פליקס, אתר לוידאו ישראלי – ראיון עם נדב סעדיה

אתר הוידאו פליקס עלה לאויר ביולי 2006, עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה (שנה וחצי אחרי הקמת יו טיוב) הוא נתמך על ידי תפוז אנשים – פורטל הקהילות הגדול בישראל. לפליקס יש בין 60 ל70 אלף יוניקים ביום, כאשר צפיית הדפים הממוצעת (וכל דף הוא סרטון) היא בין 4.5 ל5 צפיות. בין 300 ל400 סרטונים מועלים כל יום לאתר, מה שמסתכם במעל 12 מליון צפיות וידאו בחודש ממוצע. הסרטון הכי נצפה בפליקס הוא השבלול עם קרוב ל1.5 מליון צפיות. הסרטון הפופולארי של 2009 הוא לידה טבעית בחוף הבונים עם מעל 400 אלף צפיות.

פליקס הוא  אחד משני אתרי וידאו המרכזיים בישראל, כאשר השני הוא יו טיוב. (אמנם לכל האתרים הגדולים יש היצע וידאו אבל זוהי לא זהות האתר). השילוב של הפלטפורמה, יכולות ההפקה והנכונות להשקיע מסמנות את פליקס כאחד הבתים המרכזיים, שלא להגיד היחידים, לתוכן וידאו  כחול לבן. מבחינת כמות ההפקות שהוא מנפיק (10-15 סדרות לשנה) הוא לחלוטין בראש. נדב סעדיה, 27, הוא מנהל האתר. הוא הגיע לפליקס בתור עורך תוכן במשרה חלקית אחרי לימודי תואר תקשורת וניהול, נמצא כבר שלוש שנים בתפקידים שונים בתפוז שהוא מגדיר כ"בית חם." נדב ואני דיברנו על הפרקטיקה של התוכן המקורי בישראל, מה מצליח באתר, ואיך מצליחים להפיק אותו…

פליקס בולט כאתר ששרד ושגשג מול אתרי וידאו ישראלים שקמו ונפלו מצד אחד ומפלצת כמו יו טיוב מצד שני. במה פליקס מתבדל? 

אנחנו מקפידים להיות המקום שמעבר לתוכן גולשים יש בו גם תוכן אינטרנטי מקורי ישראלי, וזה משהו שלא קורה מדי במקומות אחרים. תוכן שלא מתבייש בזה שהוא באינטרנט. אין לנו היומרה להתחרות ביו טיוב. אנחנו מתבדלים דרך החיבור למה שקורה פה. גם אם יוטיוב עושים ממשק בעברית, יש לנו היתרון בקשר הבלתי אמצעי עם היוצרים, האנימטורים וכו' היתרון הוא באמת ברמת הטלפון. ההבדל בין פליקס לאתרים אחרים שהיו כאן הוא שפליקס לא ניסה להכיל את ה best of youtube אלא ה best של מה שקורה פה.

 איזה תוכן מקבל הכי הרבה צפיות באתר?

סנסציוני, נשים חשופות, תוכן שרוכב נכון על הייפ טלוויזיוני. אם הצלחת להצחיק זו התחלה טובה. מה שבאמת מצליח לרגש או להצחיק, אנשים יעבירו. הם לא יעבירו קליפ של ליידי גאגא. אם אתה עושה פוסטינג של סרטון בפייסבוק הוא אומר עליך משהו, כנ"ל לגבי דברים שאתה מעביר. תוכן גולשים מצליח פחות מתוכן מקורי, כי לא השקיעו בו אותה כמות מחשבה. אבל מצד שני יש ילדה כמו תבל (ככה עושים לחברה) שנהייתה שלאגר.

משהו יכול להצליח רק על הויראליות שלו, ללא קידום?

אם עשית משהו שהוא מספיק טוב, יכול להיות שהוא יתפוס. בפורים האחרון פליקס התחפשו ליוטיוב (המחווה שלנו לאתר הוידאו השני בגודלו בעולם). זרקנו את הסרטון ביו טיוב והוא הגיע לרבע מליון צפיות.

איזה תוכן אתה אישית הכי אוהב?

לי יש פטיש לחתולים שנתקעים במאווררים, תיעוד של פרחות שמאבדות שליטה וצורחות באוטובוס ואנשים שמקדישים סרטונים לחברה שלהם עם לבבות שהם עשו בmovie maker

ספר על  פרוייקט מקורי שלכם שאתה גאה בו במיוחד

מטומטמות הוא משהו כזה. איילת רובניסון ויעל נצר באו אלינו כאשר מחוברות הייתה בשיא ההייפ והן רצו לעשות טייק אופ. עשינו פיתוח משותף. הן הביאו את החומרים ואנחנו ערכנו. יחסית להשקעה זה עשה המון באזז. לא היו פה רווחים גדולים אבל הבנות התארחו בתכניות בוקר, באולפן שישי וזכו לכתבה בynet.

יש איזה אתר שהוא מודל מבחינתכם?

