Channel 101 – סקירת אתר

ערוץ 101 הוא אתר וידאו שמגדיר את עצמו כ"עתיד הבלתי נמנע של עולם בידור." מה שהוא מציע זה את הקצפת של סדרות אינטרנט קומיות עצמאיות, לאחר שעברו סינון ראשוני של עורכים וסינון נוסף של צופים בארוע חי שמתרחש פעם בחודש.

האתר נולד ב2002 על ידי דן הרמן ורוב שארב (לעתיד, מיוצרי המופע של שרה סילברמן)כתגובה למצב מתסכל. לאחר שיצקו את נשמתם וזעתם לפיילוט לתכנית טלוויזיה שהם מאמינים בה, הם היו נתונים לחסדיהם, לטעמם, וללו"ז של מספר מצומצם של אנשי טלוויזיה (שדחו את הקונספט). מה שהם עשו הוא, להזמין חברים הביתה לערב שבו חברים מקרינים אחד לשני התחלות של פיילוטים וסדרות אינטרנט.

הערב במהרה גדל והם עברו מהבית למועדון. כמות החומרים גם היא גדלה והיה צורך למצוא דרך לסנן אותם. מה שהם עשו הוא לתת לקהל שבא למועדון להצביע לסדרה האהובה עליהם. החמש הפופולאריות ביותר הוזמנו להביא פרק נוסף בארוע הבא, לצד חמש יצירות קצרות נוספות ששוב היו מועדות להצבעת הקהל.

עם הזמן החשיפה באותם אירועים (פעם בחודש, בלוס אנג'לס וניו יורק) התרחבה לפלטפורמה בינלאומית דרך אתר אינטרנט שבו מוצגות סדרות הפריים טיים (אלו שנבחרו בארוע האחרון, והועלו לאתר). האתר הפך להיות חותמת איכות וחשיפה בו מבטיחה עשרות אלפי צפיות. כל אחד, מכל מקום, יכול לשלוח פיילוט לאתר שעובר סינון של עורכים ועובר להצבעת הקהל בארוע החי. דיאגרמה של הדרך בה זה עובד נמצאת כאן.

הצלחת האתר כבר התרגמה לתכנים שעברו למסך הגדול כמו Queer Duck וכן היא נתנה בית לפרויקטים אינטנרטיים של כוכבים כמו ג'ק בלאק ודרו קארי . הפיתוח האחרון המשמעותי לערוץ הוא החיבור למפרסמים. זה התחיל בארוע ממומן של Gatorade שהזמין את היוצרים לשלוח פרסומות משלהם למוצר באורך 15 שניות. מה שקרה הוא שנשלחו הרבה יצירות מצחיקות ומאד קיצוניות שלוקטו לכדי הצלחה ויראלית בשם המפרסם. ההצלחה הזו עודדה עוד מותגים כמו קולגייט ובלומברג לממן ערבים נוספים והפכה את הפרסומות לחלק מהפורמטים שמוזמנים להקרנה ולבחירה על ידי הקהל. אלו פרסומות קיצוניות מכדי שהמפרסם יוכל לעשות לבדו ובקונטקסט הזה הוא יכול לפנות לקהל חדש במדיה החדשה.

האתר הוא בית לדור חדש של קומדיה. צפייה בכמות המדהימה של הקונספטים המבטיחים מסמנת ולו במעט כמה קומדיה חדשה קיימת ולא במסכי הטלוויזיה. להלן מבחר של סדרות שהתחילו בערוץ 101

Chad Vader  – אחת הסדרות האהובות על כותב בלוג זה בכיכובו של צ'אד ווידר, האח הפחות מוצלח של דארת' ויידר מ"מלחמת הכוכבים" שנאלץ לעבוד בסופרמקרט שכונתי. הסדרה ירדה מה"פריים טיים" של הערוץ אחרי שני פרקים אבל היוצר התעקש להפיק עונה ולשדר אותה ביו טיוב. הפרק הראשון מתקרב לשבעה מליון צפיות וכל שמונת הפרקים יצאו לאחרונה בדיוידי.

