מי חטף את כוכבת הוידאו? – ראיון עם אסף גורליק

משחק מציאות חלופית (ARG) חדש שוטף את הרשת הישראלית בשבועיים האחרונים. מטרתו להיא הציל את הזמרת רוני דואני ממעריץ פסיכופת. הסיפור האינטראקטיבי התחיל ב 9 בינואר כאשר הושק ברשת קליפ חדש של הזמרת. הוידאו נקטע באמצעו על ידי אדם בשם משיח. הוא מבקש לפוצץ את בועת הרדידות התרבותית בה אנחנו חיים ושרוני היא אחד מסמליה. הוא גם מזהיר שמאבקו לא יהיה מטאפורי בלבד. בו בזמן פוסטרים של רוני ברחבי העיר מושחתים, וככל שהזמן עובר הוא מפרסם באתר שלו חומרים מטרידים: צילום מעקב שלה, פריצה לדירתה, וחומרים שהוא גונב לה מהאולפן. מנגד, בחור בשם אסף מקים אתר שמטרתו לעזור לרוני  ושם מרוכזים המאמצים להבין מיהו אותו משיח ואיפה הוא נמצא. באתר הוא חושף חומרים שיש לו על משיח ומבקש מהגולשים לעזור לו להרכיב את הפאזל, לחקור איתו את המקרה, וזאת לפני שתיגמר הספירה לאחור שמופיעה באתר של משיח. המשחק נעשה בהשראת מקרה אמיתי של מעריץ טורדני שעקב אחרי רוני.

המשחק הופק על ידי חברת פופ ארט והוא משמש כפלטפורמה לקידום האלבום החדש של רוני ומיתוגה מחדש כאשה צעירה (בשונה מנערת פופ). המשחק מתנהל לאורך כשבועיים בשני אתרים מרכזיים: של הטובים ושל הרע. מעבר לכך, יש פורום בתפוז ובפעילות ברשתות החברתיות. העלילה נוגעת במדיות נוספות כגון טלוויזיה (גיא פינס, ערוץ הילדים), רדיו (דידי הררי) ארועים חיים, שיחות טלפון, דואר, אסאמסים ומסמכים מזוייפים. למרות שיש במשחק חידות ופאזלים, הוא יותר נוטה לכיוון של סיפור אינטראקטיבי מאשר פתרון משותף של תעלומה. מי שמוביל אותו הוא אסף גורליק (שהיה המפיק והיזם של משחק המציאות החלופית הארכיטקט, שאני כתבתי וערכתי)

המשחק עדיין לא נגמר אבל תן מספרים…

בוואלה היו כחצי מליון חשיפות לפרוייקט בינתים. באתרים של  המשחק ביקרו כבר 4000 יוניקים. מעבר לזה, היו עשרות כתבות על הפרוייקט בכל העיתונים ובכל הפורטלים… הלקוח מבסוט.

המשחק מאד פרונטלי במטרה הפרסומית שלו, אבל הטקסטים של משיח ממש מבקרים את אותו הדבר שאתם מקדמים. 

זה הגיע ממקום שמראה שאנחנו לא מנותקים ושאנחנו לוקחים את עצמנו ברצינות המתאימה. שרוני היא זמרת מקצועית אבל בסוף מדובר פה בפופ, שזו מוזיקה קלילה וכיפית וזה מה שהיא. אנחנו בעצם יצאנו נגד כל הhaters והשתמשנו בטקסטים ישנים מהעיתונות שבהם תקפו את רוני בשביל לכתוב את משיח

ספר לי על השת"פ עם וואלה.

מוצלח מאד. הם שמחו לקבל את התוכן. הם לא ביקשו להתערב בתכנים. מתוך השת"פ גם נולדו אפשרויות תוכן. למשל , כמשיח פורץ לדירה של רוני, מצלם אותה ישנה, גונב לה את הלפטופ ועוד חפצים מהדירה ואח"כ זורק אותם ברחוב אחורי. לפי הסיפור אנחנו מוצאים את הדברים ומחליטים למכור אותם (קארמה) ומעלים אותם לוואלה שופס. אנחנו באמת מוכרים מזכרות של רוני למעריצים במחירים מצחיקים.

המשחק קצר באופן יחסי לARG

בהתחשב באופי של הקהל של רוני, על תחומי העניין שלו ועל הגיוון שלו, ובעיקר בשביל לקחת בחשבון את אלמנט היח"צ המשמעותי פה, הוחלט ללכת על קמפיין קצר. לא רואה את זה בתור חסרון, אלו המידות של הפרוייקט הזה, ובאמת בגלל זה הוא מאד סיפורי ופחות נשען על פתירת חידות ארוכה.

אחד האלמנטים החשובים בARG הוא היכולת לתקשר עם הדמויות, איפה פגשו את משיח ורוני במשחק

עם רוב הדמויות (6 דמויות) רוב התקשורת נעשתה באי מיילים ואסאמאסים. היו שלבים לקראת הסוף שבהם רוני דיברה עם אנשים בטלפון. חוץ מזה נפתחו פייסבוקים וטויטרים. רוני הוסיפה כמעט 400 חברים לפייסבוק שלה מאז תחילת המשחק. הטויטר לא היה באמת משמעותי.

מה קורה עכשיו בסיפור

רוני נחטפה וכרגע לא ברור לאן הדברים הולכים. שעון העצר ממשיך לדפוק ואנשים מחכים לפרט המידע הבא שיעלה בhelproni

יש טיפ לגבי הצעד הבא?

כן. בתור התחלה אותו הפרט יהיה זמין ישירות לאנשים שכבר תקשרו אתנו דרך האתר.

עדכון 23 בפברואר : אז איך הסתיים המשחק?

אז ככה, המשטרה איכנה את מיקומו של המשיח ע"ב מספר הסלולרי שלו, שנחשף בהתחלה.
הוא אוכן לרחוב המרכבה 7 בחולון, משרדי פופ-ארט. ושם בהנגר מוזנח שבעבר שימש כמפעל לשכפול דיסקים.
חיכתה לה במה ועליה רוני דואני ו4 רקדניות ונתנו הופעה פרטית למעריצים שהגיעו. היה מרגש היה אישי היה סיום מגניב למשחק.   

5 thoughts on “מי חטף את כוכבת הוידאו? – ראיון עם אסף גורליק

 1. temek

  מה שמעניין זה איזה סוג קהל קהל נשאר נאמן ועוקב אחר הדברים או אפילו יוזם מעצמו ?

 2. admin מאת

  זה לא קהל של גיימרים בעיקר, וזה מה שמפתיע. זה קהל שאוהב טלוויזיה ואוהב סיפורים והעולם שבו הוא נמצא מאשר לו בקלות לעשות חיבור בין חווית תוכן לאינטראקטיביות.

 3. ליאור

  מסקרן אותי כמה אנשים הגיעו בסוף?
  וכמה שחקנים פעילים למעשה שיחקנו בזה על בסיס יומי…?

  הדבר היחיד שלא הבנתי הוא האם בראיונות לגיא פינס ובפורומים בתפוז וכו', האם אנשים הבינו שזה משחק או שזה בהתחלה התיימר להיראות רציני?

  וסחטיין על כל זה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.