קודם קול : קמפיין וידאו ככלי לשינוי חברתי

קודם קול הוא קמפיין וידאו שנועד לעורר אנשים להצביע. הוא מדגיש את החלק שיש לכל אזרח בקביעת עתידו  והוא עושה את זה דרך סדרה של סרטוני וידאו. דיברתי עם יוזם הקמפיין, יניב שחם (34) על מנת ללמוד על האופן בו המסר תורגם להפקה ולקידום ויראלי. למרות שיש כבר תוצאות לקמפיין חשוב לציין שהוא רק עלה לפני שבועיים. 

מה המסר שהיה לך דחוף להעביר ולמה?

עמדתי מול מצב שבו יותר ויותר אנשים סביבי דיברו על כך שהם לא רוצים להצביע. וזו הגישה שהביאה לאחוזי ההצבעה המבישים שהיו בבחירות האחרונות בתל אביב. זה הציק לי ועצבן אותי ורציתי לעשות קמפיין שבו המסר הוא שהאקט הכי לא אחראי ולא בוגר הוא להגיד אני לא מצביע, ופתק לבן זה היינו הך.

בבחירות בתל אביב דווקא הייתה מערכת מסרים אינטרנטית שעבדה יפה מאד ובכל זאת אחוזי ההצבעה היו נמוכים.

אני מודע לכוחי המוגבל אבל את החלק שלי אני רוצה לעשות, במיוחד בימים האלה כשהבחירות לכנסת ישפיעו יותר על חיי היום יום שלנו.

מה גודל ההפקה מאחורי הקמפיין?

את הסרטונים מפיקים ארבעה אנשים, כולל אותי, כאשר כולם עובדים בהתנדבות. את העבודה אנחנו עושים בזמן הפנוי שלנו. בין הצילום ועד שעולה המוצר המוגמר לרשת עוברים ימים בודדים. הקמפיין הסופי אמור לכלול בין שבעה לשמונה סרטוני וידאו

תקציב

אין. המצלמה שלי. עורכים בבית אוויד ופרימייר. אנשים מגיבים טוב לקמפיין אז בקרוב נקבל עוד ציוד מקצועי לסרטונים הבאים.

באיזה דרך הסרטונים מופצים?

קודם יוטיוב ומשם אני מושך אותם לבלוג שפתחתי בישראבלוג. את הלינקים לסרטונים ביוטיוב אני שולח במייל לרשימת התפוצה שלי ושל החברים הנוספים ביוזמה. אני מסביר במייל שזה לא ספאם ומבקש מהם להמשיך להפיץ את הסרטונים. חוץ מזה פתחתי עמוד בדה מרקר ובפייסבוק ואני עובד על שיתוף פעולה עם נענע 10 שבו אני מקווה הם יקדמו את הסרטונים. התחושה היא שיש עניין בקמפיין מצד גופי התקשורת. היום למשל התראיינתי לכלכליסט. תכלס, כבר היינו בדרך אבל המלחמה דחקה את ענייני הבחירות. 

אתה מוביל אנשים אל הבלוג או אל הסרטונים הספציפיים?

הדגש הוא על הסרטונים באופן עצמאי כי יותר חשוב לי שאנשים יגיעו לסרטון. יותר חשוב לי שהם יעופו מאשר הבלוג יתפוס.  אבל למרות זאת, מרבית הצפיות עברו דרך הבלוג, דה מרקר קפה ופייסבוק.

הקמפיין אמנם רק שבועיים באויר אבל יש מספרים?

אני יכול לספר ש600 אנשים הצטרפו לעמוד בדה מרקר, אני יודע מהטראקרבקים שהסרטונים מופיעים בחמישה בלוגים אחרים. גם בישראבלוג כבר ביקרו 1000 אנשים ובפייסבוק הצטרפו כמה מאות. מספרי צפיות הם עניין בעייתי בקמפיין הזה מכיוון שצפיות בסרטים שנמצאים בבלוגים (אמבד) לא נספרים.

מה עשיתם בהיבט הויראלי?

הסרטונים הם בני דקה לכל היותר, המסרים שלהם מדוייקים ומדודים, יצרנו התייחסות טקסטואלית מתחת לוידאו לצרכי seo, השתמשנו בהומור בחלק מהסרטונים והשקענו במראה איכותי – היה חשוב שהסרטונים יעברו כתוכן מקצועי בשביל שהמסר לא ייבלע בין שלל תוכן הגולשים.

למה וידאו?

זה מה שאני יודע. אני במאי ותסריטאי וזה הכלי שלי (יניב עומד, בין השאר, מאחורי המענה הקולי שהגיע ל400,000 צפיות) אני גם מאמין שהפצת מסר ויראלית זמינה לוידאו הרבה יותר מאשר לטקסט.

 מה תענה למי שיגיד שהקמפיין הזה הוא גם דרך לקדם את עצמך?

זה לא אישיו שמניע אותי. אם בהמשך אני אוכל להגיד שאני עומד מאחורי הסרטונים, אני אגיד את זה בגאווה. אבל זו לא הסיבה שיצאתי לדרך. כל החיים הייתי מעורב חברתית.  זה לא משהו שהתחיל היום. לראייה, השם של חברת ההפקה שלי לא מופיע בבלוג. השם שלי לא מופיע בבלוג. מה עוד שיש פה קבוצה של אנשים שהרימה את הקמפיין. אני לא לבד.

3 thoughts on “קודם קול : קמפיין וידאו ככלי לשינוי חברתי

  1. נילי

    ביום הבחירות נמצא בעלי ואני בחופשה באילת. והאבסורד הגדול שאין אפשרות להצביע אלא במקום מגוריך. ניחא אם נמצאים בחו״ל. וחבל על הקולות שלנו. עוד לא קרה שהחמצנו הצבעה. וחב שכך.
    נילי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.