קליפים בקוד פתוח

וידאו קליפים הם ביג דיל בכל מה שקשור לתוכן וידאו באינטנרט. הם, יחד עם פורנו, קטגוריית הסרטונים הכי נצפית ברשת. לצורך העניין, ביו טיוב ב2009 חמשת הסרטונים הכי מצליחים גרפו בערך 250 מליון צפיות (כשבתוכם נמצאת סוזן בויל), חמשת הוידאו קליפים הכי מצליחים באתר גרפו 285 מליון צפיות. לכך אחראית גם התופעה שיו טיוב משמש כנגן מוזיקה שכל שיר זמין בו בלחיצת כפתור. הוידאו קליפים הם גם כלי מוביל לכל מה שקשור לתוכן שיווקי ברשת (ע"ע טלפון – הקליפ החדש של גאגא) והם גם מקום מפגש אידיאלי של תוכן פרימיום עם תוכן גולשים. זאת מכיוון שבוידאו קליפים יש מקום למגוון אדיר של ביטויים אישיים, ערכי הפקה שונים ויכולות שונות שלכולם יש מקום בתוך הספקטרום.

Genero.tv הוא אתר וידאו שהוקם בספטמבר 2009. הפלטפרומה שלו מהווה מפגש בין מוסיקאים (שירים שנבחרים על ידי עורכי האתר) לבין יוצרי קליפים. האתר מאפשר לכל אדם/מעריץ/יוצר לייצר קליפ לאחד השירים הנבחרים. הסרטונים נכנסים לתחרות כאשר הקליפ המנצח, על פי בחירת הגולשים, העורכים והאמן, זוכה לפרס כספי של 4000 דולר, כרטיסים להופעה, זכויות יוצרים ועוד, אבל הפרס היותר משמעותי הוא החשיפה שיוצר צעיר יכול לקבל במסגרת הזו (וחשיפה אינטרנטית כבר הוכיחה את עצמה ככר הקפצה לקריירה) זאת במיוחד לאור העובדה שהשיר הנבחר הופך להיות הקליפ הרשמי של אותו השיר.

עד עכשיו מערכת היחסים בין עולם המוסיקה לעולם האינטרנטי התאפיינה בעיקר בשפיכות דמים, והמודל שמציע האתר מאפשר לכולם להרוויח. לאחרונה (ובארץ זה מורגש בצורה קיצונית) מעמדו של הקליפ התערער. הקליפים, שהתחילו כמיני סרטים, הפכו ברובם להצהרה ויזואלית אחת שטוחנים אותה מכמה זויות צילום. החיבור של הוידאו קליפים לקונספט של קוד פתוח על במה עולמית פותח עולם של אפשרויות אמנותיות ומסחריות.

האתר פתוח להגשות מכל העולם, הן מבחינת קטעים מוסיקליים הן מבחינת יוצרים. כך למשל ההגשה הזו מישראל (של אמיר קוטיגרו) לשיר Wait for you – Moby. באתר מתעדכנים באופן קבוע תחרויות לאמנים כמו  The Break (יוצאי Midnight Oil) 'וUnkle וכאמור Moby. הקליפ הבא הוא הזוכה בתחרות לשיר Love Lost – The Temper Trap על ידי יוצר בשם Protos

עדכון 19 באפריל: קליפ ישראלי זכה בתחרות של מובי. כבוד!

עדכון ינואר 2010: תמר דרכלי זכתה בתחרות שנעשתה באתר וקליפ שערכה וביימה הפך להיות הקליפ הרשמי לשיר דיוויד לינץ'. כבוד!

2 thoughts on “קליפים בקוד פתוח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.