מה הסיפור עם Quarterlife?

Quarterlife היא סדרת האינטרנט המצליחה ביותר וגם הכושלת ביותר של התקופה האחרונה .

הנה התקציר

מרשל הרשקוביץ ואדוורד זוויק, היוצרים של "שלושים ומשהו" ו"my so called life" החליטו להגדיר עוד שכבת גיל על פי המשברים שמאפיינים אותה. הם הפיקו פיילוט על שישה יוצרים צעירים ומתוסכלים והגישו אותו ל ABC. הפיילוט נדחה ונסינות הערוץ לעבד אותו מחדש הוציאו להרשוביץ וזוויק את המיץ. שלוש שנים מאוחר יותר הם החליטו לברוא את הפרוייקט, מחדש, עצמאית, כסדרת אינטרנט.

בדרך זו הם שמרו על חירות אמנותית רחוקה מהעולם הממוסחר של מנהלי האולפנים ויצרו סדרה שלטוב ולרע היא בדיוק מה שהעולם ההממוסחר של מנהלי האולפנים היה מייצר. (אמרתי "לטוב" לא בציניות . ערכי ההפקה, המקצוענות, והחשיפה של quarter life מהווים קפיצת מדרגה מבחינת התייחסות השוק לתוכן מקורי באינטרנט.)

הסדרה מתארת את משבר רבע החיים, פוסט הקולג' בחייהם של חבורת צעירים יצירתיים מתוסכלים ואסתטים. זו התקופה בחייהם שבה נוצר פער בין הציפיות שלהם מהחיים והדרישות של החיים מהם. את הואקום הזה ממלאים הרהורים שבתורם ממלאים רשת חברתית בשם Quarterlife שגיבורנו חברים בה. וכאן נכנס לתמונה המאפיין האינטרנטי המשמעותי בסדרה. היא מוקרנת בתוך הרשת החברתית quarterlife.com שחיה ונושמת ברשת.

הסדרה הועלתה בmyspace.tv , באתר הרשת החברתית ובערוצים נוספים בנובמבר 2007 . תוך פחות מארבעה חדשים היא צברה 7 מיליון צפיות (מה שממקם אותה במקום השלישי של סדרות האינטרנט המתוסרטות הנצפות ביותר אחריי Roommates וProm Queen ). היא הולידה באזז ופארודיה מוצלחת להפליא ובטח גם הייתה מולידה חיקויים רק שבחצי מיליון דולר עבור שעת תוכן למי יש הכסף לעשות את זה.

כמובן שהדבר לא נעלם מעיניהם של קברניטי התעשייה ו ובתחילת מרץ 2008 הפרק הראשון שודר בערוץ NBC בקול תרועה. אחוזי הצפייה בפרק היו כל כך רעים שאחריי תוכנית אחת הסדרה ירדה מהאויר והועברה לערוץ Bravo למות בשקט.

אז מה היה לנו כאן…

שני כרישי טלוויזיה ותיקים עושים בית ספר ליוצרי האינטרנט אבל במגרש הביתי שלהם סופגים הפסד צורב.

נסיון ראשון בקנה מידה משמעותי לייצר סדרת אינטרנט בתקציב של סדרת טלוויזיה. נסיון ראשון בקנה מידה משמעותי לעשות קרוס מדיה בין טלוויזיה ואינטרנט וכן נסיון ראשון בקנה מידה משמעותי לייצר סביבה אינטראקטיבית לסדרת אינטרנט.

אז למה הסדרה נפלה..

לסדרה, כמו לגבר, התואר "חמוד" זו קללה. Quarterlife הייתה חמודה והכתובת הייתה על הקיר.

בנתוני הצפיות של הפרקים בmyspace.tv רואים פער מדאיג בין 190 אלף צופים בפרק בראשון ו31,000 בפרק השביעי. הסיבה לחמידות היא שהסדרה נפלה בין כסאות המדיות השונות. quarter life הרגישה כמו פרומו לא ערוך לסדרת טלווזייה. היא הרגישה כמו סדרה שרוצה להתחבב על הגולשים רק בשביל לגרום לטלוויזיה לקנא.

והמסקנה…

באינטרנט, גם סדרה חמודה מביאה שבעה מיליון צופים אם משווקים אותה נכון.