרת של שרת משני – משתמש שהוא גם שרת משני – משתמש שהוא…וכן הלאה) . התוכנה פועלת גם אתה לא צופה בתכנים, אבל משתמשת בכמות קטנה של זכרון . בדרך זו הצפייה מוצלחת יותר ככל שיש יותר מחשבים שבהם מותקנת התוכנה. אם מתעקשים אפשר לכבות את התוכנה לאחר ההפעלה אבל זה יבגוד ברוח השיתופית שבה כל אחד מקריב מעט על מנת שלכולם תהיה צפייה רצופה בכמות מידע מרשימה. 

2. הקדם את המשתמש – צופים הם יצורים של הרגל. למשל, מרבית הצפיות האינטרנטיות בפרק טלוויזיוני מסויים ייעשו בשבוע שלאחר הבכורה הטלוויזונית. דוגמא נוספת היא תחומי העניין שלנו, לכל צופה מסויים תחומי עניין שירכיבו את מרבית התכנים שהוא צופה בהם. חברת Intercast  (לשעבר "ערוץ") שולחת מידע סימולטני למאגרי זכרון (מכשירי tivo או מחשבים למשל) בזמן שלפי התחזיות והניתוחים שלהם מקדים את זמן הדרישה הגבוה ביותר שלהם. כך, כשהצופה מצפה לתוכן מסויים הוא כבר מחכה לו קרוב וזמין לצפייה רציפה. עם הירידה המתמדת במחירי הזכרון מדובר על כמויות אדירות של תכנים באיכות גבוהה. ורסיה סלולריות שמתפעלת חברה כמו Bambo MediaCast מאפשרת לצופה לבחור חבילות צפייה משולמות מראש לפי תוכן מסויים ובכל יום בין השעות חצות ל6 בבוקר התוכן נשלח למכשיר ומחכה ליום שלם של צפייה בתכנים באיכות גבוהה.

 3.פיראטי חוקי- בין 60 ל70 אחוז מתעבורת האינטרנט נעה בדרכים הבלתי חוקית שחרשו תוכנות שיתוף הקבצים כמו נאפסטר ואחריה קאזה ואחריה אי מיול. בפועל, היום, מרבית הצפייה בסרטים או סדרות מתאפשרת בעיקר תודות לתעבורה הזו. שיוזר מבקש תכנים האינפורמציה נשלחת במהירות יחסית דרך שיטות הp2p (האינפורמציה מחולקת ומפוזרת בהרבה מקומות מה שמאפשר ליקוט שלו ממספר מקומות במספר נתיבים). התוכן מגיע כקובץ באיכות גבוהה ובמהירות יחסית. חברות כגון Hiro עושות שימוש חוקי בנתיבים המהירים האלו. היוזר מקבל את התוכן שהוא ביקש, אך לשם הפעלה שלו הוא צריך קוד ההפעלה שהוא מקבל מאתר הבית של התכנים. השיטה במיוחד קוסמת למפרסמים מכיוון שהסיסמה תלויה בנידוב מידע כללי ושליחת פרסומות רלוונטיות שמופיעות בזמן הצפייה בקובץ. מצד שני התכנים הגדולים מגיעים מהר, באיכות טובה, ובחינם.

6 thoughts on “איך הוידאו יפסיק לגמגם ויתחיל לדבר

 1. admin מאת

  אצל RayV השידור הוא ישיר מתוך פלייליסט שקבע יוצר התחנה, לצופה יש בחירה בין הערוצים אבל לא בתוכם. התוכן עובר ומתוגבר מיוזר ליוזר אבל בצורה לינארית

  joost כן מאפשר בחירה בין התכנים, אבל כברירת מחדל יש פלייליסט שירוץ כל עוד לא ביקשת תוכן אחר. התוכנה עובדת כp2p עם ליקוט ספציפי בהתאם לתכנים המבוקשים.

 2. יורם

  האנטישמים ב – RayV עושים סלקציה לבטא, כנראה בגלל מוצאי הלבנטיני. אני עדיין מתקשה לפיכך להבין מהו ערוץ ליניארי. תודה בכל מקרה.
  אגב, אתה מגיע ל – Meetup?

 3. פינגבאק: קרוס מדיה, חדשות מהחזית הצרפתית | תוכן וידאו באינטרנט - דניאל רבנר

 4. פינגבאק: פוסטים נצפים ביותר בravner.tv | תוכן וידאו באינטרנט - דניאל רבנר

 5. פינגבאק: עתיד הוידאו באינטרנט - חצי הכוס מלאה. | תוכן וידאו באינטרנט - דניאל רבנר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.