Tudou : בחסות הצנזורה הסינית

בסין יש כ253 מליון גולשים פעילים, מתוכם 77 אחוזים צופים בוידאו אונליין. עם 30 מיליון משתמשים יותר מבארה"ב, סין היא המדינה עם כמות הגולשים הגבוהה בעולם. מפתיעה אם כך העובדה שלתרבות הסינית אין עקבות משמעותיים בתרבות הרשת שהיא, באופן יחסי, תרבות גלובאלית (בטח בהשוואה, לתרבות אסייאתית אחרת,  כמו יפן או הודו). סקירת אתר הוידאו הגדול בסין tudou, שמשדר יותר דקות בחודש מאשר youtube, מספקת מספר תשובות.

אתר טודו ("תפוח אדמה" משחק מילים על Couch potato) הוא יוזמה של שני שותפים: גארי וונג הסיני ומרק ואן דר חיליס ההולנדי. כמו שני שותפים אחרים שבבעלותם אתר וידאו, גם הם התחילו מחדר קטן ומוזנח בהשקעה עצמית של כ100,000 דולר. הם עלו לאויר באפריל 2005, מספר חודשים לפני יוטיוב, כפלטפורמה לוידאו בלוגרים. תוך שנתיים, ולאחר מספר סיבובי מימון מוצלחים, האתר שידר 55 מיליון קליפים ביום עם 40 מיליון יוניקים בחודש. העובדה שהאתר שידר קליפים ארוכים היא זו שאפשרה לו לייצר פי 3 דקות סטרימינג youtube

הרגולציה הפנימית הנוקשה של הממשל הסיני היא הסיבה להצלחת tudou והיא גם הסיבה לנוכחות המעטה של סין בתרבות הרשת. מסך הצנזורה שהממשל מעמיד מול תושביו מגביל אותם למצוא את העולם בתוך גבולות סין, גם באינטרנט. לשם השוואה ליוטיוב ב2007 היתה דריסה של 0.1 אחוז מהשוק בסין.

דרך נוספת בה tudou מרוויחה מממשל שלא נותן לעולם המערבי דריסת רגל היא בכך שהאתר משמש כגן עדן להפרות זכויות יוצרים גלובאלית, ללא כוח אמיתי של המערב לאכוף את ההפרות האלו.  האתר מציע סדרות וסרטים ללא הגבלה וישנם אתרים אמריקאים ואירופאים רבים שעניינם לינקים לסדרות וסרטים שהאתר משדר (פרק הפתיחה של "אבודים" לדוגמא)

הצנזורה הזו גם מגבילה את התחרות בשוק הסיני. חברות וידאו זרות שפעלו בתוך סין עמדו מול איום אמיתי לחקיקה נגד פעילות הוב וידאו על ידי חברות שאינן תחת הפיקוח או שייכות לממשל. לבסוף הוחלט שהחוק תופס רק לגבי חברות חדשות. דהיינו, חברה זרה שלא שידרה ווב וידאו בסין עד 2008 כבר לא תשדר. 

אבל גם בשביל tudou החומה הסינית היא חרב פיפיות שהונחה על צווארה בתחילת 2008 לאחר שהאתר כמעט ונסגר על ידי הממשלה עקב הצגת תכנים בלתי הולמים. כתוצאה מכך החברה נאלצת להוציא הון על סינון עצמי של תכנים.  

בסופו של דבר, גודל השוק מאפשר לאתר לגדול ולהיות רווחי גם בתנאים הנוקשים האלה. האתר לא נשען על להיטים או מותגים שמרכזים סביבם טראפיק. הגישה היא גישת "הזנב הארוך" בה הרבה רווחים קטנים מצטברים להון. הנתונים העדכניים ביותר שמצאתי היו מסוף 2007 שם דווח על 60 מיליון סטירימנג ביום שעליהם האתר מרוויח שלושה דולר cpm. האתר משתמש בפרה רולים של עשר שניות ומסך מרכזי שמסביבו עמוד סטטי שכולו תוכן שיווקי.

2008 הייתה שנה מעורבת עבור האתר שמצד אחד גייס 57 מיליון דולר בתחילת השנה אבל מצד שני נדרש לשלם  קנס כבד עבור הפרת זכויות יוצרים. האתר כיום מהווה 53 אחוזים משוק הוידאו בסין (כך בראיון וידאו ממרץ 08) אבל במדינה שבה משתמשי הרשת מהווים רק 20 אחוז מסך התושבים, יש להם לאן לגדול.

ליוצרי וידאו ישראלים שמעוניינים להעלות את הסרטונים שלהם לטודו – הדרך קלה לעשות את זה היא דרך שירותי הפצת תכנים כמו הסטראפ הישראלי startcut. לאנשי עסקים – נסיים בעצתה של טרייסי דאנג, סמנכ"לית השיווק של טודו, לזרים שמבקשים לעשות עסקים בסין:

1 thought on “Tudou : בחסות הצנזורה הסינית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.