האם יש עתיד לאתרי הוידאו הישראלים?

 (פורסם לראשונה ב11 לינואר 2008)

האינטרנט הופך להיות שטח הפרסום הגדול בעולם. אני לא חושב שזה מרושע כמו שזה נשמע. זה אומר שמישהו, שהוא לא אנחנו, מממן את מהפכת הידע על שלל יתרונותיה.

 אם בוחנים את גוגל לאור ההצהרה הזאת אז הרבה יותר קל להבין את זרועות התמנון שהיא שולחת לכל פינה ביקום הוירטואלי. גוגל רוצה להיות במקומות שאליהם אתם הולכים, לפניכם, כי זה שטח פרסום שמייצר את רווחי החברה.

אבל אני לא גוגל (למרות שבכמה דייטים ראשונים התפתיתי להציג את עצמי כאלכסיי, השותף הסמוי של אלכס וסרגיי) תחום העניין שלי הוא אתרי הוידאו ואיזור המיקוד שלי הוא ישראל.  

היום עדיין אין כסף אמיתי באתרי הוידאו הישראלים, לפחות לא ברובם, לפחות זה מה שתשמעו שתבקשו תקציב להפקה אינטרנטית.  אם אתה לא מטהקפה הבינלאומית עם 30 מליון משתמשים ייחודיים בחודש,  אז אתה טדי.טיוי הישראלית שהברז על המיזם האינטרנטי שלה נסגר, או אתרי זכייניות שנופלים בדרוג טים מפרסום לפרסום, או אתרי הוידאו שמחזיקים מעמד רק בזכות פורטל האב.

אבל צונאמי, כמו צונאמי לא שואל אותך מתי נוח לך שהוא יבוא. ההי טק לא חדל מהתקדמותו אחריי התנפצות הבועה, וצריכת הוידאו באינטרנט רק עולה ועולה ועולה (פנסוניק וסוני כבר הציגו דגמי טלוויזיה עם חיבור ישיר לצפייה בוידאו מהרשת) לכל חברת מדיה שמעדיפה לא להכנס לאינטרנט העתיד מוגבל ונהיה צר יותר מיום ליום, ולא שנישה זה לא דבר מצויין אבל ישראל מדינה קטן.

אז השאלה "האם יש עתיד לאתרי הוידאו הישראלים?" היא לא השאלה הנכונה (כי אם כותרת פרובוקטיבית). העתיד של הוידאו ושל התוכן בישראל נמצא באינטרנט. נקודה. הטלוויזה אמנם רחוקה מלהעלם אבל יותר ויותר צופים מבלים יותר ויותר זמן מול האינטרנט על חשבון  הטלוויזיה. השאלה הנכונה היא, איך אתרי הוידאו הישראלים מתכווננים לעתיד עתיר הפוטנציאל?  איך, כמו גוגל, הם מגיעים בחוכמה למקומות שאליהם הולכים הצופים, לפניהם, כי שם נמצא הרווח העתידי? 

התשובות לא נמצאות בפרה רול של 15 או 7 שניות והן לא נמצאות באתרי וידאו שהשוני היחידי ביניהם הוא מיקום הנגן.  הן נמצאות באיכות עקבית של תוכן שמייצר קהילת צופים שחוזרים לאתר ונמצאים בו יותר זמן. הן נמצאות באתרי תוכן בעלי זהות שמייצרים אוכלוסיות צופים שניתן לפלח ולהגדיר.  התשובות נמצאות באמריקה שאת הדבר הגדול הבא שלנו הן חוו לפני שנתיים. הן נמצאות בפרסום חכם, בדרישות המפרסמים ובכדאיות ההשקעה שלהם. הן נמצאות בהפקות מקורית מקצועיות וסמי מקצועיות . הן נמצאות בתוכן טוב וחכם.     

2 thoughts on “האם יש עתיד לאתרי הוידאו הישראלים?

 1. אחד שיודע MG

  לאתרים ישראלים יש קטע להשקיע מלא כסף בטכנולוגיה ובתשתית ואז לא נשאר כסף לתוכן.

 2. יורם

  ההתגובה הקודמת מדוייקת (והפוסט עצמו מצויין): תראו כמה אתרים ישראלים בולטים יש בקוד פתוח (רק yad2). הרי עבור ניהול אתר וידאו על Windows Server משלמים פי כמה יותר!
  והוסטינג בישראל…
  צריך לשדוד בנק בשביל זה ועדיף בנק גדול ורווחי.
  השיטה הישראלית שגויה בגלל האופן שבו בונים אותה, לא בגלל קהל פחות מתוחכם ואז נוצר הפסד תפעולי (הוצאות הפעלה גדולות מהרווח על פרסומות) – לא בהכרח בגלל חוסר בשלות של השוק הישראלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.