מימון המונים ליוצרי סדרות רשת

מימון המונים אינה תופעה חדשה. היא נמצאת איתנו מאז שנת 2003 וההיתכנות שלה עולה בקצה מסחרר משנה לשנה. האתר קיקסטארטר, כמשל, דיווח על מחזור של 276 מליון דולר בסוף 2012 ועל מחזור של מעל 2 בליון דולר בסוף 2015. זהו מודל שהתפתח והשתכל לאורך השנים והבשורה האחרונה שבו רלוונטית במיוחד ליוצרי תוכן וידאו ישראלים.

המודל הבסיסי והמוכר של מימון המונים הוא זה שבו אדם מבקש מהציבור להיות הממנים של הפרוייקט שלו. בלא מעט מהמקרים מדובר בפרוייקט אמנותי ובתמורה להשקעה של אותם "פטרונים" הם מקבלים תשורות. החל מכרטיסים להופעה וספר חתום ועד לזה שיקראו דמות על שמם או בתפקיד אורח בסדרה. פלטפורמות מימון ההמונים מאפשרות יצירת קהילה סביב כל פרוייקט ויכולות סליקה. המשמעות היא שיש ליוצר כתובת ברשת שאליה הוא יכול להפנות אנשים. עמוד שדרכו הרבה אנשים נותנים מעט כל אחד זה יכול להצטבר להון אמיתי (אתר מימון ההמונים מקבל עמלה של בין 5-10 אחוזים מהכסף שנכנס דרך הפרוייקט)

עובר יוצרי וידאו באינטרנט פלטרפומות מימון ההמונים הביאו כמה הצלחות מרשימות. Kong Fury, אחד מתופעות הרשת המדוברות של 2015 נולדו כפרוייקט מימון המונים. בדצמבר 2013 היוצר השוודי דייויד סנדברג פנה להמונים דרך אתר קיקסטארטר. הוא העמיד יעד של 200 אלף דולר על מנת להפיק סרט שכולו מחווה לסרטי פעולה משנות השמונים. תוך חודשיים הוא גייס מעל ל600 אלף דולר. הסרט עומד כיום על כ22 מליון צפיות. דוגמה נוספת היא הסדרה Video Game High school (שכתבנו עליה כאן בעבר) גייסה 808 אלף דולר מ10000 תורמים שונים ב2013.

אתר מימונה (שעל פי הודעת היח"צ שלו גייס מעל 10 מליון ש"ח עבור יוצרים, אמנים ויזמים) ייבא לישראל מודל מימון המונים חדש שאינו מתרכז ביצירה אחת, אלא במימון מתמשך. "זהו עמוד גיוס כספים המאפשר לאנשים שאוהבים את מה שאתם עושים לעשות מנוי…אליכם.  בעמוד זה, שלא כמו בקמפיינים רגילים של מימון המונים, לא נקבע סכום לגיוס ואין תאריך לסיום הקמפיין. כאן התומכים יחויבו על בסיס חודשי (יכולים להפסיק את החיוב בכל שלב), והכסף יועבר ליוצרים פעם בחודש, והכל כדי שיוכלו ליצור כמה שיותר"

סוג קמפיין זה מתאים במיוחד ליוצרי סדרות אינטרנט שמטבעה היא תופעה מתמשכת וסדרתית ולא פרוייקט חד פעמי. המודל עבד בהצלחה בארה"ב ושימוש בו בישראל, במיוחד למשתמשים הראשונים, מביא איתו גם ערך מוסף של חדשנות.

חשוב להדגיש שקמפיין מימון המונים דורש תכנון רב מראש. על מנת להגשים את עצמכם דרך הכלי המצוין הזה בצורה אופטימאלית יש להיערך בהתאם. ליאור בורג, בעל הבלוג Burgz.blog  ריכז עבורכם כמה טיפים  לקמפיין מימון המונים מוצלח :

מחקר תכנון ומודיעין.
-הגיעו מוכנים אל שלב בניית הקמפיין. חפשו פרויקטים בתחום שלכם אשר השלימו את הגיוס בהצלחה ולימדו מהם במונחים של אסטרטגיית תשורות, צורת פנייה לקהל (פרזנטציה), ניהול הקמפיין בפועל וכיו"ב.
-תבינו היטב מי קהל היעד שלכם (העיקרי והמשניים), איפה הוא נמצא ואיך אתם מגיעים אליו בצורה היעילה והזולה ביותר. הכינו תוכנית שיווקית הכוללת ערוצי הפצה, מסרים וחלוקת תקציב.
-תכננו היטב את סכום הגיוס, את התשורות השונות לאורך שלבי הקמפיין ולא פחות חשוב את שלבי ההמשך של לאחר השגת היעד ((Stretch Goals.

הפרזנטציה עצמה היא ללא ספק החשובה ביותר.
יש לכם למעשה הזדמנות אחת למכור את המוצר שלכם ולכן חשוב שבהזדמנות הזו תציגו את עצמכם בצורה הטובה ביותר האפשרית. בעולם רווי במסרים והסחות דעת, אם פעלתם נכון והצלחתם להביא מישהו להקשיב לפרזנטציה שלכם ,זה שלב שבו אסור לכם ליפול!

-בין אם מדובר על סרטון אנימציה או על סרטון הסברה פרונטאלי התוצר הסופי חייב להיראות שיא המקצועי ושיא המהוקצע. האם הייתם משקיעים את כספכם באנשים חובבנים שהכינו סרטון חובבני? כמובן שלא.
בנוסף הסרטון חייב להיות מלווה בחומרים שיווקים נוספים-הסברים, דוגמאות, איורים שרטוטים וכו' (כמובן שתלוי מאוד באופי ה"המוצר") ובכל מקרה, הכול צריך להיות FINE וברמה הגבוהה ביותר. אין פה הזדמנות שנייה.

