ניו הוליווד

hollywood-110x90.jpg

כשאנחנו מדברים על קרוס מדיה, ניו מדיה ושינויים בהרגלי הצפייה אנחנו מדברים בעיקר על שינויים שעוברים על קהל הצופים, אבל הביצה שבאה עם התרנגולת היא שינויים בהרגלי החשיבה של היוצרים. הסמן הימני של המגמה מגיע מלב המיינסטרים, מתעשיית הבידור המשפיעה ביותר בתרבות הפופולארית – הוליווד.

בארה"ב תחנות הטלוויזיה הגדולות קנו את משרדי ההפקות שבהם נעשים התכנים שלהן. אם היתה איזשהיא מערכת איזונים בין ה"חליפות" ל"יוצרים" היא לגמרי נמחקה. אנחנו אמנם רואים הרבה טלוויזיה אמריקאית טובה אבל אנחנו מקבלים את הדובדבנים שנמצאים מעל ערימה גדלה והולכת של תכניות רעות ופיילוטים שלא מקבלים יותר משני פרקים להמריא לפני שמעיפים אותם.

אחד הביטויים למצב הזה היה שביתת הכותבים הגדולה בתחילת השנה. תנאי שכר היו הדגל שאותו נשאו השובתים אבל טענות על חוסר תקשורת וחוסר הערכה בין היוצרים לרשתות היוו את מרבית הדיאלוג. השביתה הזו תרמה לקפיצת מדרגה לתרבות הוידאו ברשת. הכותבים ניצלו את החודשים שבהם לא היו צריכים למלא דרישות חוזיות והתמקדו בכתיבת פרוייקטים אישיים יותר, שונים יותר ומעיזים יותר. הפרוייקטים האלו מצאו בית באינטרנט כי אפשר היה להרים אותם בתקציב נמוך משמעותית, כי האינטרנט מוכן יותר לקבלת תכנים שהם לא מאה אחוז מסחריים וכי היוצרים חיפשו מקום שאפשר לנשום בו.

שתי נקודות חשובות: 1. זה לא שהיוצרים יכולים או רוצים לנטוש את הטלוויזה אבל יש להם אינטרס מובהק לפתח אלטרנטיבה, הן כלכלית והן אמנותית. ו2. מתרבות הטלוויזיה והאינטרנט של ארה"ב בהווה ניתן ללמוד הרבה על תרבות הטלוויזיה והאינטרנט שלנו בעתיד הקרוב.

Strike TV  (עכשיו בבטא) היא הפרוייקט הגדול ביותר שנולד מתוך המציאות הזו מכיוון שלא מדובר בסדרה אחת אלא באתר וידאו שזו הגדרתו – הוא נותן במה לסדרות אינטרנט של יוצרים שכותבים את הפריים טיים האמריקאי (המשרד, SNL, מלקולם באמצע, השוטר מבברלי הילס, מסע בין כוכבים והרשימה נמשכת) יש כרגע בהפקה 40! סדרות אינטרנט שמופיעים בהם פרצופים מוכרים רבים.

פרוייקט נוסף עם אותה אידיאולגיה אבל פחות תכנים הוא fm78.tv. כאן יש בהפקה סדרת אינטרנט ב18 פרקים שנקראת Candy שהשחקנים והיוצרים מאחוריה כולם באים עם רזומה טלוויזוני או קולנועי מכובד.

באבולוציה המהירה להפליא של תכני האינטרנט אפשר לדבר על ארבע דוגמאות בולטות קיימות של תוכן לאינטרנט שמאחוריו עמדו ותיקי הוליווד: quarterlife היה הצלחה סבירה עד שעבר לטלוויזיה היכן שהועף אחרי פרק אחד שלא הביא מספיק רייטינג, את הבלוג המזמר של דוקטור הוריבל מאת יוצר באפי, הפך להיות הצלחה היסטרית, עם פסקול, אתרי מעריצים ורווחים מהורדות בתשלום, הפרוייקט השלישי הוא אתר Funny or Die המצליח ששותפים להקמתו ומככבים בתכניו הם השחקנים וויל פארל והבמאי ג'ד אפאטו (בתול בן ארבעים). האתר חתם לאחרונה על הסכם תוכן גדול עם HBO והפרוייקט הרביעי הוא חטיבת ג'מיני בכיכובה של אווה מנדס שרק יצא לעולם.

הפרוייקט העתידי הכי מסקרן הוא Cavalcade של סת' מקפרלן – יוצר איש משפחה ואבא אמריקאי (יוצא ב10בספטמבר). מדובר בסדרת אנימציה ש Google עומדת מאחוריה והופקה בתקציב הכי גדול שאי פעם הושקע בתוכן אינטרנטי (שיא שנשבר אחת לחודש, אבל במקרה הזה מדובר בפער של כמה עשרות מיליונים). קוולקייד תורכב מחמישים פרקים בני שתי דקות ותשודר במסגרת תוכנית השותפים Google Adsense. דהיינו, הפרקים יוצגו לצפייה באתרים בהם יש לגוגל שטחי הפרסום, והפרסומת תשולב בסרטון אם בצורת פרה-רול, שקופית חסות או overlay.

הפרוייקט הזה חשוב כי הוא יהווה צעד קדימה במסע של התעשייה למצוא מודל עסקי עובד שיענה לפופולריות הגדלה של וידאו ברשת. ב Cavalcade מדובר על מודל רווחים חדש ומבטיח שמאחוריו עומדת גוגל – אלופת העולם בפרסום ברשת. הדבר היחידי שכבר ברור לגבי המודל הזה הוא שהוא יכול לעבוד רק עם תוכן אינטרנט מקצועי, כזה שיוצרים מנוסים עומדים מאחוריו.

3 thoughts on “ניו הוליווד

  1. אביב רשף

    תודה. סקירה מצויינת. אני חושבת שהמודל של גוגל הזה מושלם לסרטים קצרים באנימציה אבל יותר קשה לי לראות איך הוא ילך עם תוכן אחר.

  2. admin מאת

    אני לא חושב שהוא יילך עם תוכן סדרתי או תוכן שארוך משתי דקות, אבל מערכונים קצרים יכולים לעבוד באותה מידה.

  3. פינגבאק: חטיבת ג'ימיני - בקרוב על המסך הקטן | תוכן וידאו באינטרנט - דניאל רבנר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.