Advideos – להוציא את הרווח מהמפרשים

לתשומת לב סוחרי הseo, הaffiliates ואלו שמשתמשים בyoutube  כדוגמא האולטימטיבית לחוסר הכלכליות של הוידאו באינטרנט: גוגל מיישמת את השיטה שהפכה אותה למעצמה כלכלית למנוע החיפוש של יוטיוב. מהיום,ורק בארה"ב בינתיים, ניתן יהיה לקנות תוצאות חיפוש, באותו אופן שעושים את זה בadwords. הלקוח יבחר מילה אטרקטיבית עבורו כגון "סקס" "סקסי" או "מחשוף" והגולש שיקיש אותה יקבל את הוידאו הנבחר כ"תוצאה ממומנת." ככה זה ייראה (הסרטון העליון ואלו בעמודה מימין מתוייגים כתוצאות ממומנות למילה "משחק וידאו")

youtubead2-110x90.jpg

הצעד הזה (שבחוכמת דיעבד נראה טבעי וברור) הגיע בעקבות המדיניות הממוקדת של גוגל להפוך את עשרות מיליוני המשתמשים של יוטיוב למקור הכנסה נוסף לחברה. צעדים נוספים שננקטו על מנת להפוך את האתר לרווחי כללו את הפיכת האתר למיינסטרימי ובטוח לכל המשפחה (על ידי הסרת תוכן שיש בו צל של פוגענות) וכן עסקאות רבות עם יצרני תוכן על מנת להכניס את תוכן הפרמיום בגוגל לתוך מודל עסקי ישים ומדיד. העסקאות האלו נתנו ליצרניות התוכן תחושה שיש להן שותף ביו-טיוב (שעד עכשיו נתפס כאתר שבו זכויות היוצרים נרמסות) ונתנו ליוטיוב גישה פיננסית לתוכן פרימיום (טלוויזיוני והפקות מקור לווב) שמסתמן כתוכן היחידי שסביבו ניתן לעשות מודל עסקי משמעותי (ע"ע הולו, college humor, funny or die ושאר סיפורי ההצלחה)

יש כבר סימנים ראשונים שהגישה עובדת ושרווח גדול מתוכן וידאו אכן אפשרי. חברות המוסיקה שחתמו הסכמים עם יוטיוב יצרו מודל רווחי מאחר והקליפים הפופולרים הופכים לפלטפורמות פרסומיות. ההסכמים האלו הם הסכמי rev share שבהם הרווחים מהחשיפה לתוכן ולפרסום שמלווה אותו מתחלקים בין יוטיוב לחברות המוסיקה. חברת יוניברסל כבר דיווחה שהיא תרוויח השנה עשרות מליוני דולרים מיוטיוב, מה שאומר שיוטיוב תעשה רווח זהה ולה, בנוסף ליוניברסל, יש שותפים ענקיים נוספים. (הדבר הנוסף שזה אומר הוא שהאינטרנט הפך את הוידאו קליפים מכלי לחשיפת הזמר למוצר עם פוטנציאל רווחי בפני עצמו).

האם בזאת נסתם הגולל על youtube כדוגמא האולטימטיבית לחוסר הכלכליות של הוידאו באינטרנט? לא חושב. המצקצקים ימהרו לציין שעלויות התשתית ביוטיוב הם אסטרונומיות והם צודקים. אבל, וזו תחושה שלי, התעשייה הזו עדיין בחיתוליה, וכל הזמן מצפים ממנה לרוץ תוך כדי שהיא משחקת שח.

If you built it, they will come- זו גישה שהוכיחה את עצמה באינטרנט. זה מה שקרה עם גוגל, זה מה שקורה עם פייסבוק (שעדיין לא רווחי, אני יודע, אבל ל130 מיליון משתמשים בסוף יימצא שימוש) זה מה שיקרה עם יו טיוב ותעשיית הוידאו באינטרנט. לא משנה כמה מהר יתפתחו הטכנולוגיות, אנשים יאמצו אותן בקצב שלהם.

 אני יורה פה באפלה אבל לא נראה לי שמקימי הפורטל החדש Orange Time באמת בנו מודל כלכלי על כך שאנשים ישלמו 15 שקל לראות סרטים במסך המחשב. מי שנינוח לעשות את זה כבר מזמן יודע איך עושים את זה בחינם. הם בונים מותג ופלטפורמת VOD ליום, הלא רחוק, שבו האינטרנט יעבור דרך הטלוויזיה בסלון ביתי מן השורה.

לסיכום: 1. יוטיוב יהיה רווחי בזכות תוכן הפרמיום ובזכות קלות השימוש ונדיבות ההפצה שהוא מציע לגולשיו 2. את השיטות המתוארות בפוסט זה ניתן לאמץ בחלקן על ידי אתרים ישראלים ו3. אין סודות גדולים באינטרנט. מה שמסתיר את העתיד הוא הצמדות לדפוסי חשיבה שלא בהכרח מתאימים לו.

1 thought on “Advideos – להוציא את הרווח מהמפרשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.