פרומואים לתוכן וידאו אינטרנטי – מאמר אורח

 תמר דרכלי היא במאית ועורכת מנוסה (נייק, ערוץ 10, ערוץ 2) שמתחזקת בלוג מוצלח ומומלץ על עולם הפרומואים. היא כתבה מאמר ששואל במה שונים פרומואים לתכני וידאו באינטרנט ואני שמח לפרסם אותו אצלי. קריאה נעימה….

כולם יודעים שיוטיוב הוא הערוץ האלטרנטיבי לטלויזיה שהופך יותר ויותר פופלרי. כמו יוטיוב קיימים אתרי אינטרנט נוספים שמשדרים תוכן כפי שטלויזיה עושה. ושדרני האינטרנט הגיעו למסקנה שגם את הסדרות שלהם צריך לקדם באמצעות פרומואים. אבל מכיוון שזוהי אינה הטלויזיה שאת זמן האווויר שלה צריך לחלק בין התוכניות,הפרסומות והפרומואים על פי החלטת הרגולטור. פרומואים באינטרנט יכולים להיות גם באורך שמגיע ל – 3 ד' ויותר.

המדיום האינטרנטי מדבר בשפה חדשה ושונה מבחינה סגנונית, ואין לפרומואים חוקים שצריך לעמוד בהם, לכן, בחלק מהפרומואים קיים סיפור ווחלקם מתרכזים באווירה מבלי לספר סיפור.

בנוסף לזה, קארדים ( שפה מקצועית לכותרות) וקריינות כמעט ולא מופיעים בפרומואים לתכני אינטרנט, אני לא יכולה לשים את האצבע האם זה בגלל התקציב הנמוך שיש להפקות אינטרנט לעומת טלוויזיה וקולנוע, או האם זו הדרך שלהם לבדל את עצמם מתכנים אחרים.

אבל איך שלא מסתכלים על זה, פרומואים אינטרנטיים לוקחים את עצמם פחות ברצינות, ואינם מתייחסים אל התכנים שהם מקדמים כאל אירועים שוברי מסך, כמו מדיום הטלויזיה, שבה כל פרומו נבנה כפיאסטה היסטרית, או כמו קולנוע,שמתאמץ להשתמש באין ספור מניפולציות כדי להוציא אותנו מהבית.

בפרומואים לתכני אינטרנט, השוטים שנבחרים ואופן הבנייה שלהם, לא חוצים גבולות, או טורחים להציג משהו שעדיין לא שמענו וראינו, וניכר שקיים פספוס באופן הניצול של המדיום חסר הרגוצליה, וגדוש הפוטנציאל. השינויים בהרגלי צריכת התוכן שלנו, לא יבואו ממעבר לפלטפורמה שידורית אחרת, או משינוי התוכן שבד"כ מעניין אותנו (ריאליטי, מתח, קומדיה וכולי) אלא מהאופן שבו יארזו וימכרו לנו אותו כתוכן אחר, בעזרת פרומו מסוג אחר, לא זול יותר, לא פשוט יותר, אלא מתוכחם וקריאיטיבי יותר.

וכפי שהטלויזיה שינתה את חוקי המכירה, בכך שייצרה לעצמה פרומואים שבנויים שונה לחלוטין מטריילרים לסרטי קולנוע, כך גם יצטרך לעשות האינטרנט כדי לשנות את הרגלי הצריכה של הקהל.

כמה דוגמאות לפרומואים עבור תכני אינטרנט :

פרומו לסדרת סקייטרים רשתית "The Puerto Rico Sessions "שנחשפתי אליו בזכות הבמאית היקרה איילת דקל, אמנם החב'רה חתיכים, אבל 3 ד' זה לגמרי מוגזם


שני פרומואים לסדרה האינטרנטית תוצרת הארץ "Restart" של חברת הסלולר orange מינליסטי להפליא, כמעט כמו תיאטרון אוניברסיטאי, איפה האירוע שידביק אתכם למסך ?

כאן תמצאו פרומו לסדרת אינטרנט על חשפניות העונה לשם "We’re Not Strippers We’re World Class Athletes" אין קריינות או כתוביות, אבל חשפניות יש

ואחרון חביב, והחביב עלי, טריילר לסדרת האינטרנט האפלה "Compulsions" שמשתמשת בכל מה שצריך כדי שאצפה בפרק הראשון לפחות.

3 thoughts on “פרומואים לתוכן וידאו אינטרנטי – מאמר אורח

 1. יורם שפר

  תודה תמר על תובנות מחכימות.
  לגבי סרטי תעודה, מצאתי בעקבות הרבה ניסוי וטעייה, ששם דווקא הרבה יותר אפקטיבי להעלות לאינטרנט שלוש, ארבע ואפילו חמש סצנות קצרות מהסרט עצמו (באזור דקה וחצי כל אחת) מאשר פרומו או טריילר.
  המטרה מבחינתי היא מאוד ממוקדת: לגרום לאנשים להוציא סכום כסף על קניית הסרט ולא רק לשכנע אותם לצפות בו בשעה יעודה. אז אולי זה היחס בין כמות החומר להחלטה על רכישה, אולי זה נותן להם תחושה אמיתית יותר של הסרט (בעוד שקיים חשד אצל הצופה המנוסה וכולנו מנוסים, שהפרומו מבטיח ולא תמיד מקיים), אולי אלו הרגלי האינטרנט.
  בדיוק בהקשר זה, אני חושב שסקייטרים מאוד ייהנו מהפרומו דווקא בגלל אורכו ואפילו יראו אותו כמה פעמים. הרי במונחי האינטרנט זה כבר נחשב לסרט בפני עצמו…

 2. temek

  הסקייטרים יהנו!
  כנראה שמפיקי תכני הוידאו ברשת פונים לקהל ספציפי, לא כמו הטלויזיה שפונה למדורת השבט, ולכ, בתור יזמי תוכן, הם מתייחסים לעצמם כקהל היעד היחידי ועושים דברים כפי שהם היו רוצים לראות את זה מבלי להתחשב בקהל הרחב. כל עוד הם מעשירים אותנו, אני בעד!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.