האם מודל המנויים הוא הדבר הגדול הבא?

פריחת הוידאו באינטרנט הולידה מערכת יחסים בין האינטרנט לבין הטלוויזיה שכבר בזמן קצר ידעה עליות ומורדות, חששות והפתעות. מצד אחד ארגון מבוסס ושמרן שיודע להביא את המספרים הגדולים ומצד שני גוף צעיר, כריזמטי וסוחף שמתעקש לשנות את דעתו כל שני וחמישי. 

השרטון העיקרי שעומד על הפרק כאשר חברות טלוויזיה מחפשות את דרכן לרשת הוא העניין הכלכלי. בתחילה הפרסומות היו התשובה המתבקשת. אבל הפרסומות, שמאבדות מהר מכוחן בטלוויזיה, מעולם לא ידעו עדנה אמיתית בוידאו און ליין.

מציאת מודל שעובד הפך להיות עניין דחוף עבור תעשיות הטלוויזיה, זאת מכיוון שיותר אנשים צופים במסכי הניו מדיה (70 אחוזי גדילה במסכים סלולרים בשנה האחרונה) והם צופים בתכנים יותר ארוכים (בשנה האחרונה כמות האנשים שרואים סרטים ותכניות מלאות בסטרימינג ברשת הכפיל את עצמו). חודש יולי 09 היה החודש עם אחוזי הצפייה הכי גדולים אי פעם בוידאו באינטרט. עד שאוגוסט הגיע עם 139 מיליון יוניקים שצפו ב11 ביליון קטעי וידאו בסטרימינג.

המוצא שאליו השוק האמריקאי נושא עיניים (בזמן שכולם נושאים עיניים לשוק האמריקאי) ומה שנדמה כגישור הכי זמין בין המסכים הוא מודל המנויים. דהיינו, שלם לספקיות התוכן דמי מנוי חודשיים ותראה את התכניות שלך בזמן ובמסך שנוח לך. נסיונות מוצלחים, וחידושים בתחום אימות הנתונים מסמנים שהטלוויזה המקוונת יוצאת מהמיתון בתנופה אדירה לכיוון הפתרון הזה. 

הבעיה במודל המנויים הוא הפריצות של הניו מדיה והקלות בה ניתן לפצח את הקוד של מנוי כזה ולראות את התכנים ללא תשלום. TV Everywhere של Verizon עושה באזז אדיר בזמן האחרון בגלל שהיא מספקת מענה לבעיה הזו. מדובר על מערכת של אימות נתונים שמצד אחד קל לצרכן לעבוד איתה ומצד שני נותנת לספק התוכן שקט נפשי. הלקוח משלם על התוכן שמגיע רק למכשירים שלו, בין אם זה הטלוויזיה, הנייד או הסלולרי.

חברות כמו CBS וHBO ועוד רבות וטובות כבר הצטרפו לתכנית שתעלה בגרסת בטא בחודשים הקרובים ל5000 מנויים. אם הניסוי יעלה בהצלחה, מדובר על שילוב הזהב שתעשיות התוכן חיפשו.

סנוניות נוספות שמבשרות על השינוי כוללות את Hulu מבית NBC – ספקית תכני הטלוויזיה המצליחה ביותר בארה"ב (457 מיליון מנויים) שהודיעה על כך שהיא בוחנת תכנית מנויים. Apple TV גם היא הכריזה על תכנית מנויים שבאה קומפלט עם נסיון מוצלח של מכירת תכנים און ליין בI tunes. חברה נוספת שכבר רוכבת על גל מודל המנויים היא Netflix (צפייה דרך האינטרנט של סרטים) שגדלה השנה ב25 אחוזים.

השינוי, יותר מאשר טכנולוגי הוא התנהגותי. אנשים כבר רגילים לשלם עבור תוכן טלוויזיוני ורגילים לקבל תוכן אינטרנטי בחינם. אבל איכות הצפייה און ליין עושה צעדי ענק לכיוון מה שהצרכן המשלם מורגל בו. יתרה מכך, אנשים רוצים לעשות שימוש במסכים החדשים שברשותם ויש ציבור רחב שנמצא ברשת שלא מחפש אופציה פיראטית אלא אופציה נוחה (וכלכלית) לצפייה. אם הטלוויזיה תציע אותה, כולם ירוויחו.

2 thoughts on “האם מודל המנויים הוא הדבר הגדול הבא?

  1. יורם

    מענין, אני זוכר שדווקא ניסו את מודל המנויים בעבר וכשלו. זה לא אומר שלא יצליחו עכשיו, אבל אני בהחלט זוכר נסיונות שלא הצליחו ויש לי גם תחושה שהאינטרנט הוא האב הפסיכולוגי של "שלם על מה שאתה רואה ולא נאכיל אותך בתכנים גלובליים," או בקיצור VOD.

    אבל אם ענקים כמו הולו הולכים על זה, אולי הם יחנכו את השוק.
    ואם אתה כבר מדבר על פתרונות אימות נתונים כמו זו של וורייזון, אז גם NDS הישראלית מפתחת ומציעה פתרונות כאלה. היא מייצרת ממירים ועובדת כבר כמה שנים על פתרונות קידוד ו – DRM מבוסס חומרה לתוכן דיגיטלי.
    מאחר שהפצת הטכנולוגיה שלהם יקרה ודורשת משאבים, אני תוהה אם בדרך לא יפלו שוב המפיקים והיוצרים העצמאים, ואז אהוי — נמחזר את מודל הטלווייה הכוחני באינטרנט.  כבר היינו במקום הזה וחבל.

  2. פינגבאק: פרובלוגינג ומודל המינויים שלי | בלתי נקרא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.