טלוויזיה + אינטרנט = טוויטר

בטרם אתחיל לדבר על טוויטר וטלוויזיה רציתי לחלוק אתכם שהשקתי פיד חדש בטוויטר בשם  TV meets the Web. פיד שכל ציוץ בו הוא הפניה לדוגמה של שימוש בניו מדיה על ידי גוף טלוויזיוני, כזו שנוצרה על מנת להרחיב את העולם של התכנית או בשביל לקדם אותה. אם יהיו כתבות טובות שרלוונטיות לתחום אצייץ גם אותן. מוזמנים להצטרף. אגב, גם מי שלא בטוויטר יכול להיכנס לעמוד ולקרוא את העדכונים.

אז קצת על טוויטר בהקשר של החיבור לטלוויזיה. בארץ, זה כמעט לא קיים (יש 100 אלף ישראלים בטוויטר) אבל מעבר לים ובמיוחד בארצות הברית יש לטוויטר תפקיד ענק בחווית שלוש המסכים. תפקיד שהוא נולד לעשות.

כשאנחנו מדברים על הרגלי צפייה חדשים אחד מהכיוונים המשמעותיים ביותר הוא מדיה מולטי טאסקינג. דהיינו, התופעה שבה אנשים רואים טלוויזיה בזמן שהם גולשים ברשת. לפי דה מרקר 1.4 מליון ישראלים כבר מזדהים כצופים מהסוג הזה. ההתנהגות הזו יכולה לבוא לידי ביטוי באופן הבא: כאשר יש ארוע טלוויזוני, אתה יכול לשבת בסלון שלך עם עוד אלפי אנשים (דרך המחשב או הסלולרי) ולדבר איתם על מה שקורה במסך הטלוויזיה.

הממשק של טוויטר קלאסי להתנהגות כזו. הוא נקי ופשוט וכך לא מתחרה עם הארוע הטלוויזיוני. הוא יכול להכיל רק משפטים קצרים מה שמאפשר לשיחה בין אלפי אנשים לקלוח, יש בו כלים שמאפשרים בקלות למצוא זרם של שיחה לפי נושא (תכנית טלוויזיה) והכי חשוב, הוא כבר הפך לכלי המקובל לנהל בו שיחה כזו. דהיינו, יש אירוע טלוויזוני ואתה מעוניין לדעת מה אחרים אומרים בזמן אמת, טוויטר זה כיכר העיר. אם תהיה שם, תהיה עם כולם. הבחירה קלה.

כמה זה גדול? במהלך האוסקר נשלחו 1.7 מליון ציוצים על ידי קרוב ל400 אלף משתמשים. בסופרבול האחרון נשלחו 3 מליון ציוצים וובגראמי נשלחו 17 אלף ציוצים בכל דקה. שני האירועים האחרונים אגב, שברו שיאי צפייה השנה ויותר מכל גורם אחר, הsocial viewing מסומן כגורם שעשה את ההבדל. אירועים נוספים כמו האמי, טקס פרסי הMTV, האולימפיאדה ועוד, מסמנים את טוויטר כ"ברזייה החדשה" שבה מתרחש הדיון בזמן אמת יחד עם הארוע המדובר.

עם ריבוי הערוצים ואפשרויות הצפייה, ערוצי הטלוויזיה הלינארים מנסים יותר ויותר לייצר event tv – ארועים טלוויזיונים שאסור לפספס ולא תרצה לראות בצפייה דחויה (אלא בזמן אמת יחד עם פרסומות). מאחר והגולשים הם אותם אנשים שחשופים לפרומואים למינהם אז אותם האירועים הטלוויזיונים הם גם האירועים שמייצרים הכי הרבה רעש באינטרנט והכי הרבה שיחה בזמן השידור. 

המשמעות היא לא רק שהצפייה השתנתה, אלא שנוצרות הזדמנויות חדשות לגופי הטלוויזיה. לשבת בסלון עם אלפי אנשים זה כיף וזה גם עולה בקנה אחד עם מהפכת הרשתות החברתיות. אותם הערוצים צריכים לפתח כלים בשביל לנצל את זה לטובתם: לנהל את השיחה ברשת, להראות נוכחות ולשלב את זה בתכנית. השיחה האינטרנטית לא מרחיקה אנשים מהמסך, אלא מוסיפה אנשים למסך. מי שרואה שיחה ערה ברשת, צריך לפתוח טלוויזיה בשביל להצטרף אליה. זה אומר רייטינג. ורייטינג אומר כסף. וכסף זה מה שמניע את העולם. 

אז טוויטר יכול לייצר רייטינג, וזה כבר קורה בעולם אבל איך ניתן להשתמש בזה בארץ אם טוויטר הוא לא תופעה משמעותית? גם פה יש הזדמנות בעיני כי יש ארועים טלוויזיונים, יש מדיה מולטי טאסקינג ויש הרבה הרבה פתיחות למדיה חברתית. זה רק אומר שמישהו צריך להרים את הכפפה ולייצר בית אחד קבוע ומוכר לשיחה האינטרנטית בזמן השידור. האם זה יהיה מאקו כצפוי, או שאחד הערוצים האחרים ישכיל להקדים פלטפורמה לדרישה? בכל מקרה, אני מקווה שיעשו את זה עם התממשקות (אפליקציה) לפייסבוק. כל סידור אחר, בעיני, פחות נכון אפילו אם מטרת הזכייניות היא להשאיר את הגולשים ביעד שלהן.

1 thought on “טלוויזיה + אינטרנט = טוויטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.