האם יש יותר מדי וידאו באתרי הוידאו?

בעולם המערבי אנחנו מקדשים את החופש ואנחנו עושים את זה דרך הענקת האפשרות לבחור. בתפיסתנו, ובמיוחד זו הצרכנית, ככל שיש יותר בחירה כך קיים יותר חופש. "פרדוקס הבחירה" הוא מושג שאומר שאם נגביל את כמות האפשרויות שאנחנו מעמידים בפני הצרכן אז נעלה את רמת הסיפוק שלו. זוהי תאוריה ששווה להעמיק בה בהקשר של הניו מדיה מאחר ואם יש מכנה משותף לאתרי וידאו הרי שהוא עודף היצע.

 בספרו The Paradox of choice הפסיכולוג בארי שוורץ כותב: "אנשים כל כך מוצפים במבחר גדול של מוצרים שיש לזה שני אפקטים מרכזיים: במקום לשחרר אנשים הבחירה משתקת אותם. עם כל הבחירות שיש לאנשים הם אולי יבחרו טוב יותר – ואין זה משנה אם מדובר ברוטב לסלט, נעלי התעמלות, או אפילו בן זוג – אבל הם ירגישו הרבה יותר גרוע. כשיש כל כך הרבה מבחר, ואף בחירה אינה מושלמת, קל לדמיין שתמיד יש משהו טוב יותר שיכלנו לבחור בו"

בחברה ששואפת לפרפקציוניזם עודף ההיצע מייצר אכזבה עוד לפני שעשית בחירה. ההתייצבות מול המשימה מעייפת מראש, ואתה דוחה אותה ודוחה אותה ודוחה אותה. על פי התאוריה הזו הצרכן יודה לך אם תחסוך לו את כאב הראש של הבחירה כי אם יהיו לו פחות אופציות לבחור מהן הוא יהיה מסופק יותר באשר לבחירה שעשה. 

לעניינו. כניסה לאתר וידאו (או פורטל) ישראלי היא התנגשות חזיתית עם עודף היצע. נדמה שהגישה המנחה  היא להכניס את מקסימום התוכן האפשרי לדף הבית בשביל שהגולש יראה את המגוון האדיר שמוצע לו באתר. כמובן שבהקשר של "פרדוקס הבחירה" הדבר הזה לא פועל לטובת הגולש או האתר. יש אלפי דרכים להעביר עשר דקות ביוטיוב, בפליקס או בנענע10 אבל הכמות הגדלה והולכת של תכנים לא מגדילה את הסיכויים לחויית גלישה מוצלחת ועולה השאלה מה המשמעות של אותן עשר דקות מבחינת חזרה לאתר, במיוחד אם הן לא היו מוצלחות?

יש עקרון נוסף שלאורו שווה לבחון את חשיבות המאגר הרחב והוא עקרון ה20/80 (ידוע גם כחוק פארטו). אתרי וידאו, בדומה לשירות הVOD, נופלים יפה בחוק פארטו לפיו 20 אחוז מהתכנים מושכים 80 אחוז מהצפיות (חוק פארטו גורס כי "בתופעות רבות 80% מהפעילות מקורם ב-20% מהגורמים הפעילים". האחוזים לא מדוייקים אבל החשיבות היא שיש דפוס קבוע של אי איזון ושמתנגש עם ההגיון של סיבה ותוצאה בעלי אותו משקל). באתרי וידאו מאד קל לראות שכמות הצפיות בסרטונים לא מתפרשות באופן שווה ביניהם. במילים אחרות, מרבית ההיצע שאותו מאכסנים בשרתי האתר בקושי נצפה.

העלייה הקבועה בהיקף פעילות הוידאו באינטרנט מחייבת התיחסות לפרדוקס הבחירה. יותר תכנים כלליים הם לא מה שיעניקו יתרון יחסי לאתר מסויים, למרות שעוד תכנים איכותיים וממוקדים כן. ממשק משתמש חכם (UI) יכול לכוון את הצופה בלי לתת לו את ההרגשה שהוא עובר מניפולציה. נישתיות ברורה וממותגת היא גם מענה הבסיסי לעודף התכנים או עורך תוכן מורגש וספציפי. יש עוד פתרונות שניתן לבחור מהן אבל אני אעצור פה.

3 thoughts on “האם יש יותר מדי וידאו באתרי הוידאו?

 1. אוטו פוקוס

  הרצאה מעולה. יש עוד רבות באתר המקורי ממנו נלקח הוידאו, "טד", שמאגד בתוכו מאות הרצאות מעולות:

  http://www.ted.org/

  http://www.ted.com/index.php/talks/barry_schwartz_on_the_paradox_of_choice.html

  מעניין שבאופן אירוני בחרת לאמבד את וידאו ההרצאה דווקא מההעתק שלו ביו-טיוב, אתר שאכן מכיל הרים של חומר איזוטרי, בעוד "טד" הוא אתר של כמעט 100% חומר מרתק… עניין של בחירה או מקריות גרידא?

 2. admin מאת

  בחירה טכנולוגית. להרצאה לא הגעתי מיו טיוב אלא ממקור אחר ואז חיפשתי אותה ביו טיוב כי הכי נוח לי לעשות אמבד משם. זה נכון להרבה חומרים בבלוג. יו טיוב הוא ארכיון מצויין.

 3. ד

  נכון ואמיתי. הפסיכולוג בארי שוורץ ניסח מצויין את מה שרבים הבינו בתוכם ואף אחד לא אמר. פוסט מעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.