וידאו בלוג 101

וידאו בלוג, הידוע גם בלעז כVlog, הוא פורמט בלעדי לרשת שהפך להיות בחירה פופולרית למי שמבקש לשדר תוכן וידאו מקורי ואישי. על פניו, כמו בבלוג רגיל, הבסיס הוא פשוט. בן אדם מייצר תכנים על בסיס חוזר וממקם אותם בכתובת מסויימת. התוכן הוא בדרך כלל טקסט שמוגש פרונטלי, אבל יכול להיות גם סרטונים או תמונות או שילוב של כל השלושה.

ויבלוגים מכסים טווח נושאים רחב ונעים בסגנונות שונים ואיכויות הפקה שונות. הם יכולים להיות פוליטים כמו Crooks and Liars או אישיים כמו  The Carol and Steve  show או מתוסרטים כמו lonleygirl15. הנושאים יכולים לנוע מחדשות טכנלוגיה כמו Diggnation הפופולרי ועד תיאור אישי של החיים בהודו בבלוג של Swajana  או בעיראק ב Alive in Baghdad  או בזוית אוסטרלית נשית ב Freshwave. בארץ הפורמט עשה כותרות עם הבלוג של טלי פחימה.

היתרון של הוידאו בלוג כפורמט הוא שהוא עובד בכל טווח ההפקה שזמין לו. מבחינה טכנולוגית אתרים רבים מציעים את ממשק נוח לתפעולו, מצלמת וובקאם מספיקה בשביל לעמוד בתנאי ההתחלתי של צילום עצמי, ושילוב של תמונות או מוזיקה יכול להעשות בעזרת כלי העריכה שזמינים און ליין. מה שבאמת חשוב בו זה התוכן, ההתמדה, ויכולת ההפצה שלו. האתר Freevlog מלמד איך לעשות וידאו בלוג בעזרת סדרת מדריכי עשה זאת בעצמך בדף הזה. לאחר מכן בקר פה בשביל לקבל כמה טיפים על פנימיים מגורו הוידאו בלוגינג סטיב גארפילד.

שני בלוגים שמהווים שיא של הפורמט, בהקשר של תרבות פופולרית באינטרנט הם Rocketboom ו The show with Zefrank:

 The show with ZeFrank (הוידאו שבראש הפוסט) היא תוכנית יומית שמראש תוכננה להתקיים במשך שנה אחת בלבד, מ17 במרץ 2006 ועד 17 במרץ 2007. לצד הגשה הומוריסטית, ביקורת אישית ושירה על אירועים במדיה הפופלרית, התכנית שמה לעצמה למטרה לייצר דיון בין הצופים לבין "זה פרנק" המנחה, ולפיכך שילבה אותם באופן אקטיבי ביצירת התכנים. דוגמא לכך היא יצירת סנדויץ כדור הארץ בו הצופים התבקשו להניח 2 פיסות לחם בצדדים הכי מנוגדים של כדור הארץ על מנת להכניס אותו לסנדויץ'. הניסוי הוכתר כהצלחה כאשר פיסת לחם אחת הונחה בספרד והשנייה בניו זילנד. התוכנית ירדה מהאויר כמתוכנן אבל התכנים שלה עדיין זמינים ומשמשים ככר פורה להמשך הדיון שהתחיל שהבלוג היה באויר. 

Rocketboom הוא הוידאו בלוג הפופלרי ביותר ברשת שמוגש מדי יום כשידור חדשות עם קריצה קומית.  הוא מתרכז בכל מה שנמצא בשוליים של המיינסטרים, מתופעות אינטרנט לתופעות תרבותיות סוציאליות ופוליטיות. בפורמט,כמו בתוכן, רוקטבום מצטיין בהמצאתיות וקריצות כמו בפרק הזה. הבלוג שהתחיל ב2004 עם 400 צופים, צמח לכדי 200,000 צופים ב2006 ו300,000 ב2007. המיזם הוסיף פרסומות ב2006 וייצר ווב סלבס כמו אמנדה קונגדון.

4 thoughts on “וידאו בלוג 101

  1. יורם

    מעשיר ומחכים (והירידה על מיתוס ערפאת חיננית ביותר). מסכים עם דן בנוגע לישראל.
    – האם נכון להגדיר את רוקטבום כ – Vlog? אני לא בטוח. הוא כבר מזמן מכונה משומנת ומייצג מערכת שלמה.

  2. admin

    רוקטבום הוא vlog (גם הם מגדירים את עצמם ככאלה) הוא פשוט הסוגה עילית של הז'אנר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.