עתיד הוידאו בסלולרי

על פניו, הוידאו במדיה הסלולרית הוא תחום שעתידו נראה מובטח. מדובר על מסך שנמצא עם האדם כל יום, כל היום ומדובר על מודל ההכנסות המפתה ביותר בניו מדיה: הציבור לא הורגל לקבל תכנים בחינם ולכן הם משלמים על הצפייה ומבחינת פרסום, לתעריפי הסלולרי יש את פוטנציאל הcpm (תשלום עבור 1000 צפיות) הכי גבוה כי הוא מאפשר את הפילוח האולטימטיבי מבחינה גאורפית ודמוגרפית. אבל למרות שתכני וידאו מצליחים בפורטלים סלולריים יכולים להכניס לבעליהם הכנסה נאה, הוידאו רחוק מלהיות שחקן מרכזי בעולם הסלולרי, ומחוץ לגילאי ה14-18 הוא לא ממש קיים. 

windows-mobile-6-1-7.jpg      mobile_video.jpg      cellphone_video.jpg

בשבוע שעבר נערך בתל אביב כנס סלקום למדיה (שאפילו במסגרת ההכרה בכך שלכנס ערך שיווקי עבור סלקום, שאפו על ההפקה והתכנים). בכנס הזה על שלל דובריו, הוידאו לא ממש עלה כנושא עצמאי וגם בגרפים ובטבלאות הוא שיחק תפקיד קטן מאד מסך הרווחים.

בשביל שהוידאו יעלה כיתה בסלולרי צריכים להתקיים שלושה תנאים (אותם תנאים שהיו צריכים להתקיים ברשת לפני שהוידאו תפס את מקומו) : 1. ממשק משתמש נוח – כיום  צריכת תכני וידאו ממכשירי הטלפון היא לא פשוטה ולא מזמינה התנסויות נוספות 2. מחירים סבירים – הגלישה  בסלולרי גבוהה עד מגוחכת. גם אם התוכן זול, ההורדה עצמה יקרה ו3. תשתית – צפייה בסטרימינג דרך הנייד היא איטית ומקוטעת. מודל ההורדות, שגם הן איטיות, מגיע עם תקרת זכוכית בצורת כמות אחסון דאטה קטנה על גבי הניידים.

החדשות הטובות הן ששלושת האלמנטים הם בסיסיים לאבולוצייה הסלולרית וזו הנחה מאד בטוחה שהם יתקדמו לאפשר את צריכת התכנים הויזואלים. העתיד כבר מסומן  בiphone למשל שמגיע עם ממשק משתמש נוח וחבילת גלישה בלתי מוגבלת שהביאה לצריכת תכנים גבוהה פי ארבעה מאשר במכשירים אחרים. דרך נוספת שבה ניתן לראות את עתידו של התחום הוא לראות שהוא מתחיל ללכת בדרך שבה הלך הוידאו באינטרנט לפניו. חברת הסלולרי הבריטית 3uk מנהלת פרוייקט וידאו מצליח בסלולרי שעניינו תוכן גולשים. הגולשים מעלים סרטונים למאגר ומקבלים כסף כאשר מישהו מוריד אותם.

כיום בסביבות שבעה אחוזים מתקציב הפרסום באינטרנט הולך לסלולרי וזה אומר שאין ממש פרסום בסלולרי. מהבחינה הזו נדמה שמודל ההכנסות הקיים שבו משלמים על כל הורדה פעל נגד תעשיית הסלולרי בטווח הרחוק. זאת מכיוון שהתמריץ של חברות הסלולרי למצוא דרכי פרסום קריאטיביות ואפקטיביות למדיה היה קטן יותר (וזאת בניגוד לאינטרנט שבו כורח המציאות הפך את  גיוון אפשרויות הפרסום ומציאת מודל ההכנסות למסע הצלב של התעשייה) 

אפי רוזנהייז, מנכ"ל שופרסל, אמר בכנס ש"המדיה הסלולארית היא מדיה אינפורמטיבית שעל מנת שתהפוך לפרסומית היא צריכה להפוך לחוויתית." פה יש מקום לוידאו להיכנס לתמונה. וידאו שיתחשב במאפיינים הייחודיים של המדיה המובילית שכשמה כן היא, נמצאת בתנועה.

2 thoughts on “עתיד הוידאו בסלולרי

  1. מיקי

    כרגיל כתוב טוב ומדוייק רק שלפי הקצב הישראלי זה יתחיל אצלנו ב 2035 פחות או יותר…

  2. רונה @ מובי סולוטשיונס

    כתבה מצויינת. חשוב לציין שישראל נמצאת בחזית של הפיתוחים עליהם דיברת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.