הטלוויזיה נגד האינטרנט – מי ינצח ?

כשהאינטרנט הפציע כפלטפורמת פנאי מתחרה לטלוויזיה, ההנחה הייתה שמדובר במשחק סכום אפס. דהיינו, ברגע נתון מישהו יכול לצפות במשהו אחד על מסך אחד וזה אומר שהעיניים הם או על מסך המחשב או על מסך הטלוויזיה. כתוצאה מכך רשתות הטלוויזיה הגבילו את כמות התכנים שזמינים לצפייה ברשת, במטרה להסיט את הזרם למסך הטלוויזיה היכן שרווחי הפרסום הם שם המשחק. זה לא עזר!

הצפייה בתכני טלוויזיה באינטרנט גדלה כל הזמן. במאות אחוזים. זה שהיא עדיין לא במספרים של טלוויזיה לא קשור למניעה של שידור תכנים מסויימים ברשת, זה קשור לתשתיות, נוחות, הרגלים, ממשק משתמש וכו'. יש כרגע מספיק תכנים טובים בוידאו באינטרנט לענות על צרכי פרוגרמינג של כל אדם בצורה הרבה יותר טובה ממה שכל ברודקאסטר יכול להציע. הטכנולוגיה המשתפרת (ולא זמינות התכנים) תשמר ותגדיל את אחוזי הצפייה באינטרנט.

אם זה המצב אז צודק מי שאומר שהטלוויזיה גוססת אבל כמובן שהוא טועה! בגדול! הטלוויזיה יודעת עדנה מבחינת כמות הצפיות שלא ידעה שנים. החל מטקס האוסקר והאולימפיאדה בארה"ב ועד לאח הגדול בישראל, יותר ויותר אנשים רואים יותר ויותר טלוויזיה. ערוצים חדשים נפתחים, הVOD מייצר עוד שעות צפייה, השוק הפך גלובלי ופורמטים מחליפים ידיים. שוק המוסיקה ושוק העיתונות המודפסת שילמו מחיר כבד בקרב מול הניו מדיה, אבל הטלוויזיה היא מדיום אחר, והוא נותר המלך בכל מה שנוגע למספרים הגדולים.

אז מי ניצח? מי טוב יותר? האם ההגמוניה של הטלוויזיה הוכיחה את עצמה מול הילדון היהיר? או שהאינטרנט מריץ מהפכה שתשטוף אותך גם אם אתה בוחר להתעלם ממנה.

אף אחד לא ניצח, אבל זה לא חייב להיות תיקו, אם משחקים את זה נכון, זה נצחון לשתי הקבוצות…אני אתחיל מהעולם, אעבור אצל יהודי רלוונטי, ואגיע לישראל.

באפריל 2008 רשת הטלוויזיה CW החליטה להוריד מאתר האינטרנט שלה את הפרקים של "אחת שיודעת", שבתום עונתה הראשונה ידעה הצלחה אדירה באינטרנט והצלחה בינונית במסך הטלוויזיה. היא עשתה את זה היא ביקשה להפנות את הקהל למסך הטלוויזיה. התוצאה: אחוזי הצפייה עלו במעט.רק חלק קטן מאד ממי שצפה בפרקים ברשת עבר לטלוויזיה. התכנית צנחה ממצעד ההורדות בתשלום בI tunes ממקום ראשון לשביעי, וההכנסות מפריטים נלווים צנחו גם הם. הסדרה והתנהלות CW הפכה למוקד לזעם עבור הקהל הצעיר המבוקש. בספטמבר 2008 CW שינתה את החלטתה והחזירה את פרקי התכנית לאתר. בעונה השנייה הסדרה כבר עשתה מספרים מרשימים בטלוויזיה ובאינטרנט והמריאה להצלחה בינלאומית.

בפברואר 2010 הניו יורק טיימס העלה כתבה שמתארת את אפקט הברזייה באינטרנט ותרומתו לרייטינג בטלוויזיה. הכתבה מנסה לפענח את סוד שבירת שיאי הרייטינג מהשנה האחרונה (כמו הסופרבול האחרון ששבר את שיאי הצפייה המיתולוגיים של הפרק האחרון של מ.א.ש ב1983) ומייחסת אותם ל"אפקט הברזייה" שמאפשר האינטרנט בזמן אמת. (אפקט הברזייה בהקשר הטלוויזוני מתייחס לכך שאחרי ארוע טלווזיוני גדול, אנשים נפגשים במסגרות כמו עבודה ומדברים עליו. אפקט הברזייה גורר רייטינג כי אם אתה לא עד לארוע המחולל אתה לא יודע על מה כולם מדברים) הרשתות החברתיות על הצ'אטים, הטוויטים והסטטוסים שלהם, מאפשרות שיחה שמתרחשת בזמן אמת – אפקט ברזייה שקורה באותו הרגע עם הארוע הטלוויזיוני. אם נכנסת לרשת וראית שכולם מתרגשים מזה שקניה ווסט חטף את המיקרופון באמצע טקס הגראמי, אתה פותח את הטלווזיה מיד, ויכול להגיב ולדבר על זה בזמן שזה קורה. זה הופך את הצפייה לחוויה חברתית ואקטיבית וזה עושה דברים מדהימים לרייטינג (אם אתה יודע איך לייצר את השיחה).

