אימפרוביזציה בכל מקום ברשת

Improv Everywhere (אימפרוביזציה בכל מקום) היא קבוצה שבסיסה בניו יורק ופעילותה מתפרשת על פני העולם כולו. מטרתם היא לתכנן ולהוציא לפועל סצנות ספונטניות של בלגן ואושר במרחבים ציבוריים.  מעל 80 המשימות שלה כוללות מאות משתתפים שבזמן מסוים במקום מסוים עושים משהו בלתי צפוי, ביחד. למשל הסרטון הבא שבו 200 אנשים קפאו על מקומם למשך חמש דקות בזמן פעילות השיא הקדחתנית של התחנה המרכזית של ניו יורק.

הקבוצה ופעילותיה היא פרי יוזמה של צ'רלי טוד, קומיקאי ומורה לאימפרוביזציה,  שבשנת 2001 התחיל לעשות מתיחות ענק ברחובות ניו יורק. את סך הפעילות הוא מרכז בבלוג של הקבוצה, יחד עם הסרטונים, הכתבות, דיווח מאחורי הקלעים ומכירת המרצ'נדייז. (כתבה של ABC כאן)

חברי הקבוצה הם כל מי שמעוניין לקחת חלק בפרוייקט. אמנם יש היררכיה של ותיקות (הפז"מניקים מוזמנים ראשונים לארועים הקטנים) אבל ככלל, שיטת הפעולה, היא הכרזה על משימה, ציון התנאים (תאומים זהים, גברים בלבד וכו), וציון נקודת המפגש. לImprov Everwehre יש גם רשת חברתית גאוגרפית שנקראת The Urban Prankster Network  ובה מרוכזות מאות קבוצות דומות מרחבי העולם (קבוצת תל אביב מונה 60 איש, קבוצת ירושלים מונה איש אחד).

למרות שהאירועים קורים במרחבים ציבוריים, התופעה מתקיימת במרחב התרבות האינטרנטית.  זו הצלחת הבלוג והסרטונים ("גראנד סנטרל קפואה" זכה ל15 מיליון צפיות) שמאפשרים את מיתוג התופעה, חשיפתה והרחבתה . בנוסף, כל הפעילות מרוכזת ומנוהלת דרך הרשת. גם סוג ההומור שמופגן בה מדבר את ההעצמה האישית שאופיינית לתוכן אינטרנטי. (למשל, הרעיון הגאוני שבו 80 אנשים התלבשו במכנסי חאקי וחולצות פולו כחולות, שהם המדים של צוות המוכרים בBest Buy ונכנסו לחנות הרשת ביחד). דוגמא נוספת, לאירוע בעל אופי מתוכנן יותר בסרטון הבא – התפרצות ספונטנית של מחזמר בלב מתחם האוכל בקניון בלוס אנג'לס.

לקבוצה כמו Improve Everywhere ולשפה שהיא מייצרת יש משמעות נוספת. בעולם שמונע על ידי פרסום מצד אחד ורווי פרסום עד כדי אפאטיה מצד שני, מפרסמים תרים אחרי דרכים חדשות להטמיע מסר שלא נעלמות בבליל של אימאג'ים ממוחזרים. שימוש בשפה תרבותית רעננה מייצר תשומת לב משמעותית (לפחות לראשוני המפרסמים שיאמצו אותה) והמשימות של הקבוצה נופלות בדיוק בקטגוריה הזו. דוגמאות לניכוס התופעה לצורך פרסום כבר קיימות ברשת כמו הפרסומת למשרד כרטיסים בריטי והפרסומת של T-mobile.

1 thought on “אימפרוביזציה בכל מקום ברשת

  1. יורם

    אלו לא החבר'ה שהתפשטו ברכבת התחתית? זה היה סרטון מאוד חביב ביו טיוב. אחר כך יצאו בתחתונים, גברים ונשים, לרחוב הקפוא וחלקם התפלשו בקרח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.