מי מפחד מyoutube?

chris1-110x90.jpg

Youtube הוא אתר הוידאו המוביל בעולם. בשוק האמריקאי הוא מרכז אליו 75 אחוזים מסך תנועת האינטרנט בקטגוריית הוידאו. בישראל הוא האתר הרביעי בדירוג החשיפה של TIM עם קרוב לשני מליון צפיות בשבוע. Youtube גם ממוקם גבוה יותר בקטגורית הוידאו מאשר בעלי הבית שלו Google בקטגורית החיפוש, והעתיד צופה לו המשך גדילה. מהירות הסטרימיניג, קלות השימוש והמגוון שאי אפשר להתחרות בו הם בעיה, כי אי אפשר להתחרות בו.

בכלכלה חופשית כל אחד מנסה להיות גדול ככל שהוא יכול ומי שמגיע לפסגה, יש לו סיכוי טוב יותר להישאר בפסגה כי הוא בעמדה טובה יותר לגדול. Youtube למשל אוחזת בנתח שוק שהוא גדול ב50 אחוז מנתח השוק של 64 אתרי הוידאו שאחריה ברשימה, כאשר מצרפים אותם ביחד.

למונופול בתחום הפצת התוכן יש פוטנציאל בעייתי שאמחיש בעזרת הקבלה לפלטפורמת תוכן אחרת:  כאשר הוקמו רבי הקולנוע שמקרינים עשרה סרטים תחת אותו הגג, הקולנועים הקטנים החלו להיסגר. הם לא יכלו להתחרות במגוון, בהיצע, וביכולת לעמוד בהקרנות לאורך כל היום. הקהל קיבל קיבל דיל טוב יותר, ממוזג יותר ועם פופקורן טרי ולכן הבחירה הייתה טבעית. היום כבר אין ממש קולנועים קטנים ולכן שלושה מפיצים מחליטים איזה סרטים תראה במסך הגדול. גם בין מאות המסכים שרובם גדולים רק במעט מפלזמה ממוצעת, לא תמצא אחד שתוכל לראות בו סרט בלי שיכריחו אותך לצפות ברבע שעה פרה-רול של פרסומות למרות ששילמת מחיר נאה עבור הכרטיס. המרוויחים העיקריים כמובן הם מוכרי הפלזמות.

(הערה אחת לגבי ההקבלה הזו:  ההיצע של יוטיוב לא נשלט על ידי טעם של יחידים, אבל בפועל עם עשרות אלפי סרטונים שמתווספים כל יום, אם אתה לא יודע איפה ואיך לחפש, אז האפקט שאתה ניצב מולו כשאתה נכנס לאתר הוא בצבע נורא מסויים)

Youtube מקום ראשון כי הוא טוב יותר. כשאני מחפש לצרף קטעי וידאו רלוונטים לפוסטים שלי, אני מנסה לעבוד עם מקורות אחרים, אבל נאלץ תמיד להשתמש בyoutube. אני מוצא שם הכל והסרטונים עובדים חלק. אז מה הבעיה שלי והאם אני נושך את היד שמאכילה אותי? יכול להיות, אין התפתחות בלי מרד.

קודם כל, אני לא רוצה שפלטפורמת הניו מדיה הצעירה והגמישה שלי תהפוך להיות אולד מדיה פולנייה וריכוזית כל כך מהר. אבל מכיוון שאני לא חושב שאפשר או רצוי לעמוד בדרכה של הקדמה או כוחות השוק החופשי, אז משמעותו של מונופול Youtube הוא שהדרך למציאת מודל הכנסה מוידאו ברשת עדיין לפנינו.

מודל הרווחים שמתבסס על כמות צפיות מגיע עם תקרה מאחר ובכל מקרה רוב הטראפיק נמצא באתר או שניים שכבר בפסגה. כל מי שפותח או פתח אתר וידאו בארץ יכול לסכם את האתגרים שלו בשלוש מילים: טראפיק, טראפיק וטראפיק.  אני מאמין שפתרונות הרווח צריכים לבוא משלושה כיוונים אחרים: תוכן, תוכן ותוכן:

תוכן שיווקי – מודלים שנותנים פרסום איכותי וחשיפה אמיתית למפרסם

תוכן נישתי- תחום התמחות, צר או רחב אבל לא כללי, שקל יותר למתג ושווק

תוכן איכותי – תוכן מקצועי ומושקע כדי שיהיה לכם מה למכור.

3 thoughts on “מי מפחד מyoutube?

 1. דן

  נתקלתי השבוע באתר חדש שמהווה אינדקס וידאו לעסקים.
  קשה להאמין ביכולת של אתר כזה להשיג פעילות משמעותית, אבל הכיוון של חיפוש הכנסות מוידאו בהחלט מתחיל לצוץ.

 2. יורם

  וכבר נתקלתי בעוד שני אתרי וידאו לעסקים בישראל…
  אבל אני לא חושב שזה מה שדניאל התכוון אליו.

  ראשית, מצטער על התגובה המאוחרת, נסעתי לצילומים בחו"ל (כותב ממנגואה – ניקרגואה) – הלחצת אותי שאמרת שכאשר אני לא מגיב, אז משהו לא בסדר…

  שנית, האיש שהיה איתי בכנס Video TLV האחרון, נפתלי, חוזה את אותו הדבר בתחום האינטרנט-טלוויזיה ועוד לפני שקרא את הפוסט שלך. הוא טוען שהחופש והריבוי האין סופיים הם מדומים ושבסופו של התהליך תיווצר אותה מונוליטיות תוכנית משעממת, שגורמת לכך שהטלוויזיות בעולם נראות כולן אותו דבר.

  רוצה להאמין שזה לא כך ואני מאלו שעומדים בקצה הזנב של הממותה ומושכים אותו בכוח כדי שיתארך.
  איך? עם אתרים כמו DocTrailers שהקמתי – תואם יו טיוב שפונה לקהל נישה שבנישה.

  ומה היתרונות שאתרים כמו שלי מציעים?
  ראשית, אתר הומוגני בהרבה מיו טיוב ושנית – במה להצגה ראויה יותר של התוכן (מקום להכניס קרדיטים על יוצרי הוידאו, תמונות מתוך הסרט או ההפקה וכדומה) וגם – מקום בו קניינים מקצועים יודעים שהם יכולים למצוא בדיוק את מה שהם מחפשים, בלי ללכת לאיבוד בנבכי הלבירינת שנקרא יו טיוב.

  ואגב – צר לי להציק שוב, אבל יו טיוב עדיין לא רווחי… אבל זה כבר נושא אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.