וידאו ברשת הישראלית – האם המיתון יעצור את הקידמה?

הדלק של הוידאו באינטרנט הוא פרסום ובעיתות מיתון הגופים המסחריים מקצצים בתקציבי השיווק שלהם. מאחר והאינטרנט הוא האחרון שהצטרף לעוגת הפרסום, ההנחה היא שהוא הראשון שיסבול מגרזן הקיצוצים. קשה להתנבא מה יקרה בארץ לתהליך הגדילה של הוידאו ברשת לאור המשבר הכלכלי אבל אני מאמין שבנקודה זו בזמן כוחות השוק המקומי הם כאלו שהכדור הזה כבר מתגלגל בלי אפשרות עצירה. מקסימום, האטה.  

graph-110x90.jpg

הפרוייקטים הגדולים של וידאו ברשת בארץ בשנים האחרונות כמו נענע10 או יס-ואללה אמנם מבקשים למקסם רווחים מפרסום אבל מה שהניע את הקמתם הוא ההכרה של גופי התוכן ששמירת ומשיכת הצופים למותגים טלוויזיונים מחייבת נוכחות באינטרנט. המגמה הזו לא תצטמצם לאור המשבר, כי הנוכחות של אנשים באינטרנט לא תצטמצם גם היא. בנוסף, בעתיד הקרוב שחקנים כמו Mako והאיחוד של הוט-ynet יצטרפו לזירה מה שיאלץ את השוק הדינמי הזה להמשיך לרוץ גם על גבי 2009.

בנוסף, הנוכחות האינטרנטית של גופי התוכן הם עוד סממן שמעיד על שחיקה בכוחה של הטלוויזיה כפלטפורמה השיווקית הרחבה ביותר. זה לא שאנשים רואים פחות תכנים אבל הם פחות רואים אותם בשילוב פרסומות. הVOD של הוט הוא סיפור הצלחה ויס בקרוב תשיק שירות דומה משלה. הסיטואציה הזו שינתה ותמשיך לשנות את עוגת הפרסום לטובת האינטרנט.

מבחינת שחקני הרשת, חדירת האינטרנט בארץ הגיעה לרוויה. כמות הגולשים תמשיך לגדול אבל באחוזים קטנים יחסית לשנים קודמות. המשמעות היא שבנקודה זו בזמן יש כמות מסויימת של גולשים שמחולקים בצורה מסויימת בין השחקנים הגדולים ומוקד הפעילות של האתרים נע מהרחבת גבולות השוק אל פעילות בתוך אותם גבולות קיימים. האתרים יצטרכו להמציא את עצמם מחדש כל הזמן בשביל לשמור על מעמדם ושם המשחק יצטרך להיות חדשנות והעמקה.

כרגע האתרים הגדולים משקיעים כל כך הרבה משאבים רק בלקיים את הגודל העצום שלהם שלא נשאר להם הרבה כסף לשדרג את מה שבתוך הקנקן. לכולם יש טקסט, לכולם יש וידאו גולשים, לכולם יש תכניות מקור חדשותיות/אולפניות/מסך ירוק, לכולם יש מנהלי קהילות בהתנדבות, לכולם יש צורך לשמור על נתח השוק שלהם, לכולם יש עניין להגדיל אותו, כולם צריכים יתרון יחסי. אני מאמין שאחד הקוים הקצרים  והמתבקשים ביותר שעוברים בין הנקודה הנוכחית לנקודה הבאה הוא תוכן וידאו.

לסיום, פרספקטיבה: טענת הבלוג הזה היתה ותהיה שיש לישראל היתרון לעקוב אחרי השוק האמריקאי כי יש הרבה מה ללמוד ממנו על מה שיקרה כאן בעתיד הקרוב. שני מחקרים חדשים מדברים על הכדאיות של המדיום מבחינת מפרסמים לתוך 2009: בראשון Veoh שירטטו את הפרופיל של הצופה המעורב (זה שצופה ביותר משעה של וידאו ברשת מדי שבוע) שמהווה 40 אחוז מכלל צופי הוידאו ברשת. מדובר על נוער או מבוגרים צעירים שמעדיפים את האינטרנט על הטלוויזיה, וחיים בשלום עם פרסום ברשת כאשר הוא בא לפני תכני וידאו. המחקר שני מדבר על כך ש70 אחוז מבני הנוער אמרו שהם מוכנים לוותר על הטלוויזיה לפני שהם מוותרים על האינטרנט. בשורה תחתונה, אפילו בארה"ב, הגראונד זירו של המשבר, IDC צופה שהפרסום באינטרנט, בדגש על פרסום בוידאו, ימשיך בקצב הגידול של 50 אחוז בשנה, למרות המיתון.