אתם מוכרים את עצמכם לא פחות מאשר את המוצר.
מחקרים הראו שאחד השיקולים המרכזיים של משקיעים בפרויקטים של מימון המוני הוא מי הבן אדם/הצוות מאחורי הפרויקט (רצוי שתהיה דמות מרכזית דומיננטית אחת). חשוב לאנשים להבין לא רק במה אלא בעצם גם במי הם משקיעים. ספרו על עצמכם בפתיחות ובשקיפות ככל האפשר, הפגינו רצינות ואמינות. אם יש לכם הישגים קודמים רלוונטיים או מרשימים באופן כללי הציגו אותם בגאווה (צרפו קישורים). וכמובן שקצת הומור אף פעם לא יזיק.

אתם לא מבקשים צדקה, אתם מבקשים השקעה
זה לא משנה אם אתם מנסים לגייס כסף למוצר טכנולוגי, למיזם הומאני או לפרויקט אמנותי. קהל היעד שלכם הוא לא נדבן ואתם לא מבקשים נדבה, הוא צרכן ואתם צריכים למכור.
כאמור אתם כפרזנטור חשובים מאוד כמו גם החיבור האישי שלכם לפרויקט. דיבורים על רגש, תשוקה חיבור אישי והגשמת חלום חשובים ותורמים להצלחה. כלומר אנשים כן צריכים להרגיש שהם חלק מלא עוד  תהליך מכירה.
אבל, המסר הכללי צריך להיות – אני מוכר לכם פה בסופו של דבר מוצר, הוא מדהים ומיוחד (גם בגלל החיבור האישי), ואתם מקבלים את הזכות להשקיע בו.

 יעד גיוס ותשורות
אנשים משקיעים בקמפיינים ממספר סיבות – הם אוהבים להרגיש חדשניים, הם אוהבים להיות חלק מקהילה ייחודית  ומיוחדת, העובדה שהם "תורמים" ועוזרים גורמת להם הרגשה טובה וכמובן שהם גם מתחברים למוצר. את כל הגורמים הללו יש לקחת בחשבון כשקובעים גם את סכום היעד וגם את התשורות שונות.

יעד גיוס – חישבו היטב על הסכום שאתם מבקשים ,אל תשכחו לכלול בחישובים את העלויות העקיפות של התמורות (כגון אחסון,משלוחים וכיו"ב) ואת העמלה של האתר. הקפידו מאוד על שקיפות והסבירו בפירוט נרחב ככל האפשר מדוע זה הסכום שאתם צריכים על מנת להוציא את הפרויקט הזה לפועל .
חשוב- היעד שתקבעו באתר לא צריך להיות המקסימום, אלא המינימום. כך גם יהיה ניתן לשדר הצלחה בעת הגעה ליעד וגם תבטיחו את ההכנסה (בקמפיינים של הכול או כלום) הרי  תמיד אפשר כמובן להמשיך לגייס מעבר ליעד.

החלק החשוב ביותר בבניית הקמפיין היא אסטרטגיית התשורות וגורל הצלחת הקמפיין ייקבע על פיה. ממש כך. זכרו ש אתם צריכים הרבה אנשים שייתנו מעט, לא מעט אנשים שייתנו הרבה. על כן התשורות, ה"מתנות" שהמשקיעים מקבלים חייבות להיות אטרקטיביות ומתומחרות היטב.
לדוגמה אם התשורה היא מוצר, המחיר צריך להיות פחות מהמחיר לצרכן בהמשך, או להגיע במהדורה מוקדמת או מוגבלת בצורה כלשהי. חייב שיהיה ערך מוסף ונדרשת יצירתיות!
על מנת לפנות לקהל רחוב של משקיעים, צרו מדרגות שונת ומגוונות של תגמולים, ובלי הגזמה כמובן (הפרדוקס של הבחירה).

ללחוץ על הגז!
תקופת הקמפיין היא מן הסתם קריטית וחשובה ביותר! אתם חייבים להיות עם האצבע על הדופק כל הזמן.
לענות לשאלות, לדאוג להפצה, לייצר באזז. ללחוץ על הגז ללא הפסקה!
אם רשימת החברים שלכם בפייסבוק גדולה במיוחד, כמובן שזה יכול לעזור, אבל גם אם לא, אל תתביישו לבקש באופן אישי גם את עזרתם של חברים בשיתוף הקמפיין. יתרה מזאת, פעלו מראש טרום שיגור הקמפיין בהגדלת רשימת החברים שלכם ברשתות השונות.
דרך נוספת להפצת הקמפיין היא לשלוח מיילים והודעות לכל מי שאתם מכירים (החל מהיסודי ועד לוועד בית) בפנייה נרגשת לבקש שגם יתרמו לקמפיין וגם ידאגו להפיץ אותו במדיות השונות. במילים אחרות אין לכם ברירה אלא להציק. פנו לכמה שיותר אנשים ONLINE AND OFFLINE והזכירו את הפרויקט שלכם לכל מי שאתם מדברים איתו. בסוף זה ישתלם.

הצלחתם לגייס? ברכות.
המשיכו לעדכן את המשקיעים שלכם ותקשרו איתם גם לאחר תקופת הקמפיין.
תנו להם את ההרגשה שהם חלק מקהילה ושדרו להם שאתם אכן עובדים קשה ככל האפשר על מנת להגשים את החלום שלכם, ולספק להם את המוצר שבה השקיעו. אין צורך להיסחף עם דיווחים יומיים, זה לא גרופון.
אבל עדכון אחת לשבועיים, שלושה הוא לדעתי המינון הנכון של שמירה על קשר.

בהצלחה!