החידוש המרשים בעולם הוידאו…איתנו כבר מאה שנים

וידאו אונליין נדרש תדיר לחידושים על מנת לשדרג ולבדל את עצמו מחווית וידאו מסורתיות כמו טלוויזיה או קולנוע. נגן אינטראקטיבי (אינטרלוד), אוגמנטד ריאליטי (אוקולוס ריפט) ויכולת עיבוד פוטושופית מיידית (YouCamMakeUp) הן רק חלק מהחידושים שכבר מרגישים מוכרים ויחד עם זאת, מסמנים עתיד שבו הוידאו אונליין גדל כיישות עצמאית ומבטיחה.

יש טכנולוגיה שיכולה לפתוח קטגוריה חדשה של יצירתיות בוידאו אונליין, רק שהיא לא ממש וידאו ובטח לא חדשה. מדובר על טכנולוגיית סאונד שנקראת Binaural Recording ובעיקרה היא מאפשרת יצירת חווית סאונד תלת מימדית שמגיעה אליך ב360 מעלות. החוויה יותר קרובה לחווית סאונד מציאותית מכל מערכת סראונד בנמצא אך על מנת לעבוד, היא נדרשת לשתי אוזניות סטריאו רגילות בלבד.

זה מה שכתבתי על הטכנולוגיה ב2009… ההקלטה נעשית בדרך שהיא לא פחות מגאונית מכיוון שהיא פשוטה. המתקן מורכב משני מיקרופונים שמונחים על ראש של בובה, שהמרחק ביניהם והזוית שבה הם מונחים מדמים את פעולת האוזניים. הטכנולוגיה מבוססת על כך שאנחנו שומעים בסטראו את כל העולם סביבנו. בעזרת המידע שמגיע משתי האזניים המוח מחשב את מקור הסאונד, כיוונו, איכותו ומייצר תפיסת מרחב. הקלטה דו-אזנית וולאחר מכן פלייבק של הסאונד עושה מניפולציה מהסוג המבורך למוח שמתרגם את שני הערוצים למציאות היקפית…הטנכולוגיה עדיין לא פרצה מתחום הגימיק לשוק הרחב. זו מבחינתי קצת תעלומה כי סראונד עשה מהפכה באופן צריכת הקולנוע (גם בשוק הביתי) וטכניקת ההקלטה הדו-אוזנית יושבת בול על מסכי הניו מדיה שהם יותר אינטמיים ואזניות מגיעות איתם בצורה יותר אורגנית.

מגזין The Verge עשה כתבת וידאו מצויינת על ההיסטוריה וההווה Binaural Recording שמשלבת בתוכה הקלטות שנעשות דרך הטכנולוגיה. שימו אוזניות…

הכתבה נעשתה בפברואר 2015 ויכול להיות שהיא סמן לכך שאולי הטכנולוגיה (שהחלה את דרכה ב1881) סוף סוף תתפוס את מקומה הראוי בקדמת הבמה. מכשיר ההקלטה נעשה זול יותר (מה שרואים בכתבה עולה 500 דולר), אמני מיינסטרים החלו לעשות נסיונות מעניינים עם הטכנולוגיה, סרטוני 360 מעלות מקבלים דחיפה משמעותית מיוטיוב. על פי האודיופיל מרטין סבג מ ht Israel, הפריצה היא מעבר לפינה מאחר והטכניקה מאפשרת לפתור את הבעיה הגדולה ביותר של אוגמנטד ריאליטי – חוסר ההתאמה בין מה שאתה רואה למה שאתה שומע. אתה יכול לראות עולם ב360 מעלות אבל הסאונד נשאר זהה. המוח מתקשה עם הבלבול ומונע חוויה ממושכת עם משקפי מציאות רבודה כגון אוקולוס ריפט. Binaural Recording משווה בין זוית המבט לבין זוית השמיעה ומאפשרת ליצור את הסאונד המציאותי ביותר, בעזרת שתי אוזניות פשוטות.

ולסיום, בתחילת החודש יוניליוור יצרה תוכן ממומן למותג הגלידה קורנטו שנעשה כולו דרך הטכנולוגיה. בסרטון, שעולם התוכן שלו פונה לבני נוער, נעשה שימוש בטכנולוגיה לא רק לייצר תחושה חזקה יותר של העולם החיצוני בו הדמויות מתנהלות אלא בעיקר על מנת לתת ביטוי לעולם הפנימי שלהם. צפייה נעימה.