יצירת טלוויזיה דרך חכמת ההמונים – TV by the People

קרוס מדיה מדבר על חיבור בין עולמות תוכן, בדרך כלל בין עולמות הדיגיטל לעולמות הטלוויזיה. אבל למרות האפשרויות הבלתי נגמרות שיכולות להיווצר כשמשלבים שני עולמות כל כך עשירים, בפועל התפוקה מוגבלת. זאת מכיוון שברוב המקרים עולם הדיגיטל מיושם רק על המוצר הטלוויזוני הסופי. קודם עושים תכנית טלוויזיה, ורק לאחר מכן מנסים להבין איך בונים עליה חוויה משלימה.

השבוע עולה לאוויר פרוייקט שבו הדיגיטל מגיע לפני התכנית; שבו התרבות והיכולות הדיגיטליות ישמשו ליצירת תכנית הטלוויזיה. TV by the People הוא מיזם ראשון מסוגו בעולם, שמטרתו יצירת פורמט טלוויזיוני דרך חכמת ההמונים. במקום שלושה אנשי פיתוח (שנוטים להיות יותר דומים מאשר שונים) 700 אנשים, מרקעים שונים וארצות שונות, יבנו יחד תכנית טלוויזיה. זה תהליך חשיבה קולקטיבי שלמעשה מייצר בריינסטורמינג של מאות אנשים.

עקרון משמעותי רלוונטי של חכמת ההומנים הוא שקבוצה גדולה של אנשים שחושבים ביחד יכולים להגיע לתובנות/פתרונות שלא נופלות באיכותן מזו של מומחה. במקרה הזה אנחנו עם רגליים בשני העולמות. אמנם הקבוצה המפתחת תהיה אנשים רגילים, אבל טלוויזיה היא כל כך מרכזית בחיינו שכולנו קצת מומחים בה. בנוסף, את התהליך ינווטו אנשי מקצוע ויוצרים צפויים להיות חלק מהקבוצה שתפתח את הפרוייקט.

הפרוייקט הוא הראשון מסוגו בעולם, אבל לא סוג התהליך: ויקפידה היא אנציקלופדיה שנולדה מממאמץ קריאטיבי משותף, כך גם waze שמשתמשת בקהילה על מנת לייצר נתונים שהקהילה צורכת.  גם קונצרן כמו BP פנה להמונים כאשר לא הצליחה למצוא פתרון לבעיית נזילת הנפט למימי המפרץ (ושם מצא את הפתרון). חוכמת ההמונים היא עקרון אנושי אבל התרבות והכלים הדיגיטליים, בדגש על רשתות חברתיות, הפכה אותו לכלי פרקטי. את היכולת הזו אנחנו מבקשים ליישם על תהליך יצירה של תכנית טלווזיה.

מדובר באירוע תרבות דיגיטלי , ניסוי בקריאטיביות המאתגר את ההמונים, לצד אנשי מקצוע, ליצירתיות מסוג חדש והוא יוצר ומנוהל מישראל על ידי מחלקת הדיגיטל של ארמוזה פורמטס (גילוי נאות: שאני עומד בראשה). את הפרוייקט ילווה ליאור צורף, מרצה חוקר חוכמת ההמונים, שהרצה בנושא זה על בימת כנס TED העולמי. כמו כן, צוות נבחר של חמישה סטודנטים, ייקח חלק בפרוייקט וניהולו.

עדכון 27 אפריל : שמחים לבשר שחברת ההפקה הגדולה באירלנד Screentime Shinawil (מפיקה את דה וייס, מאסטר שף ותכניות לBBC באנגליה) הצטרפה כשותפה למיזם.  המשמעות היא שכעת יש גוף הפקה בינלאומי בנוסף לארמוזה פורמטס שעומד מאחורי הפרוייקט ונותן יכולת מימוש יוצאת דופן לתכנית שתצא ממנו. בנוסף דחינו את הדדליין להגשת רעיונות ל18 במאי והוספנו פרס לרעיון המנצח של 2500 דולר ובנוסך ארבעה מיני אייפאדים לחברי הקבוצה…

 הפרוייקט ינוהל בשני שלבים:

