איך NBC.com הפסידה באולימפיאדה

רשת NBC השקיעה כמיליארד דולר בזכויות השידור של האולימפיאדה ואת התכנים הפיצה בתחנת הדגל, בתחנות כבלים שבבעלותה, ובאתר מבוסס וידאו שהוקם לצורך הארוע בשם  NBCOlympics.com. למרות התחזיות, העניין והרייטיניג, ההכנסות מהפרסום בוידאו און ליין היו 5.75 מיליון דולר – סכום מזערי ביחס לגודל השוק וגודל האירוע.

לצורך השוואה, לפני מספר חודשים CBS הכניסה 23 מליון דולר מפרסום בוידאו אונליין בשלושת השבועות של טורניר כדורסל המכללות March Madness. לצורך השוואה נוספת (שלא להגיד עלבון צורב)   Yahoo Sports הקימו אתר מיוחד לאולימפיאדה שכלל בעיקר דיווחים,פרשנויות וראיונות, אבל לא שידורים של אירועי הספורט. בשלושת הימים הראשונים ביקרו באתר של יאהו 8 מיליון יוניקים שזה 1.3 מיליון יותר מבקרים מאשר באתר האולימפיאדה של NBC

אז אם היה קהל שרצה לצרוך את התכנים האולימפים און ליין והאינטרנט כבר הוכיח את עצמו כפלטפורמה רווחית לשידורי ספורט, למה הרווחים היו כל כך מאכזבים? הסיבות נעוצות בהתנהלות הרשת, שמצד אחד הבינה שהיא חייבת נוכחות באינטרנט אבל (עושה רושם) הגבילה את מאמציה ליצירת עוד שלוחה שבה תוכל למכור את התכנים שכבר ברשותה במקום להתחייב לפלטפורמה ולצרכים השונים שלו.

olimpic.jpg

בתור התחלה, NBC החליטה שלא לשדר את האירועים החשובים באתר עד שהם לא ישודרו בטלוויזיה (בחוף המזרחי ובחוף המערבי)  מה שאומר שמי שרצה לצפות בתחרויות החשובות און ליין פשוט הלך לאחד מאלפי האתרים שהציעו סיקור חי של כל האירועים בזמן אמת.

יתרה מכך NBC החליטה שלא לשדר באתר את האירועים הכי פופולארים, כגון השחייה או ההתעמלות,  אלא רק בטלוויזיה. כוונתם הייתה לוודא שהצופים יצפו בטלוויזיה באירועים הגדולים (היכן שהפרסום מניב הרבה יותר כסף) אבל זה רק גרם לאנשים לזנוח את האתר כיעד לצפייה.

ההחלטה להעניק אקסלוסיביות לטלווזייה בתכנים מסויימים מזכירה מאוד את הסיפור של רשת  CW שצימצמה את תכני הסדרה Gossip Girl הפופולארים ברשת בשביל להטות צפייה לטלוויזיה ובסוף הפסידה צופים בשתי הפלטפורמות. אם עולה מסקנה משידורי האולימיפיאדה בכל העולם ובדוגמאות כגון Gossip Girl היא שקרוס מדיה חכם ונדיב בדרך כלל מחזק את הצפייה בכל הפלטפורמות ואילו נסיונות לשלוט בזרם הצופים בדרך כלל מייצר צופים שהולכים למקום אחר.

הגורם הבעיתי הנוסף הוא בחירת הנגן של האתר. על מנת לצפות בתכני הוידאו הגולש היה צריך להוריד את הנגן החדש של מיקרוספוט Silverlight.  הנגן שקיבל ביקורות פושרות עד טובות, הוא פורמט חדש שההתקנה שלו היא סוג של משוכה בדרך לצפייה זמינה של התכנים באתר. מי שלא היה לא כוח להתעסק עם זה, לא חזר. יתרה מזאת, הנגן לא עבד עם מחשבים ישנים ובפועל מנע צפייה ממשתמשים שאין ברשותם מחשב חדש או שיש להם Firewall.

בחירות תמוהות נוספות בתחום התוכן כללו תיוג לא נכון של ארועים, ארכיון קטן (שבעה ארועים מהיומיים הראשונים לתחרות), ושידור האירועים ללא פרשנות. מי שאוהב שידורי ספורט בדרך כלל רגיל לקבל אותם עם הפרשנות, בטח כשמדובר בתחומי ספורט שמתוודעים אליהם פעם בארבע שנים.

olimpic-2.jpg

זה לא שNBC לא עשתה כסף מהטלוויזיה, אבל כסף גדול מהאינטרנט היה גם במרחק של כמה החלטות (או חוסר בהחלטות) שההגיון מאחוריהן תמוה לא רק בדיעבד. כמו כן הייתה פה הזדמנות שהוחמצה, להפוך מיליונים של חובבי ספורט אמריקאים לגולשים קבועים באתר של NBC. 

הנתונים האלה בולטים במיוחד לאור העובדה שהאולימפיאדה בביג'ין תירשם כארוע שבו הוידאו ברשת עלה כיתה מבחינת הרגלי הצפייה באתרים בעולם. הBBC דיווח על 40 מיליון סטרימס שהביאו 6.5 מיליון שעות שידור לפי דרישה. איחוד השידור האירופאי מדווח על 18 מיליון צופים באולימפיאדה ברשת.  בסין 100 מיליון אנשים ראו את התכנים ממסך המחשב ובאתר ההורדות מינינובה טקס הפתיחה הניב 600,000 הורדות. גם בישראל, אתר הספורט של ערוץ 5 ספר 2.5 מיליון צפיות שהניבו רווחים של חצי מיליון שקל. ברכות לזוכים.

4 thoughts on “איך NBC.com הפסידה באולימפיאדה

  1. admin מאת

    הצד השני הוא שהרווחים של NBC מהאולימפיאדה היו קצת יותר ממיליארד דולר. בהתחשב בכך שהזכויות לשידור האולימפיאדה עלו מיליארד דולר אז הרווח שNBC נשארו איתו היה…קצת. זה לא שהאינטרנט היה אמור להחליף את הטלוויזיה בתור מקור הרווח. ממש לא. אבל הנקודה היא שהיה ניתן להרוויח הרבה הרבה יותר מהאינטרנט אם החשיבה הייתה קצת פחות עתיקה. אנשים בכל מקרה היו מעדיפים לראות את התכנים בטלוויזיה אבל זה לא מתנגש עם העובדה שהם היו יכולים לראות אותם גם באינטרנט (וכך לעשות הרבה יותר כסף..ע"ע פסקה שנייה במאמר)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.