שלושה מסכים – קרוס מדיה בחזית הצרפתית

ownership-110x90.jpg

 France Telecom  השיקה החודש שירות (שיהיה זמין בסוף השנה) שמאפשר לרכוש תכנים כבדים כגון סדרות מבית HBO או סרטים של Warner Brothers שהצפייה בהם תעשה בטלוויזיה, במחשב ובסלולרי. המודל שייכנס לתוקף בצרפת, תחת המותג Orange ולאחר מכן יתפשט לשאר העולם, הוא כזה שבו הלקוח ירכוש חבילת תכנים שמיועדים לצפייה בשלושת המסכים, כשהממשק, והנגן יהיה זהה בשלושתם.

האופציה שבה הצרכן קונה מנוי לתכנים מסויימים ויכול לצפות בהם בפלטפורמה לפי  בחירתו, היא אופציה שקורצת ליצרני התוכן, ובייחוד הגדולים שביניהם. היא לא אידיאלית כמו לחייב צרכן לשלם על כל תוכן, בכל פלטפורמה בחיוב נפרד, אבל היא פחות רעה מזו שבה צרכנים מורידים תכנים ללא תשלום. המפתח העיקרי שיש בידי היצרנים הוא הסלולרי, שהתכנים הנצפים בו הם כמעט בלעדית בתשלום. שוק צריכת התכנים דרך רשתות האינטנרט והסלולר הוערך ב2.5 מיליארד דולר ב2007 וצפוי לגדול ל14.6 מליון ב2011 (לפי מחקר ABI)

השאלה הגדולה היא שאלת התשתית. האם יש תשתית שתאפשר שירות כזה ומה יהיה מחירה? עלויות השידור דרך תשתיות שאינן כבלי טלוויזיה (IPTV) בדרך כלל גבוהות יותר מכמות הכסף שנכנס מפרסום באותן התשתיות (ככל שיש יותר דרישה לתוכן, יש יותר חשיפה לפרסום, ובהתאמה יותר הכנסה מפרסום, אבל גם יותר דרישה לתשתית שתאפשר את ריבוי הצפיות הללו, מה שמעלה את מחירי התשתית). מצד שני מודל תשלום המנוי, בשילוב תוכן שיווקי, מאפשר הכנסה קבועה שתאפשר בניית תשתיות שיאפשרו את השירותים האלו כמוצר רווחי.

בכל מקרה, הביזנס שבוודאות ירוויחו כבר בשלב זה של ההתפתחות שירותי ה"שלושה מסכים," כמו France Telecom או AT&T (לחץ פה ועבור לשיקופית 28 בשביל הפרסומות של האחרון)  הם ספקי התשתיות. (שעל חלקם תוכלו לקרוא פה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.