שלב ראשון – גולשים מרחבי העולם יוזמנו להציע רעיונות לתכניות טלוויזיה באתר הפרוייקט www.tvbythepeople.com כל הרעיונות ירוכזו במתחם סגור בהם יצפה רק צוות הפרויקט המורכב מאנשי טלוויזיה ורשתות חברתיות (עד סוף אפריל)

 שלב השני –  הרעיון הנבחר ו-700 גולשים מסך המצטרפים לפרוייקט , יוזמנו לקבוצה סגורה בפייסבוק  לתהליך בו יפותח הפורמט באמצעות  crowed sourcing- חוכמת ההמונים.  יוזם הרעיון וארבעה ממשתתפי הקבוצה יקבלו אחוזים בפורמט ויתחלקו ברווחים הנלווים. זאת לצד קבלת קרדיט כשותפים ליצירת הפורמט.

הפרוייקט כולו ינוהל באנגלית והפורמט הנבחר  ייחשף ביולי 2013.

(יותר מ)מוזמנים להצטרף….

דניאל

להנאתכם, הרצאה של ליאור צורף על חוכמת ההמונים

עדכון : מרץ 2013 כתבה על הפרוייקט בדה מרקר Tech Nation

4 thoughts on “יצירת טלוויזיה דרך חכמת ההמונים – TV by the People

 1. יורם

  קודם כל בהצלחה דניאל על הרעיון הנועז. פרט לזה, האם חוכמת ההמונים לא מדברת על ממוצע של פתרונות שיוצר את החוכמה? ואילו הקנספט הזה מדבר על רעיון אחד נבחר או שילוב של רעיונות בודדים, מה שלמעשה הופך אותו למכרז תסריטים, שהוא כשלעצמו שיטה מוכרת וישנה.
  תקן אותי אם אני טועה.

 2. admin מאת

  הי יורם, כל הפואנטה של הפרוייקט הוא שהתכנית עצמה תפותח בקבוצה סגורה לאורך חודשיים, דהיינו כל מה שמרכיב תכנית :שלבים, משימות, פרסים, אתגרים אלו דברים שיוצרו עבורו פתרונות שונים ומתוך הדיון גם יעלו הנבחרים שבהם (אני מקווה 🙂

  לתסלח לי, אתה טועה. מעבר לקרדיט יש גם אחוזים מהפורמט (על הרווחים שהם מסמלים) שיחולקו למשתתפים (זה גם כתוב בסוף הפוסט) מוזמן להיכנס לאתר וללמוד עוד http://www.tvbythepeople.com

 3. מורן

  היי דניאל, השאלה שלי בהקשר לפוסט הזה ולפוסט על הדור הבא של הטלויזיה הוא-
  האם סיפור שנוצר על ידי הקהל שלו עצמו, הוא עדיין סיפור טוב ומעניין.

  כשכולם יוצרים משהו ביחד (כמו תוכן של סדרה) זה מרתק, מפרה ומעניין אבל כמה סיכוי יש לזה למשוך אותך לאחר צפייה אחת?
  איך יגיע המתח? הטוויסטים בעלילה? הבחירות הלא צפויות של הכותבים שמשתקות קהל שלם. לדוגמה משחקי הכס.
  יש כיף מסוים בלהיות קהל שבוי כי אתה נותן למישהו מוכשר ממך (בתקווה) שיעשה לך מניפולציות רגשיות ויעביר אותך חוויה. בזמן שאם אתה הקהל והיוצר בו זמנית האפקט הזה נעלם.

 4. admin מאת

  היי מורן, בתהליך חכמת ההמונים הגולשים עושים ברינסטורמינג משותף, לא תחרות לייקים. דהיינו שההחלטות הסופיות נעשות על ידי צוות מקצועי על סמך רעיונות שהעלו ההמונים בדיון שלהם.

  בנוסף, זה לא שהקבוצה מנהלת דיון ואנחנו זבוב על הקיר. לאדמינים יש תפקיד מאד מאד פעיל, בניהול הקהילה, בניווט של הקבוצה, בהכרת הערך של האנשים והרעיונות שהם מביאים, בזמן אמת.

  לסיכום, הצופה לא נמצא בידיים של ההמונים באופן ישיר, אלא יש מתווך/אגרטור ביניהם שמעצב את השטף הקריאטיבי לחווית צפיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.