עתיד הוידאו באינטרנט – חצי הכוס מלאה.

future-110x90.jpg

תוכן הוידאו היווה 5 אחוז מתעבורת האינטרנט בשנת 2005, עד סוף 2008 הוא יהווה 30 אחוז מתעבורת האינטרנט, ואילו ב2012 תוכן הוידאו יהווה 50 אחוז מתעבורת האינטרנט, כך לפי סקר שערכה חברת Cisco והתפרסם בוול סטריט ג'ורנל ב16 ביוני.  

לפי הערכות המומחים, תוך שנתיים תעבורת הוידאו תהיה גדולה יותר מתעבורת שיתוף הקבצים ברשת (וכבר היום תעבורת שיתוף הקבצים מתכווצת על חשבון תעבורת וידאו מבוססת אתרי הוידאו)בהתחשב בעובדה שהטראפיק באינטרנט יהיה גדול ב2012 פי שישה מאשר ב2007,  מדובר על צריכה אדירה של תכנים ויזואלים ברשת.

בהקשר הזה חשוב לציין שמקור המחקר היא חברת סיסקו, שהיא ספקית של תשתיות תקשורת והיא בשורה הראשונה של המרוויחים מעלייה בדרישה לרוחב הפס, אבל מצד שני מדובר בסיסקו, מפלצת בינלאומית שלא יכולה להרשות לעצמה לפרסם מחקר לא רציני.

לנתונים האלה יש משמעות אדירה בטווח שבין הטלוויזיה למסכי הניו מדיה. הם אומרים שאנשים יצרכו תכנים טלויזיונים שבדרך כלל נשמרו לסוף היום, גם בעבודה. הם אומרים שכדאי לקנות טלוויזיה שמציעה חיבור לאינטרנט, ובכל מקרה עד 2012 כבר לא יהיה טעם לייצר כאלה שלא. הם אומרים שחלוקת הפריים טיים תשתנה ותכלול בתוכה גם צפייה במדיות אחרות (ריאלי במיוחד לכל מי שעוסק בתחום של תוכן שיווקי והשמות מוצר). הם גם מדברים על התחזקות של ספקיות האינטרנט על חשבון חברות הכבלים והלויין בתור ספקיות התכנים. התחזקות שהשוק מודע לו אם לשפוט לפי כמות המיזוגים בין ספקיות האינטרנט וחברות התקשורת ו/או המיזוגים בין ערוצי הטלווזייה והפורטלים הגדולים.

יש להניח שמודלים כלכליים בסגנון הItunes או הVOD ירחיבו את הביסוס שלהם לוידאו באינטרנט (על חשבון המלחמה האבודה של חברות התוכן בשיתופי קבצים) אך מאחר ופרסום יהווה את חלק הארי של ההכנסות בוידאו סביר להניח שאתרים רבים יתחילו לייצר מדיה כי הם יוכלו למכור את הפרסומות סביבו ברווח גדול יותר. גם בקרב הקהל וגם בקרב המפרסמים תמשיך לעלות הדרישה לתכנים מקצועיים. העובדה שתעריפי הפרסום לתוכן כזה יהיו גדולים יותר יובילו להפיכה של תוכן הגולשים לחלק קטן משמעותית מסך הסרטונים  באתרי הוידאו. לפי סרגיי ברין, בראיון שהוא נתן בביקורו האחרון בארץ, תוכן גולשים לא ייעלם אבל יתרכז באתרי וידאו נישתיים יותר.

מאחר ופורטלים הם השערים המרכזיים לאינטרנט (בטח בארץ) אז יעדי הוידאו של הפורטלים יתחזקו. הוידאו בתוך היעדים השונים גם הוא יתחזק (בדגש על חדשות שזה סוג צריכת הוידאו המרכזי בעולם). עודף היצע של תכנים ויזואלים יתרום להתחזקות אתרי הנישה. 

שיטות האינדוקס והחיפוש באתרי הוידאו יתפתחו לכדי מערכת שבוחרת את התכנים שהכי נכונים לגולש הספציפי, אם מבחינה סוגי סיפורים שהוא נוטה לחזור עליהם ועד סוגי מצב הרוח שמאפיינים אותו בתחילת השבוע (ע"ע חברת Jinni שעושה בטא של קטלוג פסיכוגראפי לתכני וידאו). תפקיד וחשיבות העורך באתרי הוידאו תגדל וליותר אתרי וידאו יהיה פרצוף מוכר שמוביל את מערך היח"צ והתוכן, (כמו וויל פארל וג'ד אפאטו ב Funny or Die)

בנוסף: עלייה ברוחב הפס, עלייה באיכות השידור, עלייה באורכי התכנים באינטרנט, עלייה באיכויות מסכי המחשב, עלייה בכמות השעות מול מסך המחשב, עלייה באיכות השידור בסלולרי והתייחסות גדלה אליו כמסך אינטרנט נוסף.

מצד שני האינטרנט יתבגר לכדי גופים רב שכבתיים בעלי מתודיקות מסרבלות שיתפעלו את היעדים הגדולים. מירב הבמה תהיה שייכת למיין סטרים ותיאכף על ידו, והרשת תתפס ככר פחות אפקטיבי להוביל שינויים תרבותיים ויותר כעוד מדיום בהם לתחזק תרבות קיימת.

 מצד שלישי האינטרנט יעשה עוד מרחק אדיר מהיותו עוד מסך לתכנים הטלוויזיונים ואל היותו מדיום עצמאי עם יתרונות וחסרונות משלו. על ציר ההיסטוריה של התרבות הפופלארית, הוא עדיין יהווה את המדרגה הכי משמעותית קדימה מאז הטלוויזיה.

3 thoughts on “עתיד הוידאו באינטרנט – חצי הכוס מלאה.

  1. יורם

    כרגיל, ניתוח מעמיק ויסודי.
    בענין שיטות האינדוקס ובחירת התוכן עבור הגולש, יש השקעה עצומה בשיטות המלצה (אולי כתבת על זה?..) כמו ב – last.fm.
    מי שיפתח את האלגוריתם שינחש את טעמך וידע להמליץ לך על הסרט הבא (לא סתם בהתבססות על תגיות), ישלוט בעולם.

  2. פינגבאק: מי מפחד מ youtube? | תוכן וידאו באינטרנט - דניאל רבנר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.