מה זה (MCN (Multi Channel Network ?

MCN או Multi Channel Networks היא למעשה התאגדות של מספר כוכבי רשת (או ערוצים מצליחים, בדרך כלל בyoutube) על מנת לנצל את הכוח המשותף שלהם למנף את המסחור והקידום של החברים בMCN. המושג עושה הרבה גלים לאחרונה בגלל שהוא נותן תשובה אפשרית לשאלה הבוערת : איך עושים כסף מתוכן וידאו.

הרעיון הוא שילוב בין "ועד עובדים" ל"סוכנות טאלנטים" כשהרעיון הבסיסי הוא לקחת מספר כוכבי יוטיוב עם הצלחות מוכחות וקהילה גדולה ונאמנה ולאגד אותם. למעשה מדובר בשיטה ישנה של אולפנים הוליוודים שבדרך זו מרכזת הפקה והפצה במקום אחד ומאפשרת מספר דברים:

1. הMCN יכול להתמקח מול youtube ואתרים אחרים על הCPM שאתה מקבל (כמות הכנסות על 1000 צפיות. אם אתה מגיע משום מקום ונותן ליוטיוב את הרשות לשים פרסומות על הסרטון שלך אתה מתחיל מקבלת דולר על כל אלף צפיות בסרטון שלך. ככל שאתה גדול יותר, מוכח יותר וחזק יותר, כך אתה נמצא בעמדה טובה יותר מול גוגל להתמקח על אותו תעריף. מאחר וזו הדרך המרכזית עבור יוצר להתפרנס מתוכן וידאו, יש לזה משמעות דרמטית על היכולת להרוויח מהיצירה)

2. הMCN יכול להציע למפרסמים חבילה הרבה יותר אטקרקטיבית שבה כוכבים שונים שפונים לקהילות שונות, כולם זמינים לקמפיין מתואם. הMCN יכול בפועל להבטיח מליוני צפיות דרך מספר במות שמביאות את המותג ישירות לקהל שנמצא באינטרנט (ולהנות מהמיתוג של הטאלנט על הדרך)

3. הMCN יכול לעלות את הערך של כל האלנטים בהתאגדות דרך קידום הדדי. כך למשל בסוף וידאו של אחד הטאלנטים יש הפנייה לוידאו חדש של טאלנט אחר

4. הMCN יכול להציע ליוצרים שירותים בתשלום: לאלו שחברים הו הוא יכול להציע ניהול, פיתוח, שירותי עריכה וצילום ופיתוח עסקי עבור עמלה מההכנסות. ליוצרים שמקווים להפוך לכוכבי רשת הוא יכול להציע  חשיפה ובנייה דרך קידום בMCN (אולי אפילו להופיע עם כוכב קיים).

על מנת להתקבל ולהתנהל מול youtube כ MCN, הגוף צריך לא רק להראות הסכמה של החברים בו להיות חלק מאותה מטריה, אלא גם שיש כסף מאחוריי ההתארגנות, תשתיות (אולפן למשל) צוות ניהול לקוחות וכו. הנחת העבודה מצד youtube היא שהגוף מוביל לרמת תוכן גבוהה יותר ומקצועית יותר שתניב יותר צפיות והכנסות לכל הנוגעים בדבר.

יש בעולם מספר MCN מהסוג הזה כגון Machinima ו Revision 3. חברת MAKER עשתה כותרות לאחרונה כשנקנתה על ידי דיסני בחצי מילארד דולר וBig frame שנמכרה לDream work. יש עוד גופי תקשורת שקנו MCN אחרים ומעבר להשקעה הפיננסית, יש פה השקעה אסטרטגית. דיסני וגופי מדיה מסורתיים אחרים צריכים להישאר רלוונטים לדור חדש שנמצא באינטרנט יותר מאשר בטלוויזיה וזה הדבר המשמעותי שהם קונים דרך MCN :  רלוונטיות וגישה.

חשוב לציין שMCN הוא מודל חדש יחסית (עדיין לא מוכח לאורך זמן) אבל טרנדי מספיק בשביל לגרום לגופי תקשורת לרכוש כאלה לעצמם . איך זה ישרוד לאורך זמן זו עדיין שאלה פתוחה.

אחד הדברים שחשוב לציין ובטח ישתנו הוא אופן ההתנהלות. הMCN הנוכחיים יצרו לעצמם מוניטין של גופים אגרסיביים שמנצלים את חוסר הבקיאות של כוכבי היוטיוב בשביל להחתים אותם על חוזים דרקוניים ועמלות לא הגיוניות. זה כאמור משתנה כי מתחרים חדשים מודעים למוניטין הזה ומציעים עסקאות יותר טובות. יחד עם זאת, בתעשייה כמו בתעשייה – למי שיש יותר טאלנטים אטרקטיביים, יש יותר כוח. גם מול יוטיוב, גם מול המפרסמים וגם מול היוצרים. אחד היוצרים שעבר את התהליך מציע פה שבע עצות למי שמתנהל מול MCN (עצות אגב שנכונות ליוצר באשר הוא כאשר הוא מתנהל מול גופים גדולים ממנו)

בארץ נפתח הMCN הראשון ממש החודש. דורי מדיה וגבעון שניר הקימו את MeMeMe שמזמין יוצרי רשת ישראלים לבית הפקה והפצה מקומי שפונה לעולם. המיזם יישען על פלטפורמות הניו מדיה שכבר קיימות לדורי ומייצרות מאות מליוני צפיות בחודש. עוד פרטים כאן

עדכון 29 בדצמבר 2014 : כתבה מעניינת על MCN מטק קראנץ' ותחזיות ל2015