טד (TED) – תוכן זה כוח.

TED הוא כנס דוברים יוקרתי שנערך אחת לשנה מאז 1990. נושאי ההרצאות בכנס מגוונים ונעים מעיצוב דרך רפואה, חדשנות, תרבות, כלכלה ועוד. ההשתתפות היא על פי הזמנה בלבד והיא לא זולה: ב2004 מחיר ההשתתפות בכנס היה 4400 דולרים ומאז הוא רק עלה. למרות נתוני הפתיחה האלו, טד הוא ההתגלמות של פוטנציאל הרשת להעניק ידע לאיכותי למסות של אינדיבידואלים. מימוש אותו הפוטנציאל נובע לא רק מכך שהוא בית לתוכן חינוכי עילית, אלא גם הדרך בה הוא ארוז ומשווק לצרכני ניו מדיה.

נתחיל ממה שיש בקנקנן. המוטו של טד הוא Ideas worth Spreading והיוקרתיות שהמוסד צבר לאור השנים מאפשרת לו לבחור את הרעיונות ואת האנשים שיגישו אותם בפינצטה (ביניהם קלינטון, סרגי ולארי ברין, ג'יי ג'יי אברהמס, ועוד ועוד אנשים שיודעים לעמוד על במה ולהגיש רעיון) לא כל המרצים מוכרים אבל כל הנושאים, המגוונים להפליא, רלוונטים למוח סקרן. בסרטון הבא יש לקט מתוך עשרת ההרצאות הפופולריות ביותר באתר וכאן יש לינקים אליהם.

בכל כנס נבחרים שלושה אנשים יוצאי דופן הן בהישגיהם האישיים והן בתרומתם לידע האנושי. הם מקבלים שני פרסים, הראשון הוא 100,000 דולרים אבל השני, הנחשב יותר, הוא משאלה. יש להם מספר חודשים לנסח משאלה לשיפור העולם כאשר הקהילה של טד (ההם מה6000 דולרים להשתתפות, מובילים בתחומם, שועי עולם וכו וכו ) פועלים להגשמתה.

עכשיו לקנקן. כל הרצאה של טד (מה שנקרא TEDTalk) מוגבלת ל18 דקות, לכל היותר. זה עובד לטובת התוכן משני כיוונים: הגולש לא נבהל מאורך ההרצאה והמרצה מחוייב לדבר לעניין ומהר. הוא צריך לפשט רעיון מורכב ולהיות אפקטיבי עם המסר שלו (וכמו שכבר ציינו לטד יש היכולת לבחור את האנשים שיכולים לעשות את זה).

טד מתחייב גם לspreading ב"Ideas Worth Spreading" והוא עושה את זה בעזרת הכלים של הניו מדיה. ה TedTalks זמינים בחינם ובפלטפורמות רבות שכוללות את מירו, יוטיוב, אייטיונס, איי פון, בוקסי ועוד. בנוסף, ההרצאות נמצאות תחת הcreative commons מה שאומר שכל אדם רשאי לצרוך אותם ולהשתמש בהם כפי שהוא רואה לנכון (כל עוד הוא נותן קרדיט)

כיום ישנם 370 הרצאות זמינות ברשת שנצפו מעל 90 מיליון פעמים על ידי 15 מיליון אנשים.  אין פה ערכי הפקה מורכבים יותר מבמה ומיקרופון, ולעיתים מצגת (מה שגם נותן ייתרון קל לחווית הצפייה: עם כמות קטנה נדרשת של פרטים, הסרטונים מציגים איכות מאד טובה של סאונד ושל ויזואל וזאת בקובץ קטן יחסית שעושה סטרימינג נורא מהר) יש פה רעיונות שמוגשים בצורה מקצועית ומרתקת. יש פה תוכן טוב. אז אם אי פעם שאלת את עצמך איך זה להיות להיות נוכח בהרצאות הכי מעניינות בעולם, התשובה כאן.

עדכון 27 ביולי 2011 – טד מגיע ל500 מליון צפיות

3 thoughts on “טד (TED) – תוכן זה כוח.

  1. אוטו פוקוס

    אתר הוידאו המעניין ביותר ברשת, בלי שמץ של ספק. מפעל אנושי מרתק. ראוי גם לציין שבניגוד לרוב אתרי הוידאו, הוא מאפשר להוריד להארד-דיסק כל אחת מההרצאות כקובץ וידאו באיכות גבוהה יחסית, ולא כופה על הגולש את השימוש בסטרימינג מהאתר עצמו.

  2. שמשון

    סרגיי ולארי התחתנו? שיהיה במזל"ט.
    ולדעתי ההרצאה שלהם הייתה לא מוצלחת ובוודאי לא מזכה אותם ב"אנשים שיודעים לעמוד על במה ולהעביר רעיון". נראה כאילו הם עשו טובה למישהו והסכימו לבוא…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.