וידאו ברשת הישראלית – האם המיתון יעצור את הקדמה? – חלק שני

לפני כחודש כתבתי פוסט על האופן שבו הוידאו ברשת הישראלית יושפע מהמשבר. זו הייתה כתבה אופטימית עם סיומת פסימית. היום אני אכתוב כתבה פסימית עם סיומת אופטימית. אתחיל בזה שטענתי מהפוסט הקודם לא השתנה: הרגלי צפיה משתנים ושחקנים כמו mako והשיתוף של ynet וhot ידאגו שזירת הוידאו תישאר חמה גם בחורף שניצב בפתח. אבל המיתון כבר מטיל את צילו על העמדה הכי רגישה בתעשייה – עמדת הפתיחה. קבוצת הסיכון היא השחקנים החדשים – היזמים והיוזמות שתפקידם לדחוף את התעשייה הזו קדימה לא רק במונחים של כמה אחוזים מרוחב פס היא תופסת.

rocky05-110x90.jpg

על פניו ובראייה גלובאלית, הפקות מקור מתוסרטות הן הצעד המתבקש הבא של הוידאו ברשת הישראלית. כמות הפורמטים שניתן להפיק באולפן קטן עם מסך ירוק היא לא אינסופית ומבחינת קרוס מדיה הולו מאירה את המשך את ההתקדמות. כאן למיתון תהיה משמעות לטווח הקצר (אבל לא לטווח הארוך). כשאין כסף, לא יתנו אותו למערכות היותר יקרות שנדרשות להרמת הפקות מקור. גם אם המשבר עדיין לא ממש פגע בפורטלים נכון להיום, הם כבר נערכים (ובצדק) בשביל להימנע מפגיעה כזו בעתיד הקרוב. לראייה, אחד הפורטלים המובילים בארץ כבר צמצם את שתי מחלקות הוידאו שלו לאחת.

צעדים כאלה משמעותם שתקציבי הפקות הוידאו מצטמצמים להכרחי. וההכרחי לא כולל בתוכו בהכרח פרוייקטים כגון סדרות אינטרנט. אין הרבה גופים בישראל שיכולים לתמוך בתוכן וידאו ואלה שעוד יש להם רבע תקציב לעניין, כרגע נשענות בעיקר על תוכן גולשים או תוכן טלוויזיוני. בכיר באחד מאותם גופים אמר לי שאין לו סיבה להשקיע בתוכן וידאו מקורי מאחר ואנשים "זורקים" עליו תוכן בחינם רק בתמורה לקידום.

מאותו גשם כלכלי נרטבות גם יוזמות תוכן וחברות שמקדמות את הוידאו מהצד הטכנולוגי. סטרט אפים באופן כללי רגישים במיוחד לתקופות של מיתון (כי כשיש מלחמה השמנים מרזים והרזים מתים) וכמו שאמר דני כהן מג'מיני "סטרט אפים צריכים לוודא שיש להם מספיק כסף מזומן ל24 חודשים הבאים. ואם אין להם שיעזבו הכל וילכו לגייס אותו."

תחום וידאו שצבר תאוצה בטרם המשבר הוא תחום השיווק האינטרנטי ויעידו על כך כמות החברות שמציעות חבילה של קבוצה בפייסבוק, קמפיין adwords וסרטון ויראלי לעסקים קטנים. בשבילהם המיתון יכול להוות ברכה מעורבת כי מצד אחד השוק הזה הופך צפוף יותר כעת כשחברות ההפקה שנגמרו להם תקציבי הטלוויזיה מציעות את עצמם להפקות אינטרנט אבל מצד שני שוק העסקים הבינוניים והקטנים שמחפש פתרונות שיווק זולים רק גדל.

הדלק של תעשיית הוידאו באינטרנט הוא פרסום. המשבר פוגע בוידאו באינטרנט בגלל שתקציבי הפרסום נפגעו. אבל האפקטיביות של הפרסום באינטרנט כבר פחות מוטלת בספק (ותודות לאובמה שהפך את זה לקונצנזוס) ומה שנכון לעסקים הקטנים שמשקיעים ברשת, נכון לעסקים הגדולים, רק שמבחינתם זה אומר אחוז גדול יותר מהתקציב שהולך לאינטרנט (ואם פוליטיקיה היא הסמן אז מספיק לראות כמה אחוזים מתקציבי הקמפיינים הנוכחיים הולך לרשת)

מיתון גם אומר שאנשים נשארים יותר בבית, נמצאים יותר ברשת  ומחפשים יותר בידור. מיתון אומר שמעולם לא היה זמן אידיאלי כמו ההווה לבסס מותג תוכן באינטרנט (סטרט אפ או יצירה) כמות המתחרים קטנה ויש לך אורך נשימה להתבסס.

מיתון זה זמני והזמן טס. הרי אין אין אין אפשרות להתפתח אחורה: הברות, מילים, משפטים,  פסקאות, סיפורים ; בהתאמה תוכן גולשים, תוכן מעובד ממדיות אחרות, תוכן ערוך שנוצר למדיום החדש, תוכן מתוסרט שנוצר למדיום החדש. בקרוב אחד האתרים ייצר תוכן מקורי לאינטרנט שיעשה רעש ואז המתחרה יעשה משהו משלו והענף הזה יתחזק ויגדל. מי יהיה הראשון? אתר שיודע שלמרות המיתון, עתידו תלוי באיכות התוכן הייחודי שלו. ובכל הקשור לוידאו, נגן יש לכולם.

ליוצרים שנדרש הרבה יותר ממיתון בשביל לעצור אותם, אני מציע לעשות מה שעושים בטלוויזיה. לתפור את התוכן השיווקי לתוך הרעיון וכך הפקת התוכן שלך לא תלויה בתקציבים מגופי תוכן. זה אמנם נשמע רע לשלב את המפרסם בשלב הפיתוח היצירתי אבל באקלים הנוכחי זהו כשרון שנדרש מכל כותב במדיום מסחרי. זו המציאות בזמן משבר כלכלי ובשביל לנצח איתה צריך יצירתיות.  ומי יותר טוב ליצירתיות מאשר יוצרים שנדרש הרבה יותר ממיתון בשביל לעצור אותם.

 עדכון 18 לנובמבר: מנכל מקאן דיגיטל מדבר על הפרסום באינטרנט ב2009: על הצורך במדידת רייטינג. על הפרסום בוידאו, על סטנדרטיזציה של שטחי הפרסום. סה"כ אופטימי וצופה 10-15 אחוז גדילה. 

2 thoughts on “וידאו ברשת הישראלית – האם המיתון יעצור את הקדמה? – חלק שני

  1. מיקי

    כרגיל מצויין.
    "תחום וידאו שצבר תאוצה בטרם המשבר הוא תחום השיווק האינטרנטי ויעידו על כך כמות החברות שמציעות חבילה של קבוצה בפייסבוק, קמפיין adwords וסרטון ויראלי לעסקים קטנים".

    יש לך דוגמאות בארץ לחברות כאלה?

  2. admin מאת

    חברות כמו ביזבז או נאנוק מבינות עניין, לופ קריאטיב עובדת בכל הפלטפורמות, או פרילאנסרים כמו מיקי זילברשטיין שיודעים לתת 360 מעלות. אגב, גילוי נאות, מכיר את כולם אישית. גילוי נאות שני, בגלל זה אני נינוח לציין אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.