הולו (hulu) – סקירת אתר

hulu.jpg

את התכנים של אתר הוידאו הולו לא ניתן לראות מחוץ לארצות הברית, אבל מהמודל שלו אפשר ללמוד הרבה. נתחיל מהשורה התחתונה: בהתייחסות לשוק האמריקאי בלבד, הרווח המשוער של Hulu ב2008 יהיה זהה לרווח של Youtube  וזאת למרות שיוטיוב אחראית ל34 אחוזים מהסטרימיניג בשוק האמריקאי לעומת 0.7 אחוז של הולו.

הולו, מציג אך ורק תוכן פרמיום כמו מערכונים של SNL, סדרות אינטרנט כמו Gemini Division או Dr Horrible ופרקים מלאים של סדרות כמו Arrested Development או The Office. מצד אחד, זהו תוכן שמפרסמים יכולים לעמוד מאחוריו ומצד שני תוכן שניתן לקחת עליו תעריפי פרסום גבוהים יחסית. כאשר ממקמים את זה מול youtube, שברובו המוחץ מציג תוכן גולשים, ובמיעוטו האיכותי נמצא בתחום חוקיות אפור והרי לך הצומת שבה הכסף פנה לכיוון הולו. יוטיוב יכולה להשתמש רק בשלושה אחוזים מהתוכן שלה לצורך רווח ואילו הולו יכולה להשתמש ב100 אחוז מהתכנים שלה לאותה מטרה.

הדבר הבסיסי שתרם להצלחת האתר הוא ההתעקשות שלא להגדיר אותו כפלטפורמה נוספת לטלוויזיה באינטרנט, אלא כפלטפורמת אינטנרט.  למרות שהולו שייך לNBC ולFOX  ומרבית תכניו טלוויזיונים, האתר לא משמש (רק) ככלי קידום ויח"צ לתחנה אלא מציע חווית צפיה עצמאית ומלאה

האסטרטגיה הזו נבנתה מהצעד הראשון כאשר הוכנס שותף שלישי לעסק שאינו שייך לזכייניות הטלוויזיה והפכה להתחייבות כאשר מונה לאתר מנכ"ל שלא בא מעולם הטלוויזיה אלא מעולם האינטנרט (ג'ייסון קילר לשעבר מראשי אמאזון).

על מנת להתחרות בספקי תוכן הפרמיום הגדולים ברשת: הp2p והביטורנט הפיראטיים, האתר מכיל את כל התוכן שיש לNBC ולFOX להציע והכל בחינם באופן חוקי. לא רק זאת, אלא שהאתר מציע סדרות מלאות ולא פרק או שניים כפרומו. יתרה מזאת, הולו מספק קוד embed לכל התכנים שמאפשר הטמעת אותם התכנים באתרים אחרים ועל ידי כך נותן להם האפשרות להפוך לויראלים.  באתר יש גם מנוע חיפוש שששולח אם הגולש לאתרים אחרים, היה והתוכן לא זמין בהולו.  

הטכנולוגיה וחווית משתמש (UI) מעניקה עוד יתרון באתר. הוא לא עמוס בסרטונים. הנגן תופס בו חלק מרכזי והתפריט גם הוא נוח לחיפוש. מילת המפתח בממשק היא פשטות ולכן התעקש קילר על אתר שלא דורש הורדה של נגן (צעד לא מוצלח של ג'וסט שהם עכשיו מנסים לתקן) לדבריו הוא רצה אתר" שגם אמא שלו תבין איך להפעיל אחרי 15 דקות."

כמו שקורה ביותר ויותר דוגמאות ברשת, קרוס המדיה הנדיב בין אתרים ובין פלטפורמות מאפשר צמיחה גדולה לכל הפלטפורמות ואילו תיחום התכנים בדרך כלל יוצר בעיה (ע"ע הפלונטר שבו נמצאת תעשיית המוזיקה). חשוב לציין בהקשר של קרוס מדיה (עוד לפני שמדברים על רווחים באינטרנט) שהוא משרת אינטרס בסיסי של גופי התוכן לשמור על הצופים והדרך היחידה לעשות את זה היא לפגוש אותם איפה שהם נמצאים. 

היתרון של הולו הוא בכך שהוא מאפשר צפייה לפי הזמנה שזהו מודל שהצרכנים למדו להתרגל אליו ומצד שני מודל הפרסום שלו הוא כזה שהמפרסמים מכירים ונינוחים איתו. נכון שתעריפי הפרסום ברשת נמוכים עשרות מונים מאלו של הטלוויזיה אבל זה משתנה בקצב של מאות אחוזים בשנה.

עדכון 7 אוקטובר: בוואלה ממליצים על תוכנה בשם Gpass שמאפשרת להצפין את הIP ובכך לגלוש באתרים שחסומים למשתמשים מחוץ לארה"ב כמו הולו.

6 thoughts on “הולו (hulu) – סקירת אתר

 1. פינגבאק: הקולקטיב » » [שכונה] המכחישים הגדולים

 2. מיקיזי

  דניאל שתהיה שנה טובה עם הרבה עדכונים והתפתחויות בתחום הוידאו והאינטרנט הישראלי.

 3. admin מאת

  מיקי, תודה. שנה טובה שתהיה לך

  שתהיה שנה של פריצה, שהוידאו ברשת ימשיך בקצב הגדילה שלו, שנתעשר כולנו מהדברים שאנחנו נהנים לעשות, מה שישאיר זמן לדברים החשובים.

 4. ירון

  אני צורך הרבה הולו. אין לי טלויזיה ושלושים שניות של סימפסון מספקות אותי שאני חוזר מהעבודה. השימוש בו כל כך מהיר ונוח , הפרסומות לא צעקניות והויזאו חלק.
  נענע 10 היו צריכים להשקיע בטיסה לאמריקה כדאי לראות איך עושים נגן וידאו טוב. ההבדל בחווית המשתמש לא תאומן

 5. אוהד ברדה

  אני רוצה להגיד לכם שזו הפעם הראשונה שאני נתקל בבלוג שכתוב בצורה כל כך ברורה, כל כך מעמיקה ועם זאת גם כל כך לא מעייפת. קבל "שאפו" על הבלוג. אל תדאגו חברים, עם קצת סבלנות בלוגים וגוגל לכולנו יהיה בסוף תקשורת חינמית, מוזיקה זולה וגם קולנוע. כי אם סבתא שלי סורגת שמלה ב שכר מינימום גם שפילברג יכול. אוהד

 6. ערן

  אחת המטרות האסטרטגיות של גוגל לשנת 2008 היא למצוא דרך לעשות כסף מיוטיוב.
  עוד חודשיים נשארו ועדיין אין שום דבר באופק.
  אולי הם צריכים לפתוח מדור סטייל הולו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.