פייסבוק או טוויטר, מי טובה יותר לפעילות מסך שני?

רשתות חברתיות הן כיכר העיר החדשה, המקום בו אפשר לשמוע הד ציבורי. במידה הולכת וגוברת, מותגי טלוויזיה לא רק מקודמים ונחשפים ברשתות חברתיות, אלא גם פונים לרשתות החברתיות כדי לקבל מושג לגבי מידת ההשפעה והחשיפה שלהן. הרשתות החברתיות הגדולות ביותר הן פייסבוק וטוויטר ולפיכך לא ניתן להתעלם מהן בכל הנודע לפעילות social tv אבל באיזה מהן כדאי להשקיע יותר משאבים כשאנו באים לייצר פעילות מסך שני ?

אם אתה בישראל; פייסבוק היא המנצחת בנוק אאוט מכיוון שלמרות מעלותיה הרבות, טוויטר כמעט ולא קיימת בישראל (נכון להיום). אמנם היא בשימוש סלבריטאים ומובילי דעה, אבל ההמונים מסרבים להיסחף ולתחום את דעתם ל140 תווים.

אם אתה בעולם, או מכוון לשם; עדיין פייסבוק היא הבחירה הנכונה ועל מנת להסביר למה אני חושב כך, אתחיל מלסתור את המסקנה הזו:

טוויטר היא רשת חברתית "חיה" – הפוסטים הקצרים מאפשרים שיחה קולחת; כלי ההאשטאג מאפשר לרכז מליוני משתמשים לנושא אחד בקלות יחסית; העובדה שהשיחה ציבורית, בשונה מהפרטית בפייסבוק, מאפשרת גישה למנועי חיפוש ונותנת תחושה של להיות חלק מתנועה אדירה ומגוונת. בנוסף, היא מאפשרת לשיחה להיות מדידה, מה שבתורו מאפשר מודלים כלכליים ברורים יותר. כל אלו הובילו את טוויטר להשקיע במיצוב עצמה כמובילת השיחה הטלוויזיונית ברשתות החברתיות. אותו מיצוב עובד, ובארצות שבהן טוויטר דומיננטית, כמות הטוויטים היא ה-מדד לאמור השפעה של תכניות טלוויזיה ברשתות החברתיות.

אז למה בכל זאת פייסבוק? במילה אחת, הגודל. social tv מצד המפרסם (גוף הטלוויזיה) הוא כלי שיווקי, והטלוויזיה צריכה לשווק לכמות הגדולה ביותר של אנשים שהיא יכולה להשיג. פייסבוק גדולה פי שניים מטוויטר.  גם במדינות הכי משמעותיות מבחינת שימוש בטוויטר ( סין, הודו, יפן, ארצות הברית, ברזיל, מקסיקו, אנגליה, אינדונזיה, קנדה וספרד – לפי All Twitter וeMarketer) פייסבוק מובילה בעשרות אחוזים מבחינת כמות משתמשים (לפי Statista וויקיפדיה) עם יפן כיוצאת מהכלל שבה כמות המשתמשים שווה.

עכשיו נחזור לדיון האיכותי שבו לא כמות החשיפה אלא יכולת ההשפעה היא שעומדת למבחן.  במחקר שנערך על ידי מכון נילסן בארה"ב (שבה יותר מכל ארץ אחרת טוויטר משמשת פלטפורמה המרכזית לפעילות social tv) נמצא שהיכולת של פייסבוק להשפיע על אדם לראות תכנית טלוויזיה גדולה פי 3 מזו של טוויטר והפער לטובת פייסבוק גדל ככל שעולים בגיל. בנוסף פייסבוק מפצה על מהירות בדיוק, היא שיכללה וממשיכה לשכלל את היכולת שלה להעביר מסר לקבוצת האנשים שהכי רלוונטית למפרסם, וזה הגביע הקדוש של שיווק בעידן המודרני. ולכן, פייסבוק, עד אשר יוכח אחרת.

1 thought on “פייסבוק או טוויטר, מי טובה יותר לפעילות מסך שני?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.