מאפיינים של עתיד התוכן באינטרנט

(פורסם לראשונה ב8 לנובמבר 2007) 

אנחנו נמצאים ברגע עירני בהיסטוריה שבו אנחנו לא רק לומדים את השפה של התוכן האינטרנטי אלא גם יוצרים אותה.    בהמשך רשימה חלקית של תחומים שבהם יש מסלול התפתחות ברור ובלתי הפיך שרלוונטים לעתיד של התוכן המקורי  באינטרנט?

אינטראקטיביות – אחד הדרכים שבהם תוכן האינטרנט מבדיל את עצמו מהמדיות האחרות היא היכולת הטכנולוגית הענפה שלו לספק אינטראקציה של הצופים עם התוכן. ככלי מבדל, יש להניח שיכולתיו רק יגדלו.  

שפה בינלאומיות – האינטרנט כבר עבר את החזון של העולם ככפר גלובאלי קטן ובדרכו להיות כפר גלובאלי גדול. המשמעות היא שפה ותרבות פופלרית ומשותפת בין אזרחי העולם הוירטואלי. למשל: למשפחת ההומור שמונה בין השאר את ההומור היהודי, האמריקאי או הבריטי יצטרף ההומור האינטרנטי (לדוגמא הסרטון : http://www.youtube.com/watch?v=dHi-ZcvFV_0 שיצחיק את כל ה"חברים" שלי בפייסבוק מישראל ומבחוץ, אבל לא את ההורים שלי) 

פרסום  פרסום הוא הספק העיקרי של דלק פיננסי לעתיד תוכן האינטרנט. העלייה המשמעותיח ועקבית בנתח האינטרנט מסך עוגת הפרסום, מזינה את  הכדאיות הכלכלית של ההפקה באינטרנט ואת זרימת התקציבים למדיום. לצמיחה של פלטפורמת התוכן השיווקי בטלוויזיה תהיה הקבלת צמיחה בתוכן האינטרנט. (המסרים הפרסומיים האינטראקטיבים, שמופיעים יחד עם התוכן כבר היום משיגים נתוני חשיפה למפרסם שמוצלחים יותר מפרסומות פרה רול ובאנרים)

נישה – אינטרנט מעצם גודלו יכול לקיים את ההבטחה שהמדיות האחרות לא מצליחות לקיים אבל תמיד (לפחות רשמית ) מנסות. תוכן נישתי  בעל פוטנציאל רייטינג אמיתי. ההיקף של שוק הגולשים אומר שאם, היפוטתית, רק 2  אחוז מהם יצרכו את אותו התוכן נישתי הרי ששני אחוזים ממשתמשי האינטרנט הם אלפי אחוזים יותר משני אחוזים של צופי הטלוויזיה מה שהופך כל תוכן בתכנון נכון לכדאי כלכלית. (העניין עם האחוזים הוא עקרוני ולא מתמטי. אבל אני משוכנע בצדקתי בערך  ב80 אחוזים).  

תשתיות – מהירות העברת הנתונים רק עולה, וגם פה בסופו של דבר תהיה מהירות גלישה טובה באמת שזמינה לכל כיס. המשמעות היא עלייה באיכות של הצפייה, עלייה בנוחיות של הצפייה ועלייה בכמות הזמן הממוצע של סרטון באינטרנט.   

קריאטיביות    נדמה שכבר היום יש יותר מפיקי תוכן אינטרנטי וחטיבות אינטרנט בבתי הפקה ממוסדים מאשר יש תקציבים מלמעלה, או טראפיק מלמטה. חוסר האיזון הזה מייצר שוק שנורא רוצה ליצור, וצריך לעשות זאת בפחות תקציב בשביל להישאר מסחרי. התחרותיות הזו תגדל בשנים הקרובות ותביא לעלייה מהירה בסטנדרטים של יצירתיות ומעודכנות, שתתחרה ותימדד מול העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.