וידאו ברשת החברתית

you-cover.jpg   you-cover.jpgyou-cover.jpgyou-cover.jpg     

 רשתות חברתיות ממלאות חלק גדל והולך באינטראקציה האינטרנטית ומשמשות למעשה כפורטל חברתי אישי בעל מגוון שערי מולטימדיה. אפליקציית הItunes בפייסבוק פופולארית לשמירת שירים וחלוקה שלהם עם חברים,בMyspace יש פלטפורמת וידאו שמצמיחה ומציגה את סדרות אינטרנט עם הפרופיל הכי גבוה ברשת ואילו באתר הישראלי של MTV יש מיזוג בין מאפיינים של אתר וידאו ומאפיינים של רשת חברתית.

כיום, החיבור המשמעותי  ביותר בין וידאו לרשתות חברתיות נמצא בהשקה ובהבאה לתודעה של פרויקטי וידאו לקהל גדול של אנשים. שחקני תוכן משתמשים בנוחיות הויראלית של רשתות כגון פייסבוק בשביל לקדם פרוייקטים של תוכן, בדגש על פרקים ראשונים של סדרות אינטרנט. 

מחקר מינואר 2008 (Digital Entertainment Survey) שנערך באנגליה בדק את היחס של 1600 אנשים לרשתות חברתיות, מתוכם 27 אחוז אמרו שהם צופים שהרשת החברתית תהיה השער שלהם למוזיקה ווידאו. באשר לסוג התוכן: 48 אחוז היו רוצים לראות סרטים חדשים, 35 אחוז היו רוצים לראות סדרות קומיות, 30 אחוז היו רוצים לראות שידורים חיים ו28 אחוז היו רוצים לראות אירועי ספורט. המספרים האלו, מדגישים במחקר, מביעים עניין אמיתי, דרישה ועניין גדל והולך בצריכת תכנים דרך רשתות חברתיות. (אגב, 70 אחוז אמרו שהם מעדיפים תוכן בחינם עם פרסומות מאשר תוכן נקי מהפרעות בתשלום. חצי מהנשאלים אמר שהם ישקלו לשלם על סרט אבל פחות מרבע אמרו שישקלו לשלם על תוכניות קומיות.)

אז אם הרשתות החברתיות הולכות להיות פלטפורמות תוכן חשובות, איך יתאפיין התוכן שלהן? להערכתי מילות המפתח יהיו אינטראקטיביות וקלות שימוש. בניגוד לסדרות אינטרנט באתרי וידאו שתמפתחות מבחינת ערכי ההפקה שלהן, סדרות של רשתות חברתיות יצטרכו לשמור על האלמנט הדמוקרטי דרך פשטות בערכי ההפקה, שבתורה תתן אפשרות אינטראקטיבית אמיתית של הגולשים לקחת חלק בסדרה. כלי האונליין כגון עריכה ישחקו גם הם תפקיד במתן האופציה לגולשים לייצר תכנים. כמו כן, גיבורי הוידאו ברשת החברתית יהיו צעירים (או אטקרטיבים לצעירים) מאחר וזה הקהל המרכזי של הרשתות.

דוגמא לתוכן מהסוג הזה אני מוצא בפרוייקט של נתי אדלר בפליקס "אלוהים ואני" שבו הגולשים מתבקשים לצלם את עצמם מספרים מה זה אלוהים בשבילם, החומרים מועלים לאתר, נצפים, מדורגים, נחווים ולבסוף יהוו את הבסיס לסרט שיוקרן בערוץ 8.  

חלוצה בתחום היא הרשת החברתית Bebo שבגרסתה החדשה באה עם נגן וידאו אינטגרלי וקטלוג סדרות אינטרנט מן החוץ.  בעברה Bebo עשתה נסוי מעניין עם תוכנית ריאילטי אינטרנטית שבה הקבוצות, המשימות, ההצבעות והנקודות  באו מתוך האתר (והביאו אנשים חדשים אליו). הפרוייקט שנקרא Darwin נסגר לאחרונה מסיבות לא ברורות עת AOL רכשה את Bebo ועכשיו נשארו בעיקר בלוגים זועמים. עוד קצת על ניסוי הריאליטי הזה תוכלו לקרוא פה או פה

3 thoughts on “וידאו ברשת החברתית

 1. יורם שפר

  KickApps מציעה רשת חברתית מבוססת Web (ממקמים פרסומות אצלך ברשת, בעוד שהפלטפורמה היא ברובה בחינם עבור מפעיל הרשת) ויש להם כלי וידאו רבי עוצמה (משתמשים ב – Akamai ו – Rackspace). למעשה, הם דוחפים את החברים לעשות הכל בוידאו, לא רק סרטים: להגיב, לפרסם הזמנה לאירוע, ידיעה חדשותית – הכל.
  הם גם מיישמים זאת בעצמם: רוב ה – tutorials עבור בעלי רשתות אצלהם הם בוידאו. אני חושב שהם מחוללים מהפכה אמיתית בחשיבה כלפי וידאו, בעיקר אצל קולנוענים, שרוחשים לחומר מצולם יראת כבוד בדרך כלל: לא משודר עד שלא עבדו עליו שנתיים לפחות ותיקנו אותו מאתיים פעם.
  ולגבי עוני הסקרים שלא מוכנים לשלם על תוכן: חכו חכו, נראה אתכם כאלה שחצנים כשמשבר התוכן יגיע.
  עד מתי ספקי תוכן ימשיכו להשקיע ללא קבלת תמורה? יום הדין קרוב מתמיד.

 2. פינגבאק: פוסטים נצפים ביותר בravner.tv | תוכן וידאו באינטרנט - דניאל רבנר

 3. יורם שפר

  עוד דבר קטן: פגשתי את נתי בפרזנטציה של הפרויקט. זה לא מדויק שהחמרים יהוו בסיס לסרט, בטח שלא על פי הרייטנג שלהם. ההתנסות מהווה מקור להשראה לסרט של נתי עצמו, עם אופציה להכללה של חמרים מהגולשים או צילום מחדש שלהם על ידו (הדברים נאמרו מפי הגבורה בעצמה).

  מי שעושה שימוש אמיתי בהחלטות גולשים כדי לקבוע איזה תוכן יהיה בסרט הוא בחור בשם Kent Bye, שיצר פרויקט בשם EcoChamber Project.
  הצבעות הגולשים מייצרות קבצי XML שמתורגמים להחלטות עריכה ב – Final Cut ואז בונים את הסרט באופן אוטומטי. פרויקט מטורף. מי נותן לגולשים לבנות קאטים בסרט ועוד בצורה כל כך גולמית? הבנאדם השתגע לגמרי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.