מדיה סנטר בקופסה (Set Top Boxes)

זה זמן מה שset top boxes היא ה-תעשייה ה-חמה ה-באה בתחום המדיה. מדובר על ממירים שמחברים בין האינטרנט לטלוויזיה. הם לא נותנים תצוגת דפדפן על המסך אלא לוקחים את כל התוכן הדיגיטלי, התוכן האינטרנטי (כולל הורדות לא חוקיות), התמונות מהמצלמה וקבצי המוסיקה ומביאים אותם לממשק נוח אחד על מסך הטלוויזיה דרך המדיה סנטר.

ההבדל בין המדיה סנטר לSTB הוא ההבדל בין תוכנה (כמו בוקסי) לחומרה (כמו Apple TV). לצורך העניין, את המדיה סנטר אפשר גם להתקין על מחשב, או על קונסולת משחקים.  ה STB לעומת זאת בא קומפלט עם המדיה סנטר (בדרך כלל לחברות STB יש גם תוכנות בלעדיות שלה). הצרכן מקבל קופסה ייעודית שיושבת על הטלוויזיה ובאה עם  שלט רוחק וזכרון מובנה גדול(DVR). במילים אחרות, התכנים הדיגיטלים מגיעים למשפחה בסלון ברמת נוחיות ונגישות שאליה היא מורגלת.

למרות שמדובר בצעד המתבקש הבא באבולוציה של צריכת התכנים, ההטמעה של המכשירים בשוק האמריקאי היא לא סוחפת, אבל היא גם רחוקה מלעמוד במקום. זה בגלל ש1. טכנולוגיות מתקדמות יותר מהר שאנשים מוכנים או יכולים לצרוך ו2. המדיה סנטר מחליף את הממיר של ספקיות התוכן הנוכחיות והם לא מקבלים את האיום ללא מלחמה. בגלל שהמדיה הסנטר פופולארי בין השאר בגלל קלות ההורדה והשימוש בתוכן לא חוקי, יש למתנגדים לו, מקומות רכים וחשופים לחבוט בהם.

בוקסי הישראלית היא מובילה עולמית בתחום המדיה הסנטר וחביבת הסצנה מאחר והיא מדברת את הדמוקרטיה אינטרנטית של קוד פתוח. דהיינו, כל אחד יכול לפתח את התוכנה ולהוסיף לה תכונות כאוות נפשו. היא גם מציעה פונקציות חברתיות כגון נתונים והמלצות של חברים והיא גם ידידותית לתכנים פיראטיים . הפופולאריות שלה גם מביאה איתה בעיות משפטיות כמו הבקשה המתוקשרת של הולו להוציא את התכנים שלה מבוקסי (זאת בלחץ NBC שרוצה בלעדיות על רווחי הפרסום מתכני הרשת) הסרת התכנים גררה מחאה ברשת על כך שגופי השידור הישנים עדיין לא מצליחים להרפות מהברקס ולהבין את עולם הניו מדיה.

STB אחרים  כמו וודו (VUDU )מציעים קטלוג סרטים להשכרה דרך המכשיר ישירות למסך, סלינגבוקס (Slingbox) עובדת גם בכיוון ההפוך ומביאה את הטלוייזיה אל המכשירים הדיגיטלים שלך וסזמי (Sezmi) שבאה עם אנטנה לטובת תוכן שלא מגיע דרך חוטים.

מה בעתיד? קודם כל כסף. גם התעשייה הזו התבקשה לעבור מהילוך רביעי לראשון בגלל המיתון וזאת ללא קשר לעובדה שלמרות שמדובר בתעשייה צעירה התחרות בה כבר גדולה וצפופה. ישנה גם שאלה האם הSTB לא יעברו לתוך מכשיר הטלוויזיה ויימכרו כיחידה אחת. שירות הסטרימינג של נטפליקס כבר יבוא קומפלט במכשירי LG חדשים וAdobe כבר הודיעה על פיתוח שבב שיאפשר צפייה בסרטוני פלאש בטלוויזיה. ברמת הממשק הדבר הבא בSTB הוא ווידג'טים על מסך הטלווייזה וברמת התפעול, יש להניח שהSTB יצטרך לטפל במוניטין שלו כמכשיר רב חוטים ומסובך להרכבה.

האינטרנט והטלוויזיה ממשיכים את מסלול ההיפגשות, מה שאומר שאיכות הHD באינטרנט (על גודל הפס שהיא דורשת) הופכת להיות יותר ויותר מיינסטרימית, מה שאומר שערכי ההפקה של הרשת עולים, מה שאומר שחויית הצפיה On Demand שמחוללת מהפכה בטלוויזה (במיוחד בישראל) ובמודלים שלה רק תתגבר כי מה שעומד בדרכה הוא בעיקר תשתית טלוויזיונית שלא מצליחה להאכיל את המפלצת שהיא יצרה. הIPtv מהווה תחליף לאותה תשתית והגיוני ששני דברים יקרו: 1. חברות חדשות יצטרפו לשוק ספקי התוכן (מי אמר חברות סלולריות) ו2. שהספקים הנוכחיים ישנו את הטכנולוגיה שלהם.

סיבה נוספת מדוע עתיד הSTB רלוונטי לשוק הישראלי היא קידום החקיקה שתחייב את הכבלים והלויין להציע את  אופציית "החבילה הצרה" ( ערוצים 1, 2, 10, 33 ו 99 במחיר מוזל) מה שיהפוך את השילוב של חבילה צרה וSTB לחבילה אטרקטיבית. חברות תוכן מקומיות יציעו STB עם VOD משלהם (מי אמר חברות סלולריות פעם שנייה) ולגבי היצע התוכן המקומי באינטרנט, גם אם כיום בישראל ההיצע הוא לא ענק. תראו איפה היינו לפני שנה ותדמיינו איפה נהיה שנה מעכשיו.

עדכון ספטמבר 09: vodu חתמה עסקה עם LG ועם מיצובישי על כך שהשירות שלה יבוא קומפלט עם הטלוויזיות החדשות של היצרניות.

2 thoughts on “מדיה סנטר בקופסה (Set Top Boxes)

  1. עמיר שבירו

    אבל אם חברה כמו הוט מכניסה כאלה יישומים לממירים שלה, נגמר הסיפור. ואם העסק הזה ימריא, אז זה מה שיקרה.

  2. רונית פרנקל

    בשביל זה יש מיתוג. הוט היא חברה זקנה וחברות כמו בוקסי הן אלטרנטיבה. יש מי שיילך על נוחיות מראש אבל הרבה אנשים מחפשים אלטרנטיבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.