The Bu – סדרה מוקדמת מבית היוצר של Lonley Island שמאז התקבלו בחיבוק  אוהב לשורות Saturday Night Live. הסדרה היא פארודיה על סדרות הנעורים כמו הOCשבהן לנוער עשיר ואסתטי מבוורלי הילס יש בעיות כמוך וכמוני.

House of Cosbys – אנימציה מטורפת שמספרת את סיפורו של מדען חובב משפחת קוסבי. הוא מצליח ליצור במרתף ביתו העתקים חיים של ביל קוסבי שכל אחד מהם מצטיין ביכולת אחרת, בין אם היא היכולת לירות לייזר מהעיניים או ממש ממש לאהוב מקלחות.

Ikea Heights – סדרה שמנצלת את ריבוי הלוקיישנים הטבעי בחנות איקאה כפלטפורמה לצילום של סדרת דרמה. חדרי התצוגה הופכים לחדרי הדמויות והמקום בו הסצנות מתרחשות. הסדרה צולמה ללא ידיעת החנות ועוד עליה תוכלו לקרוא פה.

Classroom – הצלחה מוקדמת של ערוץ 101 שמספרת את סיפורו של מורה קשוח אך רך מבפנים שמלמדת כיתה קשה (אך רכה מבפנים) וחסרת סיכוי להאמין בעצמם.

5 thoughts on “Channel 101 – סקירת אתר

 1. יורם

  חבר'ה מוכשים ללא ספק, אבל גם חולניים: דן התבטא בעבר בזכות סקס עם תינוקות. אמנם סביר להניח שהתבטא בהומור, אבל גם לזה יש גבול.

 2. ליאור

  הקונספט מעניין ובהחלט עושה חשק לעשות גירסה מקומית שתראה לנו סדרות חדשות וקצת פחות מיינסטרימיות (שזה בערך כל מה שאנחנו מקבלים, בתור צופי טלוויזיה, וגם בגלל שאין באמת סדרות אינטרנט איכותיות בישראל).
  השאלה היא כיצד מחזיקים אתר כזה, וכיצד מתמרצים את היוצרים להכין עוד פרקים מלבד הפיילוט?
  העלויות הכספיות של אחזקת אתר וידאו הן גדולות, והכנת מספר פרקים בדר"כ לוקחת זמן רב והשקעה אישית גדולה (ולרוב גם על על חשבונו של היוצר). אני מנסה לחשוב איך דבר דומה לזה יכול לעבוד בארץ.

 3. admin מאת

  אני חושב שלגמרי יש מקום למשהו כזה בארץ, וצריך להתחיל אותו בקטן. התכנים הראשונים בערוץ 101 הם ברמה של מצלמת וידאו וווינדוס מובי מייקר.

  יש בארץ מלא סטודנטים לקולנוע ולתקשורת ולפרסום ועוד יוצרים שיש להם מיני-פיילוטים במגרה. לארוע חודשי של עשרה קטעים, נראה לי יש חומר גלם.

  אז אולי בהתחלה לא רצים על סדרת אינטרנט מלאה (שגם ב101 אגב, כמות הפרקים הממוצעת למי שמצליח לחזור מארוע לארוע היא 3-5) אלא נותנים ליוצר מנצח הזמנה לחזור, עם דברים אחרים שלו. המטרה של ערוץ 101 היא לתת במה וסוג של חותמת איכות. היא לא נותנת מימון.

  בשביל מפרסמים זה עוד מוקדם, אבל נראה לי שבאתר כמו פליקס או אפילו יו טיוב הישראלי ישתפו פעולה עם יוזמה כזו, וגם נראה לי שאפשר לרתום מועדון או בר לעשות ערב הקרנה חודשי לעשרה קטעים. להביא חברה, ומשם לגדול.

  לגבי אתר וידאו. – בלוג מושקע עם אמבד מיוטיוב נראה לי התחלה טובה.

  אני לא רוצה להשמע כאילו הכל פה קלי קלות, אבל אני באמת חושב ש101 ישראלי רחוק מלהיות בלתי אפשרי.

 4. ליאור

  אמן.
  אני חושב שאפשר לייצר תוכן, ואפילו לא מעט תוכן טוב, השאלה בסופו של דבר תהיה כדאיות כלכלית, כמו כל דבר אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.