עדכון 15 אוקטובר : עושה רושם שסקטור הוידאו שפוגש את המשבר במצב הכי רגיש הם מיזמי וידאו חדשים ובמיוחד כאלה שתלויי השקעות מזומן. דני כהן מג'מיני מתראיין בnew tee vee  ומדבר על סטרט אפים בתחום הוידאו והמיתון.

עדכון 16 בנובמבר : כתבה שנייה בסדרה : האם המיתון יעצור את הקדמה – חלק שני

4 thoughts on “וידאו ברשת הישראלית – האם המיתון יעצור את הקידמה?

 1. יורם

  ויחד עם זאת, שני מיזמי וידאו נסגרו לאחרונה: לופטסיטי, שהיזמים שלו ישראלים אבל הוא בין לאומי ולפני יומיים גם קיבלתי הודעה על הורדת eyespot (שירות רמיקסים לוידאו, כמו ג'אמפ-קאט).

  כולם מאשימים את המיתון, אבל זה קשור יותר לרוויה ולעובדה שכל אתר גדול כמעט מאמץ לו תכונות של רשת חברתית (תפוז עולמות נראה כמו מייספייס) ובכמה קהילות אנשים יכולים להיות חברים מכורים? כל פורום זב חוטם מאפשר לי היום להכניס אווטאר ומידע על עצמי – חצי הדרך לרשת חברתית. הוסף לזה את העובדה שוידאו הפך לחלק איטגרלי, כמעט טריוויאלי של אתרים וקיבלת רוויה של אתרים שנראים ומתנהגים אותו דבר.

  Veoh שורד כי יש לו כיסםי עמוקים לצלוח תקופת המתנה ארוכה, אבל הוא לא רווחי עדיין.

  מכו-ו-ו-ו-לם, רק hulu הוא הצלחה אמיתית ואני חושב שצריך בעקבות זאת לחשוב ברצינות על נצחונו, בסופו של דבר ולמרות הכל, של מודל ה – Network עם תכנים פופולריים ומקצועיים.

 2. ערן

  אני חושב שאתה מכניס תחת ההגדרה "וידאו באינטרנט" רק את החברות שמתמחות בהפקת וידאו לרשת.

  לדעתי הפריחה האמיתית של וידאו ברשת היתה ותהיה וידאו המיוצר ע"י גולשים, אפיליאטס ועסקים קטנים.

  המיתון יביא לגידול באנשים שיחפשו את פרנסתם ברשת ורבים מהם יפנו לייצור וידאו.

  לדעתי בארץ מעטים החברות והעסקים שהצליחו להשכיל להשתמש בתוכן וידאו. אך אלו שעושים זאת זוכים להצלחה לא קטנה – כל אחד בתחומו.

  ספציפית נענע 10 לדעתי היא דוגמא מאוד גרועה ולא משקפת. האתר החדש הוא כישלון מוחלט מהדברים הפשוטים ביותר כמו נביגציה, עיצוב ונוחות משתמש ועד התהליך של הקמת האתר שהיה פיאסקו אחד גדול.

  הערה עיצובית: אנא להבא חלק פוסטים ארוכים עם תתי כותרות, השתמש בבולד להדגיש נקודות חשובות ובבולטים bullets
  זה יקל מאוד על הקריאה

  תודה

 3. שי

  לדעתי הגענו לרוויה,
  יותר מדי מיותר מדי,

  אכן, החזקים ישרדו או יותר נכון לומר – הטובים ישרדו וימשיכו אחרי הצונאמי. בין אם לבד או שיקנו אותם הגדולים.
  היום יש מבצעים על חברות ווב 2.0, שמעתי 1+1.

 4. admin מאת

  ידיד משעשע אמר לי ש"במלחמה השמנים מרזים והרזים מתים" מי שישרוד את הצונאמי הם השמנים, לטיב יש משקל אבל לא מכריע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.