College Humor זה אתר שאנחנו מאד אוהבים ומעריכים פה. יש בו תוכן מקורי טוב שהוא גם תוכן אישי. אתה יודע מי מפעיל את האתר, אתה יכול לדמיין את ישיבות הבריינסטורמינג. והם משחילים תוכן שיווקי בצורה יפה. למשל בתחרות המתיחות יש פרק שכולל צניחה ממטוס והוא מתחיל ב"תודה ל(מותג) אקס שאיפשרו לנו להוציא את המתיחה הזו לפועל"

מה עומד מאחורי בחירות העורך באתר (משבצת שמיקום בה מבטיח צפיות)?

התוכן חייב להיות טוב ומעניין מספיק. תמהיל של ישראליות עם מקומיות בפרונט. חייל משועמם שעשה משהו מצחיק עדיף מבחינתי על סרטון סופר מושקע שעלה ביוטיוב

 האם קרה שגופי שידור ביקשו להסיר קטע מפליקס?

יש לנו יחסי גומלין מצחיקים עם גופי השידור. יחצנ"ים מטעמם עובדים חזק בתפוז ונהנים מהחשיפה אבל למרות זאת מדי פעם הם מבקשים להוריד קטע. מה שמבקשים להוריד אנחנו מורידים. אבל זה משהו שקורה פחות ופחות.

את החשיפה של עדי נוימן באח הגדול השאירו

שירות רע זה לא עשה להם. לעונה הנוכחית של האח הגדול לא תזיק פטמה שתברח. זה חלק מההייפ. עדי נוימן קיבלה אחלה קמפיין לתחתונים.

איך סדרה נולדת בפליקס?

אנחנו מקבלים בריפים מלקוחות כמו בייביליס (בייביליס בייבס) או מיוצרים עצמאיים. יש שישה אנשים בפליקס שאחראים על התוכן. אנשים שרואים וידאו אינטרנטי כל הזמן ומכל העולם ומכוונים את פיתוח התוכן למשהו שמחובר גם לעולם וגם לכאן. 

ליוצר שפונה אליכם, עדיף להגיע עם משהו מצולם או משהו כתוב יספיק?

תמיד טוב שיש משהו מצולם, כי אז יותר קל למכור את זה. גם לנו הלאה וגם ליוצר מולנו. הוכחות להצלחה כמו צפיות או פרויקט שכבר קיים ברשת גם כן מקדמים מכירה. למשל, אנחנו הולכים עכשיו לפרוייקט שני עם היוצרות של מטומטמות. פורמט שבו הן יוצאות לטיול הגדול שהן לא עשו בגיל עשרים. נשלח אותן להודו עם מצלמות וקלטות וידאו. שתי בחורות בגילאי השלושים שלהם עם ילדים בני 22.

ואיך יוצרים את הקשר הזה?

ישירות  nadavs@tapuz.co.il

מה התקציבים לסדרות אינטרנט?

התקציבים משתנים אבל מאד משתדלים לא להשתולל. העשייה האינטרנטית מלמדת אותך להוציא את המקסימום מתקציב יחסית קטן. אני לא מצפה להרוויח על סדרת אינטרנט אבל סדרה אמורה להחזיר את עצמה. לפרויקטים שאנחנו נכנסים אליהם אנחנו מדברים על בין 100 ל500 דולר לפרק, אבל אנחנו מספקים גם ציוד, עריכת וידאו ויש לנו אולפן צנוע (הערת המחבר: שזה שווה ערך בעצמו ל100 עד 500 דולר פר פרק)

פליקס אתר רווחי?

פליקס רווחי מיומו הראשון. הוא מכניס כסף מפרסומות ותוכן שיווקי.  זה פרדוקס כי הוא מרוויח יותר מיו טיוב. אנחנו מקפידים על פרסום במידה. אין פרסום על סרטונים שקצרים מדקה. אין פרה רול גדול מ-15 שניות, יש רווח בין הופעות הפרה רולים פר צפיות בדפים

והעתיד… 

אנחנו משתדלים להיות כל הזמן עם לפחות סדרה אחת בהפקה. ב2010 אנחנו מתכננים להכפיל את כמות ההפקות. תוכן מקורי זה מקום בו אנחנו רואים את העתיד. מודל שבו אנשים באים עם רעיון מוצלח, אנחנו מוכרים את התוכן השיווקי ועושים עם היוצר חלוקה של ההכנסות. הכוונה היא שבן אדם יבוא אלינו עם תוכן מוכן מקורי מגניב מיוחד, ואנחנו נותנים לו גב של מפרסם ויחסי ציבור.

אנחנו רוצים להביא כוכב גדול ליצירה האינטרנטית. יש תחושה שאם לא הולך לך בטלוויזיה אתה בא לאינטרנט. היא כמובן לא נכונה. יש פה אחלה פלטורמה ואנחנו מחפשים את הכוכב הזה מה a-list שיפרוץ את המחסום הזה בארץ

אנחנו רוצים להיות המקום הזה שאנשים באים אליו עם רעיון ואנחנו יותר משמחים לשתף פעולה.