"האינטרנט הוא החבר שלנו" אמר יו"ר CBS האגדי לסלי מונבס "אנחנו לא אוהבים את המונח מדיה ישנה. נהגנו לומר מדיה מסורתית, ועכשיו אנחנו אומרים שמדיה היא מדיה. אני רואה בחברה שלנו ספקית תוכן, שגם מפיצה את התכנים שלה והיא מפיצה אותם בערוצים שונים: דרך הטלוויזיה, דרך הרדיו, ועכשיו גם דרך האינטרנט"

בתוך עולם ההגדרות העסקיות והתרבותית המתפתח של הרשת יש תבנית ברורה שעולה שמצביעה על קורלציה בין פעילות ברשת לבין אחוזי צפייה. במילים אחרות, יותר צפיות במסך אחד משמעותם יותר צפיות בכל המסכים.

אז איפה המסקנה הזו משאירה את גופי השידור בארץ. מבחינת הזכייניות ויחסן לאינטרנט, השאלה היא שאלה של כסף וכסף בא מפרסום. אני אדלג מעל אפשרויות הקידום שמציעה הרשת למותגים טלוויזונים ואפנה ישירות לכיס. אם התקציבים לא השתנו אבל הם מחולקים אחרת, עם אחוז גדל לאינטרנט. הרי שהדבר הנכון לעשות הוא לבנות אסטרטגיה ויעד אינטרנטי ששייכים לערוץ ואז לשמור חלק גדול יותר מהתקציב אצלך (מאקו בדרך לשם, עם חבילות מדיה שמנצלת את הפלטפורמות המשלימות)

גם אצל הכבלים והלויין שבהם לרייטינג ולמפרסמים יש פחות משמעות, לאסטרטגיה האינטרנטית יש משקל אדיר בהצלחה העתידית שלם. צרכן בוחר בדרך כלל באחד מהשניים והוא מבסס את ההחלטה שלו או על מה שהוא מכיר (שיש לו) ועל מה שהוא שמע. את "מה שהוא שמע" הוא שומע יותר ויותר דרך האינטרנט, דרך רשתות חברתיות ודרך צפייה בתכנים ביעדים אינטרנטיים. לפיכך, המשקל של הכלים האינטרנטים בהכרעה על בחירת הצרכן בין הכבלים לבין הלווין (לבין החבילה הצרה אם היו עושים אותה כמו שצריך) הוא כיום אדיר והוא רק בחיתוליו.  

מה שחשוב בעיני הוא להיות בזירה עכשיו בצורה אמיתית (ולזרוק תכנים בפורטל שעניינו שטחי פרסום ולא קידום תוכן זה לא לגמרי להיות בזירה). יש מי שנמצא על הגדר מסיבותיו השונות, מחכה לראות איזה מודלים יעבדו ואז להצטרף לרכבת וזו טעות פאטאלית. לא להיות בזירה של הניסוי והטעיה (למרות המחיר הבלתי נמנע של הטעיה) היא טעות שתבוא עם מחיר, כי בתרבות המתפתחת של האינטרנט כבר ניתן להבחין בתבנית שבה ברגע שמגיע הגל, מי שקרוב אליו ומוכן, פותח פער שכמעט בלתי אפשרי להדביק.

הגל עוד לא הגיע, אבל הוא מתקרב.

עדכון 5 באפריל : 26 אחוזים מתושבי ארה"ב צופים בתכנים טלוויזיונים דרך האינטרנט

הפוסט הופיע גם בדה מרקר שיווק

3 thoughts on “הטלוויזיה נגד האינטרנט – מי ינצח ?

 1. פיני

  Interesting…. but I just wonder if all the figures you bring here are backed up and not just your personal interpretation.

  things like:
  "הצפייה בתכני טלוויזיה באינטרנט גדלה כל הזמן. במאות אחוזים. זה שהיא עדיין לא במספרים של טלוויזיה לא קשור למניעה של שידור תכנים מסויימים ברשת"

  Can the Oscars and Grammy
  represent the Television? these are just once a year events that everyone talk about any way…
  will the water-cooler effect apply to mini-drama series? comedies?etc..

 2. admin מאת

  Where there are figures, there are links.. Sometimes I use my own (rough) assessments but in cases where I'm comfortable enough making them, and usually when I wish to emphasize a definite trend.

  The Oscars and the Grammys are a bright examples of phenomenon. Surfers changed their behavior, and since it works, they are likely to seek it elsewhere (maybe in smaller numbers, but still) It happens with shows like gossip girl, Colbert report, it happened in Israel with big brother. All that was needed was the opportunity and the accessibility

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.