9 thoughts on “פליקס, אתר לוידאו ישראלי – ראיון עם נדב סעדיה

 1. רביב

  אהבתי את הכיוון את הכיוון ואת החשיבה, אבל נראה לי שהתקציבים נורא קטנים.

 2. יורם שפר

  דניאל, לא שאלת את השאלות הקשות: למה אין שום מודל לשיתוף הכנסות, למה הפרסומות קורעות לך את הרמקול, למה כל כך הרבה תכנים הופיעו קודם לכן ביו טיוב. למרות שאני מאוד מפרגן ל"מטומטמות," אני חושב שלהכתיר את האתר הזה בתור "תוכן מקורי ישראלי," זה צחוק מהעבודה ואתה לא צריך לעשות חיים קלים למרואיין שלך. פליקס הוא בסך הכל אתר צעקני מרובה בייבז ודאחקות. אישית, אני חושב שהם מפספסים את הענין. לא שיש לי יומרות לגבי מה פופולרי, אבל יש כאן הזדמנות לתת במה יותר בולטת לתוכן מקורי אמיתי (ז'אנר עליון). הם לא צריכים להציע ליוצרי התוכן הזה שום כסף, רק מודל שיתוף הכנסות. זה מצב של win-win.
  האתר האמריקאי blip.tv עושה את זה, למה בישראל לא יכולים? יש בישראל כמות עצומה של יוצרים צעירים שכמהים לבמה יותר בולטת ויהיו מוכנים להשקיע אם הם ידעו שני דברים: שפליקס יבליט את התוכן שלהם (יש להם שיטות לעשות זאת) ושיחלוק איתם את ההכנסות מהפרסומות, כפי שעושים הרבה אחרים (את bubelgum כבר הזכרתי?).
  בקיצור, פליקס הוא דוגמה לקוצר ראות אמיתי. יש לי בו ערוץ תקופה ארוכה ובו כמה עשרות אלפי צפיות (מעניין אם לא יורידו אותו אחרי מה שאני כותב…) ולא הייתי כותב את זה ללא היכרות אישית.

 3. נדב

  תאמין לי יורם, עדיף לך בתור יוצר לקבל כסף שיאפשר לך להוציא לפועל את הרעיון שלך ולא להתחלק מהכנסות של פרירולים. ההכנסות מפרסום על תוכן מסוים, במיוחד כשמדובר בתוכן איכותי(שאתה קורא לו ז'אנר עליון), שלאו דווקא פונה למכנה המשותף הרחב ביותר, הן לפעמים ברמת המאות שקלים(לפי חישוב של ה-CPM).אני בקלות היום יכול להכריז על מודל חלוקת הכנסות עם הגולשים, להכניס את זה כאייטם בגלובס ודה מרקר, לדבר על זה בכנסים ופסטיבלים, ובסוף החודש לחלק כמה עשרות צ'קים שהסכומים שלהם מאד נמוכים. אנחנו לא רוצים לעשות את זה כי זה מס שפתיים. אני מעדיף לקחת את הכסף הזה ובמקום לפזר אותו, להשקיע אותו בהפקות ספציפיות שיש להן ערך מוסף או ברמת התוכן או ברמה השיווקית.
  לא יודע אם שכנעתי אותך. בכל מקרה זה מאד עושה לנו את זה לשמוע ביקורת נוקבת. אם תרצה אני אשמח שניפגש ותוכל לתת לנו בראש בלייב.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אני פשוט מעריצה אותו איזה איש מוכשר, איזו יכולת לענות על תשובות בצורה לקונית אך עם זאת מעמיקה…אתה איש מדהים נדב סעדיה

 5. admin מאת

  הי יורם, לא שאלתי את השאלות הקשות כי זו לא האג'נדה שלי. היה לי חשוב לקבל אינפורמציה שתעשה "חיים (קצת יותר) קלים" לקורא שלי. קיבלתי. ובכל מה שקשור לתעשיית התוכן האינטרנטי הישראלי, יותר מעניין אותי להציף את הדברים הטובים. בשביל הביקורת יש מספיק עיתונאים, אנשי דעה וטוקבקיסטים.

 6. יורם שפר

  בשמחה, נדב – אני מרים את הכפפה ואתאם פגישה. אגב, אני לא בענין של לתת בראש אלא להעלות הצעות קונסטרוקטיביות. אני מאמין שיש הזדמנות להבליט תוכן מקורי יותר, שהכסף מהווה לו תמריץ שאינו ייחודי (יש חיה כזאת: יוצרים שמוכנים לעשות הרבה כדי לקבל חשיפה ראויה). כשאני אומר "שאלות קשות" דניאל, אני לא מתכוון להבכה של המרואיין, זה נמוך, אלא לבדיקה אמיצה עם התנהלות קיימת, כי אולי יש כאן מודל שאפשר לטלטל אותו.
  ואגב, אני מצר התגובה האנונימית הסרקסטית שהופיעה מתחתיי. אין פה ענין לציניות – נדב ענה לענין והעלה דילמה לא קלה.
  נמשיך בפגישה ונעדכן, דניאל – אולי לפוסט המשך? 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.